Živě ze školy,kde při střetu s romským žákem tekla krev

Markéta Chaloupská
27. 2. 2010 17:04
Základní školu v Chotěboři už několikrát navštívila kvůli incidentům policie
Foto: Jan Langer

Praha/Chotěboř - Základní školu v Chotěboři na Havlíčkobrodsku už několikrát za poslední dva měsíce navštívila kvůli incidentům mezi romskými a ostatními žáky policie. Při poslední potyčce dokonce tekla krev.

Minulý pátek se tu poprali dva třináctiletí kluci. Jeden z nich skončil s pobodanou rukou, druhý s řeznými ránami na zádech. Celý případ už má na stole policie. 
 
"Žáci se začali hádat kvůli účesu jednoho z nich. Spor vyvrcholil tím, že jeden z chlapců vzal do ruky fyzikální pomůcku, konkrétně jádro elektromagnetu a poranil žáka romského původu, který se mu posmíval. Přitom si ale pořezal o ostřejší kus železa ruku," popisuje incident tamní ředitelka Zdenka Königsmarková.

Z nečekaného mediálního zájmu je nesvá. "Když jsem všechny novináře nedávno zvala na tiskovou konferenci ohledně vzdělávání, tak nepřišel skoro nikdo a teď...o takovouto publicitu nestojím," říká. 

Já tobě, ty mně

Škola se do hledáčku médií dostala již na začátku roku, kdy tu vyvrcholil podobný případ, akorát s jinými aktéry. V lednu zde policisté vyšetřovali, zda mladá Romka šikanuje svoje spolužáky.

Oba případy spolu podle ředitelky nesouvisí. Odmítá také, že by oba incidenty měly ze strany Romů nebo ostatních žáků rasistický podtext.

Smál se spolužákovi kvůli účesu, dostal ránu
Smál se spolužákovi kvůli účesu, dostal ránu | Foto: Jan Langer

"Máme na škole dohromady patnáct Romů a nikdy tu žádné větší problémy nebyly, to až tento rok," říká. Za pravdu jí dávají i žáci ve škole, kteří se ale netají tím, že se s Romy "příliš nekamarádí, nemají k tomu prý důvod".

Byl to rasismus?

Třináctiletý Rom, který má kvůli šarvátce pořezaná záda, ale trvá na tom, že ho spolužák pořezal na zádech kvůli původu. Jinak by si to prý nedovolil.

"Jen jsem se mu smál kvůli účesu, on se naštval a strhlo se to v hádku. Pak na mě vytáhl nějaké železo a pořezal mě tím na zádech. Přitom mně nadával do cikánů," vypráví před školou, kde už na něj čeká jeho matka.

"Chodím sem teď radši každý den, bojím se o něj, aby se mu někdo nechtěl pomstít," vysvětluje jeho matka, která je přesvědčená, že jde o diskriminaci.

Oba chlapce škola po roztržce poslala do tamní nemocnice. Lékaři nicméně potvrdili, že šlo pouze o povrchová zranění. Přesto druhý z žáků, který si rozřízl ruku, zůstává doma.

"Byl hlavně vyděšený, že mu začala téct krev," říká k tomu ředitelka. 

Zatím čekáme

Jak se k incidentu celé vedení školy postaví, ještě není jasné. Ředitelka chce počkat, až celou věc vyšetří policie a podle toho udělí i tresty. O případ se zajímá i jihlavský krajský úřad, který zatím sbírá o celé události informace.

"Já mám v tomhle malé pravomoci, můžu udělit důtku nebo trojku z chování, ale nemůžu ani podat trestní oznámení, to mohou jen napadení," krčí rameny ředitelka.

Právě trestním oznámením skončil případ z ledna, když některým rodičům došla trpělivost a obrátili se na policii kvůli tomu, že jejich děti ve škole šikanuje romská dívka. Podle ředitelky s ní měla škola problémy dlouhodobě.

"Začátkem ledna děvče napadlo žáka kvůli tomu, že jí dost rychle nepodal klíče od šatny, když se dostavila pozdě do školy. To už bylo ale moc a domluvila jsem se s rodiči, že podají trestní oznámení," líčí ředitelka. 

Rozčilená matka pobodaného Roma
Rozčilená matka pobodaného Roma | Foto: Jan Langer

Podobný incident se odehrál i před Vánoci, když ta samá dívka napadla jinou spolužačku přímo během hodiny.

"Nechtěla jí dost rychle půjčit pastelky. Proto se na ni vrhla a zmlátila ji. To tu byla policie poprvé. Všichni jsou ale nezletilí, a proto policie nic nevyšetřila."

Už tehdy vedení školy dalo podnět sociálnímu úřadu, aby se celou věcí začal zabývat. Ke skutečnému posunu ale došlo až v lednu, kdy "sociálka" kvůli dalším útokům nařídila dívce pobyt v diagnostickém ústavu. Minulou středu byla vyloučena ze školy.

Celé město o incidentech na škole ví, ale jeho obyvatelé tvrdí, že ve městě celkově žádný problém s Romy nemají.

 

Právě se děje

Další zprávy