Jak přenášet roušku? Na paži je to lepší než na ústech, vydrží déle, říká vědec

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
2. 10. 2020 10:21
Na lidském těle je jen málo míst, která jsou infekčnější než ústa, a tím pádem kamkoliv jinam roušku dáme, tak je to vylepšení, popisuje vhodné skladování roušek docent Václav Čuba z Katedry jaderné chemie ČVUT. Podle něj je po sundání roušky nejlepší variantou ji uložit do igelitového sáčku. Nošení roušky na paži nebo v batohu, pokud zrovna není nutné ji mít nasazenou, také nevadí, dodává Čuba.
Život v pandemii - Jak skladovat roušky | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa

"Účinnost roušky je daná hlavně tím, jak dlouho ji máme na ústech," vysvětluje docent Václav Čuba. Tato doba se podle něj mění na základě toho, jak intenzivně při jejím nasazení člověk vydechuje - a to mezi desítkami minut a jednotkami hodin. "Když se rouška nasytí, tak už nefunguje. Z tohoto hlediska se tedy účinnost roušky příliš nemění, jestli ji dáme do kapsy, nebo do batohu," vysvětluje Čuba, který se od jara v souvislosti s pandemií zabývá účinnosti a dezinfekcí ochranných prostředků.

V každém případě je podle něj vhodné mít roušku u sebe a nepokládat ji například na stoly na veřejných prostranstvích. Vedle toho také vědec zdůrazňuje, že příliš časté praní může degradovat materiál roušky, a snižovat tak její účinnost. "Když se z látky stane jen sada volně propojených nití, tak už pak nefunguje," dodává Čuba.

Podívejte se na celý díl cyklu Život v pandemii, kde docent Čuba zmiňuje další tipy na správnou údržbu roušek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy