Kritika z Německa: Česko izoluje Romy, mají méně šancí

Monika Horáková
9. 2. 2010 14:50
Přístup Česka připomíná Bangladéš, stěžuje si předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů
Foto: Jan Langer

Berlín - "Přístup zemí, jako je Česko, k otázce Romů připomíná spíše Bangladéš než Evropu," postěžoval si předseda Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose pro nedělní vydání Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Jeho hlavní výtkou je, že v Česku jsou Romové v rámci vzdělávací soustavy izolováni. Například tím, že jsou automaticky posíláni "do speciálních škol". Mají pak nižší šance uplatnit se v profesním životě.

Stejný problém ostře kritizuje také německá pobočka organizace Amnesty International, která k němu zveřejnila počátkem roku hodnotící zprávu svých českých kolegů. Zároveň spustila online podpisovou akci v několika jazycích, jež vyvrcholí odevzdáním petice české ministryni školství Miroslavě Kopicové.    

Amnesty International se zabývá situací Romů v celé Evropě. Evropská koordinátorka Imke Dierssenová pro Frankfurter Allgemeine Zeitung řekla, že dotace Evropské unie považuje ne vždy za účinné. Ty, které mají sloužit k integraci Romů do společnosti, slouží podle ní někdy paradoxně k jejich vyčleňování.

Jako příklad uvádí Slovensko, kde Evropská unie napomáhá vybudování elektrického vedení a vodovodního potrubí v romských osadách, nezohledňuje přitom však to, jak jsou osady vzdálené od zbytku civilizace. Tím se podle Amnesty International izolace Romů ještě zhoršuje.

Obzvlášť tragická je pak podle Amnesty International situace Romů v Rumunsku. Z celkového počtu 2,5 milionu Romů žije 75 procent pod hranicí chudoby.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Policie navštívila muže, kterého omylem podezřívala ze střelby v ostravské nemocnici

"Dnes se s tímto mužem setkali moji náměstci. Znovu se omluvili. Muž omluvu přijal, nic dalšího nepožaduje. Řekl, že policie se k němu chovala korektně," řekl předseda krajské policie Tomáš Kužel. Uvedl, že policisté nepochybili.

"Policisté věděli, co mají dělat. Když viděli osobu odpovídající popisu pachatele, tak jednali," řekl. Dodal, že jej ale mrzí následné zlostné reakce proti jeho osobě.

Jde o Slováka, který absolvuje doktorandské studium na katedře geoinformatiky na Technické univerzitě v Ostravě. "Jde o našeho studenta. Škola mu nabídla podporu i psychologickou či právní pomoc. Nic z toho zatím nevyužil," řekla ČTK mluvčí školy Petra Halíková.

Student se do médií nechce vyjadřovat, dnes má volno. Podle slovenského deníku Pravda k mylné domněnce, že střílel právě tento muž, zřejmě vedlo to, že skutečný střelec měl na sobě rovněž oděv s červenou barvou. Muži se v úterý veřejně omluvili policejní ředitel Kužel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Další zprávy