Jak přenášet roušku? Na paži je to lepší než na ústech, vydrží déle, říká vědec

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
2. 10. 2020 10:21
Na lidském těle je jen málo míst, která jsou infekčnější než ústa, a tím pádem kamkoliv jinam roušku dáme, tak je to vylepšení, popisuje vhodné skladování roušek docent Václav Čuba z Katedry jaderné chemie ČVUT. Podle něj je po sundání roušky nejlepší variantou ji uložit do igelitového sáčku. Nošení roušky na paži nebo v batohu, pokud zrovna není nutné ji mít nasazenou, také nevadí, dodává Čuba.
Život v pandemii - Jak skladovat roušky | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa

"Účinnost roušky je daná hlavně tím, jak dlouho ji máme na ústech," vysvětluje docent Václav Čuba. Tato doba se podle něj mění na základě toho, jak intenzivně při jejím nasazení člověk vydechuje - a to mezi desítkami minut a jednotkami hodin. "Když se rouška nasytí, tak už nefunguje. Z tohoto hlediska se tedy účinnost roušky příliš nemění, jestli ji dáme do kapsy, nebo do batohu," vysvětluje Čuba, který se od jara v souvislosti s pandemií zabývá účinnosti a dezinfekcí ochranných prostředků.

V každém případě je podle něj vhodné mít roušku u sebe a nepokládat ji například na stoly na veřejných prostranstvích. Vedle toho také vědec zdůrazňuje, že příliš časté praní může degradovat materiál roušky, a snižovat tak její účinnost. "Když se z látky stane jen sada volně propojených nití, tak už pak nefunguje," dodává Čuba.

Podívejte se na celý díl cyklu Život v pandemii, kde docent Čuba zmiňuje další tipy na správnou údržbu roušek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy