Živě: Piráti v Brně odmítli nabídku ANO na účast v koalici, nedává jim smysl

Živě
I ve čtvrtek pokračují jednání možné pražské koalice ve složení piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu. "Zásadní je, že primátor musí být z pirátské strany. O mě tady opravdu nejde," reagoval kandidát pirátů na primátora Zdeněk Hřib na kritiku některých zástupců STAN a TOP 09. Blízko ke koalici mají od čtvrtka i ve Zlíně. Vítěz tamních komunálních voleb ANO se dohodl s hnutím STAN a uskupením Rozhýbejme Zlín, které tvoří Svobodní, Soukromníci a Nezávislí. Chystanou koalici však odmítl podpořit Petr Michálek ze STAN, kterému vadí podnikatel a senátor Ivo Valenta ze Soukromníků. Koalici by tak chyběl jeden hlas.
Tomáš Koláčný, Pirátská strana, volební štáb. Záběr z volebního dění v Brně. 6. 10. 2018.
Tomáš Koláčný, Pirátská strana, volební štáb. Záběr z volebního dění v Brně. 6. 10. 2018. | Foto: Jan Symon
Živě
Aktualizovat reportáž
23:00

Na radnici v Českém Krumlově navrhuje tamní vítěz komunálních voleb, hnutí ANO, širokou koalici téměř se všemi subjekty, které se dostaly do zastupitelstva. Hnutí odmítá jen Sdružení nezávislých-Město pro všechny. Lídrem tohoto uskupení je dosavadní starosta Dalibor Carda. "Cardu tam (do koalice) nechceme," řekl ČTK dnes volební manažer ANO v jižních Čechách Libor Moravec. Post starosty nabídlo ANO lídrovi KDU-ČSL a dosavadnímu místostarostovi Josefu Hermannovi. ČTK již v pondělí Hermann řekl, že nabídku ANO odmítl.

"Jsme pro širokou koalici, která bude napříč celým spektrem, které bylo zvoleno, vyjma SNK-Město pro všechny. Je to připravené k podpisu, je to naše priorita. Chtěli bychom to uzavřít v co nejbližší době, konkrétní termín není. Reakce (ostatních subjektů) jsou pozitivní, z 80 procent," řekl Moravec.

22:20

Vyjednávání o podobě budoucí koalice v Ostravě se zřejmě aktuálně zastavilo na postoji hnutí Ostravak, které by mělo být členem zamýšlené čtyřkoalice s vítězným hnutím ANO, ODS a lidovci. Zatímco s občanskými demokraty i KDU-ČSL je ANO dohodnuto, s hnutím Ostravak se aktuálně není schopno shodnout na počtu míst v radě. ČTK to po sérii dnešních jednání řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Vyjádření lídra Ostravaku Lukáše Semeráka se ČTK nepodařilo získat.

Podle něj ANO nabízí druhému hnutí Ostravak dva posty náměstků, zatímco Ostravak by v radě chtěl obsadit místa tři. To ale vítěz voleb odmítá. Macura již v podvečer uvedl, že s podmínkou Ostravaku nesouhlasí. "Naše nabídka zní takto (dva posty v radě), a myslím si, že je nepřekročitelná," řekl Macura. Naznačil, že vítěze voleb navíc ani nic netlačí k tomu, aby musel požadavky Ostravaku přijmout. Početně existují v Ostravě totiž i jiné možnosti koalice, než hnutím ANO dosud preferovaná čtyřkoalice, která stojí na půdorysu spolupráce z minulého volebního období.

Jednání budou pokračovat v pátek dopoledne.

19:50

Brněnským Pirátům nabídka ANO na účast v koalici nedává smysl. Tyto dvě strany nemají většinu mandátů a není zřejmé, kdo třetí by se měl připojit. Neakceptovali ji a pokračují ve vyjednávání s ODS, KDU-ČSL a ČSSD, řekl dnes lídr Pirátů Tomáš Koláčný. Při dnešním jednání se Pirátům do programu podařilo prosadit své představy o dopravě.

ANO nabídlo Pirátům účast v koalici poté, co se dozvědělo, že je ostatní strany obešlo a jednají spolu. V nabídce se hovořilo o pozici prvního náměstka a celkem čtyřech radních. Neříkala ale, kdo by koalici doplnil. "Pokud vím, ČSSD nabídku ANO odmítla a s lidovci a ODS má ANO napjaté vztahy. Zbývá jen SPD a naše povolební strategie, pro kterou jsem také hlasoval, účast v koalici s touto stranou zakazuje," řekl Koláčný.

Podle něj je snahou stran do konce týdne vyřešit programové body nové koalice, aby příští týden mohlo vzniknout programové prohlášení a jednání o vytvoření koalice ideálně dospělo ke konci.

19:35

Nové vedení havířovského magistrátu dnes večer podepsalo koaliční smlouvu. Prioritou koalice složené z vítězného ANO, ČSSD, spojení lidovců a STAN, které kandidovalo pod názvem Společně pro Havířov, a Hnutí pro Havířov jsou investice do bytů, škol a školek, oprava vlakového nádraží či veřejný internet. Řekl to lídr kandidátky ANO a poslanec Josef Bělica, který se stane primátorem.

Bělica nyní zvažuje, zda opustí poslaneckou lavici. Havířovské ANO jej ale vyzvalo, aby tak nečinil. Ve funkci nahradí dosavadní primátorku Janu Feberovou z ČSSD, která se stane jeho náměstkyní pro školství. Jednoho náměstka bude mít KDU-ČSL. Bohuslav Niemiec bude mít na starost investice. ANO bude mít dva náměstky - Ondřeje Baránka pro ekonomiku a Stanislavu Goreckou pro sociální oblast.

18:35

Piráti a Zelení pro Most oznámili, že je pro ně nepřijatelná koalice s účastí Sdružení Mostečané Mostu (SMM) a KSČM. Důvodem jsou ideové preference, řekl Jan Hrubeš za Piráty a Zelené. Nováčci v mosteckém zastupitelstvu by mohli vládnout společně s vítězným hnutím ProMost primátora Jana Paparegy a ODS. ANO skončilo ve druhém největším městě v Ústeckém kraji druhé s výrazným odstupem.

"Nechceme dál jednat se SMM a KSČM kvůli ideovým preferencím a kampani, která tu probíhala," uvedl Hrubeš.

S ProMOST a ODS by měli Piráti a Zelení, kteří mají čtyři zastupitele, většinu 24 hlasů. ANO se ještě před volbami vymezilo vůči hnutí kolem Paparegy, senátorky Aleny Dernerové a dalších. Toto hnutí získalo 16 mandátů, ANO devět, SMM osm a KSČM čtyři.

18:30

Radnici v Blansku bude řídit staronová koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Volba pro Blansko, starostou bude Jiří Crha (ODS). Strany dnes odpoledne podepsaly koaliční smlouvu, řekl Crha. Koalice v tomto složení ve městě funguje už 18 let, nyní bude mít v zastupitelstvu 15 mandátů z 25. Ustavující zastupitelstvo je v plánu 1. listopadu.

17:01

V pražském Radotíně bude čtvrté období starostou Karel Hanzlík z ODS. Občanští demokraté získali v městské části 12 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu, nemuseli proto hledat koaličního partnera, aby měli většinu. Informoval o tom Karel Hanzlík, kterého musí ve funkci potvrdit nové zastupitelstvo na prvním zasedání. Hanzlík je starostou Prahy 16 od roku 2006. V letošních volbách byl zvolen také do zastupitelstva hlavního města.

16:57

Předseda ODS Petr Fiala se zastal brněnské kandidátky na primátorku Markéty Vaňkové, která vyjednává o vzniku koalice, která v moravské metropoli obchází vítěte voleb hnutí ANO. "Markéta Vaňková v rámci vyjednávání o budoucí brněnské koalici dala přednost programové blízkosti a splnění předvolebního slibu. V tomto ohledu má paní doktorka Vaňková mou plnou podporu a za jejím rozhodnutím stojím. Útoky, kterým teď musí čelit, nejsou nic jiného, než zoufalý pokus uražených politických protivníků poškodit její dobré jméno, které výrazně přispělo k úspěchu ODS v Brně," řekl k situaci v Brně Fiala.

16:50

V městské části Brno-Bystrc vznikne koalice vítězné ČSSD, ANO a ODS. Má 14 zastupitelů z celkových 27. Starostou zůstane Tomáš Kratochvíl (ČSSD).

16:43

Místostarostka Sokolova Renata Oulehlová z ANO bude mít v druhém kole senátních voleb v obvodě Sokolov podporu kandidátů, kteří v prvním kole voleb skončili na třetím a čtvrtém místě, Jana Picky (ČSSD) a Evy Valjentové (KSČM).

Oulehlové dají přednost před Miroslavem Balatkou ze STAN, který postoupil do druhého kola s nejvyšším počtem hlasů (28,74 procenta). Oulehlová postoupila do druhého kola z druhého místa s 25,72 procenta hlasů.

16:26

Další koaliční schůzka pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu se bude týkat sociální politiky, zdravotnictví a bezpečnosti.

16:19

Čtvrteční schůzka vznikající koalice pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu se týkala koaličního programu v oblasti IT. "Shodli jsme se na tom, že úřad by měl zveřejňovat více informací. Třeba informace o fakturách, které zaplatil. V rovině digitálních služeb pro občany jsme se shodli, že je potřeba koncipovat je tak, aby přinášeli hlavně jim největší přidanou hodnotu. Probírali jsme fungování úřadu samotného. Shodujeme se, že potřeba zavádět a dodržovat principy projektové řízení," popsal schůzku kandidát na primátora Zdeněk Hřib (piráti).

15:53

Ke kontroverzím kolem senátního souboje Michálek - Hilšer se vyjádřil i poslanec ODS Martin Kupka.

15:46

V Prostějově se začala rýsovat podoba možné koalice, o které jedná vítězné ANO s hnutím PéVéčko, ODS a ČSSD. "Ambice je jednání do konce týdne ukončit," řekl dnes ČTK prostějovský lídr ANO František Jura. Případná koalice ANO, PéVéčka, ODS a ČSSD by v pětatřicetičlenném zastupitelstvu Prostějova měla většinu 20 hlasů. Dosud v Prostějově vládly ČSSD spolu s PéVéčkem a KSČM.

15:36

Chlumec nad Cidlinou na Hradecku povede také v dalších čtyřech letech starosta Miroslav Uchytil (KDU-ČSL). Bude to pro něho šesté volební období. Měl by být zvolen na ustavujícím zasedání zastupitelstva koncem října. ČTK to řekl Uchytil, který patří mezi nejdéle sloužící starosty v Královéhradeckém kraji. Místostarostou by měl být radní Vladan Kárník z uskupení Nezávislí Chlumec nad Cidlinou, které skončilo druhé za vítěznými lidovci.

15:35

V obvodu Rokycany postoupili starosta Vejprnic Pavel Karpíšek (ODS) a Milada Emmerová (ČSSD), která mandát obhajuje. Karpíšek získal 28,55 procenta hlasů, druhá Emmerová 15,79 procenta voličů. Karpíškovi už vyjádřili podporu například neúspěšný kandidát za piráty Zdeněk Hess nebo Martin Uhlíř (TOP 09 a LES). 

15:34

Podporu kandidátů, kteří neuspěli v prvním kole senátních voleb na Jablonecku a části Semilska, má dosavadní senátor Jaroslav Zeman (ODS). Zeman prvního kolo vyhrál s 34,31 procenta hlasů, ve druhém se utká s právničkou Michaelou Tejmlovou (Senátor 21).

V obvodu 35 o senátorský post usilovalo sedm kandidátů, z poražených v prvním kole by voličům ani jednoho z postupujících nedoporučila učitelka Šárka Kalvová (KSČM). "Mojí podporu nemá ani jeden," řekla dnes ČTK.

Tejmlovou chtěl původně podporovat kandidát ČSSD Jindřich Berounský, zklamala ho ale svoji kampaní. "Hodně jsem jí přál, aby se dostala do senátu. Nevedla ale čestný boj a navážela se do mě jako do svého protikandidáta. Takže svého hlasu využiji a podpořím Zemana," řekl Berounský.

Ředitel divadla v Jablonci Pavel Žur (Nová budoucnost pro Liberecký kraj) považuje Zemana i Tejmlovou za kvalitní kandidáty a žádné doporučení voličům dávat nebude. "Každý z těch kandidátů má co nabídnou našemu regionu," řekl dnes ČTK. Osobně bude v druhém kole hlasovat pro Zemana, neboť je jeho kamarád.

Podporu Zemanovi už dříve vyjádřil podnikatel Josef Chuchlík (ANO), podporuje ho i strážník Michal Švarc (SPD). "Je to rovný, férový chlap a hlavně toho pro region hodně udělal," řekl dnes ČTK Švarc.

15:33

Ve volebním obvodu Opava do druhého kola postoupili starosta Bolatic a bývalý senátor Herbert Pavera (TOP 09) a učitelka Simona Horáková (ANO). Pavera získal 36,27 procenta hlasů, druhá Horáková dostala 21,54 procenta. O přízeň voličů se tam ucházelo sedm kandidátů. Z oslovených neúspěšných uchazečů o senátorské křeslo, s nimiž se ČTK podařilo spojit, oficiálně podporu vyjádřil jen nezávislý kandidát Vladimír Tancík, který svůj hlas hodí Herbertu Paverovi.

15:27

Jeden z nejtěsnějších soubojů druhého kola senátních voleb dost možná proběhne na Domažlicku, kde první kolo vyhrál náměstek plzeňského hejtmana Vladislav Vilímec (ODS) před současným senátorem Janem Látkou (ČSSD) o dvě setiny procenta. Vilímcovi už vyjádřil svou podporu neúspěšný kandidát TOP 09 Michal Janek. Látku zase podporuje kandidát KSČM Josef Švarcbek nebo kandidát Pirátů Viktor Krutina. Nikoho se svých předchozích soupeřů do druhého kola naopak nepodpoří neúspěšný kandidát ANO Miroslav Vokáč.

15:12

Koalici v Poličce na Svitavsku vytvoří ODS s hnutím ANO a s ČSSD, bude mít podporu jednoho zastupitele za KSČM. ČTK to řekl starosta Jaroslav Martinů (ODS), který bude funkci v čele zhruba devítitisícového města zastávat už čtvrté volební období.

15:11

Vítězné ANO v Litvínově nabídlo koaliční spolupráci komunistům, SNK Evropští demokraté a Sdružení Litvínováci. Po boku současné starostky Kamily Bláhové (ANO) by tak mohl usednout bývalý hokejista Jiří Šlégr (SNK - ED).

15:10

Chrudimský kandidát do Senátu za KDU-ČSL Daniel Herman získal pro druhé kolo na svou stranu  podporu bývalého hokejisty Vladimíra Martince, kandidáta Koruny České Augustina Karla Andrle Sylora, chrudimského lídra ANO Františka Pilného nebo krajského předsedy ČSSD Jana Chvojky.

Jeho protikandidáta Jana Tecla (ODS) podpořili protikandidáti Lucie Orgoníková z ČSSD a trenér rychlobruslařů Petr Novák (ANO) Bývalý kandidát na prezidenta republiky Jiří Hynek, do Senátu kandidát Realistů, vyjádřil Teclovi podporu na facebooku.

Starosta Chrudimi podle slov Hermana nejdříve vyjádřil podporu kandidátovi KDU-ČSL, poté ale přešel na stranu Tecla.

14:53

Zlínský lídr pirátů Jiří Jaroš dnes potvrdil, že do koalice nemíří. Dnešní ohlášení koalice bylo považuje za velmi překvapivé, ještě ve středu večer podle něj Kaňkovský tvrdil, že ANO a STAN do koalice s Rozhýbejme Zlín nepůjdou.

14:48

Piráty, Prahu sobě a Spojené síly pro Prahu čekají další jednání. "Dnes se nejprve schází týmy k elektronizaci a IT, od 17.00 k sociální politice, zdravotnictví a bezpečnosti a od 19.00 k životnímu prostředí," napsal na Facebook Jiří Pospíšil (TOP 09).

Dnes pokračují odborné schůzky našich zastupitelů a odborníků za TOP 09 a Starostové - Spojené síly pro Prahu a kolegů z Česká pirátská strana a PRAHA SOBĚ nad volebními programy všech tří stran. Jak víte, scházíme se, abychom si potvrdili průniky v našich programech a případně společně odstranili možné rozpory. Je to mravenčí práce, ale podle mě strašně důležitá. Bez shody nad podrobným programovým plánem na příští čtyři roky nebude případná koalice fungovat a Praha se kupředu neposune. Včera proběhla první schůzka našich expertů, k dopravě. Z průběhu mám pozitivní pocit. Myslím, že jsme na dobré cestě. Dnes se nejprve schází týmy k elektronizaci a IT, od 17.00 k sociální politice, zdravotnictví a bezpečnosti a od 19.00 k životnímu prostředí. Čekejte info o výstupech z jednotlivých setkání. Držte nám palce 😉

Zveřejnil(a) Jiří Pospíšil dne 11. October 2018
14:46

Chystanou zlínskou koalici ANO, STAN a Rozhýbejme Zlín nepodpoří Petr Michálek (STAN). Ředitel Městského divadla Zlín uvedl, že mu vadí podnikatel Valenta. Koalici by tak chyběl jeden hlas.

14:33

Kandidát pirátů na primátora Zdeněk Hřib v pořadu Interview Plus pro Český rozhlas Plus uvedl, že by byl ochoten předat post primátora někomu jinému z pirátské strany, pokud by to mělo odblokovat jednání. "Troufnu si tvrdit, že bychom o tom jednali. Zásadní je, že primátor v tom uskupení, o kterém se bavíme, musí být z pirátské strany. O mě tady opravdu nejde," uvedl s tím, že žádný podobný návrh zatím od potenciálních koaličních partnerů v jednání nepadl.

Hřiba někteří zástupci STAN a TOP 09 označují za nevhodného kandidáta na primátora, protože nemá s politikou dost zkušeností. Hřib se je pokusí přesvědčit v opak. "Myslíme si, že by se mělo postupovat tak, jak se postupovalo historicky, tedy, že primátora měla strana, která měla v rámci koalice nejvíce hlasů," uvedl na ČRo.

14:27

Občanský demokrat Jiří Burian připustil, že by mohl opustit funkci starosty Sedlčan na Příbramsku, kterou zastává nepřetržitě od roku 1990. ODS sice v Sedlčanech opět vyhrála, proti minulým volbám si ale o dva mandáty pohoršila. Dosavadní koalice ODS a Sdružení nezávislých kandidátů Sedlčan už nemá v zastupitelstvu většinu.

Na dotaz, zda bude aspirovat na funkci starosty, Burian uvedl, že to v tuto chvíli neřeší. "Spíš bych řekl, že nebudu. Ale nevím, jak jednání dopadnou," řekl.

14:19

Většina stran a kandidáti neúspěšní v prvním kole senátních voleb v českobudějovickém obvodě nepodporují žádného z těch, kteří postoupili do druhého kola. O místo v horní komoře Parlamentu ČR se v pátek a v sobotu utkají nezávislý Ladislav Faktor a Jiří Šesták (STAN), který mandát obhajuje. Většina politických subjektů s žádným doporučením nepřišla a nechává rozhodnutí na voličích.

14:07

Na mimořádném jednání Ústředního výboru KSČM příští sobotu budou podle dlouhodobého kritika předsedy komunistů Vojtěcha Filipa Josefa Skály chtít nespokojení členové stranického orgánu vyslechnout hodnocení důvodů volební prohry v komunálních volbách. Podle Skály, který členem výboru není, existuje i možnost svolání mimořádného sjezdu strany.

13:56

Druhé kolo voleb do Senátu začne v pátek ve 14:00, volební místnosti zůstanou otevřeny až do 22:00. V sobotu se bude hlasovat od 08:00 do 14:00.

Okrskové volební komise začnou bezprostředně poté hlasy sčítat a výsledky předávat Českému statistickému úřadu ke zveřejnění na volebním webu, záložně na stránce volbyczso.cz a v redukované podobě na stránce volbyhned.cz.

13:54

Finále letošních senátních voleb budou moci lidé rozhodnout ve 4493 volebních místnostech. Je jich asi o 260 méně než minulý víkend při prvním volebním kole. Hlasovací lístky pro druhé kolo senátních voleb obdrží voliči až ve volební místnosti.

13:52

Lídr Rozhýbejme Zlín Ivo Mitáček dnes ČTK řekl, že je zástupci ANO a STAN oslovili už po volbách. "Naše sdělení bylo, že máme zájem o řízení města," uvedl Mitáček. "V tuto chvíli jsme vůbec neřešili personálie, obsazování postů. Jen jsme se shodli na tom, že máme nějaký volební program, který je pro mě prioritou a chtěl bych najít shodu u svých partnerů, jak ho prosadit," uvedl Mitáček, který donedávna působil jako mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

O případném rozšíření koalice o další subjekt podle něj jednají ANO a STAN. "Nám by další partner nevadil," řekl Mitáček. S ním získal za Rozhýbejme Zlín mandát v zastupitelstvu senátor a podnikatel Ivo Valenta a bývalý profesionální hokejista Miroslav Okál.

13:39

Bývalý zlínský hejtman a kandidát do Senátu za obvod číslo 80 Zlín Libor Lukáš (Soukromníci) získal do druhého kola voleb podporu několika svých soupeřů z kola prvního. Vyjádřili mu ji Radek Henner (SPD) a částečně také František Jordák (KSČM). Lukášovým soupeřem bude uherskobrodský starosta a dosavadní senátor Patrik Kunčar (KDU-ČSL). Z jeho protikandidátů v prvním kole ho veřejně podporuje někdejší senátorka Jana Juřenčáková (Realisté).

13:34

Kandidáti postupující na Třebíčsku do druhého kola senátních voleb získali podporu některých svých neúspěšných konkurentů. Hanu Žákovou z hnutí STAN podpoří Michal Šalomoun, kandidát Pirátů, i Marie Dudíková z KDU-ČSL. Pro Miroslava Michálka, kterého navrhlo ANO, se rozhodla Naděžda Dobešová z ČSSD. Dobešová dnes ČTK řekla, že svou podporou kopíruje spolupráci obou stran na vládní úrovni.

13:32

V Polabinách, druhém městském obvodě v Pardubicích, vznikla koalice vítězného hnutí ANO s ODS, ČSSD a proti minulému volebnímu období nově také s Koalicí pro Pardubice. V patnáctičlenném zastupitelstvu bude mít koalice deset míst. Druhý městský obvod je podle počtu trvale žijících obyvatel druhou největší částí v Pardubicích. Trvalý pobyt tam má na 17.000 lidí.

13:15

Jedním z témat včerejšího jednání mezi piráty, Prahou sobě a Spojenými silami pro Prahu byl i osud Libeňský most. Strany se dohodly na opravě. Podívejte se na dnešní brífink současného vedení města o osudu mostu.

Varianty opravy Libeňského mostu? Stuchlíkův návrh byl zbytný, říká Dolínek

Petr Dolínek představil varianty způsobu opravy Libeňského mostu. | Video: DVTV
13:02

Chodov na Sokolovsku povede i v následujících čtyřech letech Hnutí nezávislých pro harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM). Ve městě vyhrálo volby s velkou převahou 71,62 procenta hlasů, v jednadvacetičlenném zastupitelstvu posílí z 12 na 17 mandátů. Přesto HNHRM jedná s ostatními stranami, které se do zastupitelstva dostaly. Partneři by měli získat dvě ze sedmi míst v radě města, řekl dnes novinářům starosta Patrik Pizinger (HNHRM).

12:56

Třináctitisícové Vrchlabí na Trutnovsku dál povede koalice jasně vítězného sdružení nezávislých kandidátů Zvon a Volby pro město. Starostou by měl být podle koaliční dohody opět zvolen lídr Zvonu Jan Sobotka, který v čele města stojí od roku 1998. Místostarosty by měli opět být zvoleni Michal Vávra (Zvon) a Alfred Plašil (VPM). Dnes to řekl Sobotka, který je od letošního ledna i senátorem. Ustavující zasedání nového zastupitelstva by mělo být 31. října.

12:52

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija vyjádřila v druhém kole senátních voleb podporu Marku Hilšerovi.

12:26

Kandidát TOP 09 do Senátu na Praze 8 Pavel Dungl před druhým kolem bojuje o přízeň voličů. 

12:18

Předseda ODS Petr Fiala zve voliče k druhému kolu senátních voleb.

11:47

Kandidát do Senátu za Opavsko Herbert Pavera voličům připomíná, že volební lístky tentokrát do schránek nepřijdou.

11:36

Klidné město starosty a televizního moderátora Vladimíra Kořena, které potřetí vyhrálo volby v Říčanech u Prahy, se dohodlo na koaliční spolupráci s Unií pro sport a zdraví Říčany. Se stejným uskupením vládlo i v minulém volebním období.

11:24

Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu dnes budou jednat o IT.

11:22

Vy jste si za 300 tisíc pořídil pár navštívenek a mně vytýkáte, že jsem za 300 tisíc pořídil obří billboardy, říká v duelu s Jaroslavem Kuberou Zdeněk Bergman. Podívejte se na video DVTV.

11:19

Krajský soud v Brně přijal v souvislosti s komunálními volbami první stížnost, týká se voleb v obci Hluk na Uherskohradišťsku. ČTK to dnes řekla mluvčí soudu Eva Angyalossy. Bližší informace nesdělila. Od středy běží desetidenní lhůta, v níž lidé mohou zpochybnit u správních soudů zákonný průběh a výsledky komunálních voleb.

V Hluku vyhrála KDU-ČSL, která v jednadvacetičlenném zastupitelstvu obsadila sedm pozic. Na druhém místě skončili Hlučané s pěti mandáty, následovala ODS se čtyřmi mandáty. Tři mandáty získali Moravané s podporou ČSSD a nezávislých, dva mandáty KSČM.

11:14

V Praze 5 se na koalici domluvili Piráti a nezávislí, ODS a ANO. Strany podepsaly memorandum o budoucí koalici a nyní budou jednat o detailech řekl lídr Pirátů a nezávislých Daniel Mazur, který se na základě dohody má stát starostou. Jednání o podrobnostech by rád zakončil do měsíce. Koalice bude mít ve 43členném zastupitelstvu 27 hlasů.

11:04

Na Praze 2 jednali piráti s ODS, koalice ale není pravděpodobná.

10:53

Radnici v Letohradu na Orlickoústecku s vysokou pravděpodobností povede opět koalice uskupení Sdružení pro Letohradsko, Zelená pro Letohrad a Nezávislí pro Letohradsko. Vítězné Sdružení pro Letohradsko dlouholetého starosty Petra Fialy získalo dokonce 51 procent hlasů a 12 mandátů z 21. Samo ale vládnout nechce.

10:37

Koalici ve Zlíně zřejmě vytvoří vítězné ANO s hnutím STAN a Svobodnými, Soukromníky a Nezávislými. Koalice se ještě rozšíří o dalšího člena.

Uzavření koalice v daném složení je překvapivé. ANO a STAN se hned po volbách domluvily na spolupráci, zejména ANO chtělo do koalice hnutí Zlín 21, které skončilo třetí. To však trojčlennou koalici v této podobě odmítlo a preferovalo koalici, v níž by s ANO byli ještě lidovci, Piráti a ODS.

10:13

Okrsková volební komise ve Slatinkách na Prostějovsku prohodila obálky pro senátní a komunální volby. I když změnu barvy dodržela po celé hlasování a voliče informovala o záměně obálek, výsledkem je vyšší procento neplatných hlasů. Jestli výsledky komunálních a senátních voleb ve Slatinkách platí, může rozhodnout soud. Informuje o tom Olomoucký deník.

Okrsková komise ve Slatinkách tvrdí, že při chystání volební místnosti její členové přehlédli jednu bednu s obálkami. "Zjistili jsme, že máme málo šedých obálek. Protože jsme předpokládali, že do obecního zastupitelstva bude volit více lidí než do Senátu, tak jsme se rozhodli, že do žlutých budeme dávat obec a do šedých Senát," řekla Deníku předsedkyně volební komise ve Slatinkách Bohuslava Havelková.

Všem voličům členové komise vysvětlovali, že ve Slatinkách jsou obálky opačně. Někteří lidé přesto hlasovali podle toho, jak měli původně, takže jejich volební lístky byly neplatné. "Činí to něco k sedmi procentům neplatných obálek," uvedla Havelková.

9:41

V Holešově na Kroměřížsku vznikne koalice, v níž bude vítěz komunálních voleb Koalice pro Holešov spolu s KDU-ČSL a ODS. Ve třiadvacetičlenném zastupitelstvu budou mít 13 mandátů. Koaliční smlouva byla podepsána ve středu. Dnes to oznámil dosavadní starosta a lídr kandidátky Koalice pro Holešov Rudolf Seifert (TOP 09). Starostou zůstane i pro následující volební období, posty místostarostů obsadí za lidovce Pavel Karhan a za ODS Milan Roubalík.

9:17

I když ve volbách získala v Praze 7 pohodlnou většinu, ráda by Praha sobě pokračovala ve vládě v koalici.

9:02

Jan Čižinský se připravuje na další den vyjednávání.

8:58

Sociální demokracie přišla o sex-appeal a potýká se se ztrátou voličů nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Podle expertů se musí lépe naučit chápat, co lidé chtějí a proč, jinak nepřežije.

8:58

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne povolebního vyjednávání. Politické dění sledujeme v on-line reportáži.

22:45

Hnutí ANO, vítěz komunálních voleb v Ostravě chce mít v jedenáctičlenné městské radě většinu - šest míst. Nově chce získat resort investic. Do případné koaliční smlouvy je ale ochotno zanést mechanismus, který mu u klíčových hlasování znemožní přehlasovat koaliční partnery. Vyjednávání v Ostravě stále směřuje ke koalici ANO, hnutí Ostravak, ODS a lidovců. Po dnešním jednání klubu ANO řekl primátor a lídr ostravské kandidátky ANO Tomáš Macura.

21:15

Vítězné hnutí ANO se v Olomouci dohodlo na radniční koalici s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Primátorem má být lídr ANO Miroslav Žbánek. Návrh koaliční smlouvy by měl být hotový příští týden. ČTK to dnes po jednání se zástupci těchto politických stran a hnutí řekl Žbánek. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude tato čtyřkoalice disponovat většinou 26 hlasů.

"Uzavřeli jsme dnes dohodu o povolební spolupráci, v rámci které jsme si vyspecifikovali strukturu orgánů města a zastoupení jednotlivých stran a hnutí s tím, že primátor by byl nominován za hnutí ANO, tudíž bych to byl já," uvedl Žbánek. V jedenáctičlenné radě Olomouce by ODS podle uzavřené dohody měla mít tři zástupce, KDU-ČSL dva a hnutí spOLečně jednoho člena. Na ANO by tak v radě připadlo pět míst.

20:52

Koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO a ODS v Liberci nevznikne. Jednání byla ukončena, řekl dnes lídr starostů Jaroslav Zámečník. Jako důvod uvedl, že ANO odmítlo být v jedné koalici s ODS. "Budeme dál hledat možnost spolupráce tří partnerů, tak jak jsme měli v plánu," řekl Zámečník.

Ve stotisícovém Liberci si voliči vybírali z 12 kandidátek, uspělo jich pět. Vítězní starostové získali 16 mandátů, druhé ANO 11 a třetí Změna pro Liberec šest. Občanští demokraté budou mít čtyři zastupitele a dva získalo uskupení Liberec otevřený Lidem (LOL).

20:45

Současná situace očima komentátora HN Petra Honzejka.

20:07

V Praze 5 podepsali memorandum o koalici Piráti a nezávislí, ODS a ANO. Starostou má být Pirát Mazur. Jednání o podrobnostech by rád zakončil do měsíce. Koalice bude mít ve 43členém zastupitelstvu 34 hlasů.

19:31

Předsedou zastupitelského klubu ODS v pražském zastupitelstvu se dnes stala místopředsedkyně ODS a zastupitelka Alexandra Udženija. Zastupitelé ODS se také shodli na tom, že budou nadále vyjednávat s ostatními stranami o možné koalici. Novinářům to dnes řekli členové vyjednávacího týmu ODS. 

19:17

Jan Farský ze STAN komentuje situaci v Brně a "megapodraz".

19:12

Podle Prahy sobě zatím jednání s piráty a Spojenými silami pro Prahu probíhají bez problému.

19:11

Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku vytvoří koalici vítězné hnutí ANO s druhými lidovci. Dnes to řekl starosta a lídr ANO Robert Stržínek, který bude starostou i v nadcházejícím volebním období. Koalice ANO a lidovců byla ve vedení dvaadvacetitisícového města také v posledních čtyřech letech.

18:53

Necítím vůči panu Hilšerovi žádnou osobní animozitu, říkal ještě včera uchazeč o senátorský post Libor Michálek. Dnes vyzval svého soupeře Marka Hilšera, aby z boje o křeslo v horní komoře odstoupil a oplatil mu tak podporu z prezidentské kampaně. Podívejte se na video DVTV.

18:47

Angažmá bývalé starostky Prahy 10 Radmily Kleslové (ANO) jako poslanecké asistentky Patrika Nachera naštvalo některé členy hnutí ANO v Praze. Minulost Kleslové je totiž spojovaná s tajnou komunistickou rozvědkou.

18:39

Transparentní nabídku Petra Vokřála piráti zveřejnili na svém internetovém fóru:

"Vážení páni předsedové, 

srdečně Vás zdravíme. Vzhledem k dotazům, zda jsme oficiálně učinili nabídku Pirátské straně, se na Vás touto cestou obracíme s nabídkou pro Českou pirátskou stranu v Brně, a to konkrétně aby Piráti společně s hnutím ANO převzali zodpovědnost za vedení města Brna a společně se podíleli na jeho dalším rozvoji. 
Vzhledem ke snaze o maximální transparentnost celého procesu a pravidlům Vaší strany volíme tuto oficiální a otevřenou formu.
V této souvislosti Vám nabízíme zastoupení v Radě města Brna pro Vaše 4 zástupce, z nichž jeden 
by se stal prvním náměstkem primátora města Brna a nabízíme zodpovědnosti zejména v oblastech Smart City, kultury, životním prostředí, případně oblast sociální nebo zdravotní. 
Činíme tuto nabídku zcela transparentně tak, aby ji rozuměla široká veřejnost, zejména v chaosu posledních dnů. 
Věřím, že zástupci České pirátské strany zváží tuto nabídku a budeme tak moci pokračovat společně v rozvoji města Brna. 
Jestliže Vás výše popsaná možnost spolupráce zaujala, jsme připraveni k jednání.

Pavel Dvořák (předseda ANO Brno-město)
Petr Vokřál"

18:35

Petr Vokřál pirátům v Brně nabídl například post náměstka primátora nebo 4 místa v radě.

18:32

Primátor Brna Petr Vokřál oznámil, že poslal tamnímu pirátskému lídrovi Tomáši Koláčnému i předsedovi strany Ivanu Bartošovi nabídku na spolupráci. "Přijel jsem teď z oblastního předsednictva, kde jsme schválili oficiální nabídku pro Pirátskou stranu," řekl na tiskové konferenci. "Uvidíme, jaká bude reakce, pokud bude pozitivní, oslovíme i další subjekty," uvedl Vokřál. 

17:48

Jan Bartošek z KDU-ČSL zve voliče k druhému kolu senátních voleb.

17:22

Znojmo povede koalice vítězné ČSSD s hnutím ANO a ODS. Koaliční smlouvu podepsaly strany dnes. Starostou zůstává Jan Grois (ČSSD), uvedla v tiskové zprávě mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Koalice má v zastupitelstvu 19 z 31 křesel. ČSSD získala ve volbách 24,5 procenta hlasů a devět mandátů, druhé bylo ANO s téměř 19 procenty a sedmi mandáty. ODS byla čtvrtá se třemi mandáty. V opozici zůstanou Pro Znojmo s pěti mandáty, lidovci, komunisté a SPD se dvěma mandáty a Piráti s jedním zastupitelem.

17:18

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg už by měl být zase ve formě.

17:05

Vítěz voleb v Klášterci nad Ohří, Strana soukromníků ČR v čele se starostou Štefanem Drozdem, jedná o vzniku koalice. Většinu by mohli mít Soukromníci s ANO, které do voleb vedla bývalá starostka Kateřina Mazánková, jednají ale i s dalšími stranami.

16:45

Podoba nové koalice v Uherském Hradišti by mohla být známa v pátek. Dnes o tom informoval lídr vítězných Občanských demokratů a nezávislých osobností a dosavadní starosta Stanislav Blaha (ODS). Ideální možností je podle něj složení čtyřkoalice, ve které by mělo kromě vítězů komunálních voleb figurovat také hnutí KRUH a další dva subjekty. Kdo byl dále s nabídkou koaliční spolupráce osloven, Blaha neuvedl, podle zjištění ČTK je však jedním z potenciálních partnerů KDU-ČSL.

16:38

Původně se mělo širší vedení komunistů sejít až v prosinci, kdy má v plánu probírat volby do Evropského parlamentu.

16:29

Zástupci stran dnes jednali o nejpalčivějších problémech v pražské dopravě. "Shodli jsme se na rekonstrukci Libeňského mostu," řekl Adam Scheinherr ze sdružení Praha sobě.

16:27

Pirát Viktor Mahrik označil dnešní jednání o dopravě za odrazový můstek pro další schůze, které se uskuteční v příštích dnech. Strany budou jednat o sedmi oblastech.

16:24

"Zatím za sebe můžu říct, že mám z jednání velmi dobrý pocit. Shodu nalézáme, z 95 % se shodneme," řekl zmocněnec pirátů pro dopravu Viktor Mahrik o jednání o dopravě se Spojenými silami pro Prahu a sdružením Praha sobě.

16:19

V Pardubicích začala jednání o vzniku takzvané Duhové koalice bez vítězného hnutí ANO. Vedou je Pardubáci společně a piráti, oslovují další strany. Novinářům to dnes řekli lídři politických subjektů. ANO, které získalo 13 mandátů z 39, vede paralelní jednání o vzniku koalice.

16:17

O koalici v Ostrově na Karlovarsku zatím není jasno, jednou z variant je ale i vznik spolupráce bez vítěze voleb, Hnutí pro harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM). Ve vedení města by tak mohla usednout ODS, ANO, Ostraváci.cz a ČSSD. V jednáních o vzniku koalice ale pokračuje i vítězné HNHRM, řekl lídr hnutí v Ostrově a bývalý starosta Pavel Čekan.

16:16

Komise v Šenově zřejmě chybovala v zápisu o počtu odevzdaných hlasů ve volbách. Není vyloučeno, že chyba mohla ovlivnit složení zastupitelstva. Okrsková volební komise v okrsku číslo tři v Šenově zřejmě chybovala v zápisu o počtu odevzdaných hlasů v komunálních volbách. Není vyloučeno, že chyba mohla ovlivnit složení zastupitelstva. Předseda okrskové volební komise už požádal krajský soud o přepočítání počtu hlasů v daném okrsku.

16:11

"Záleží na podmínkách a personáliích," uvedl šéf lidovců Pavel Bělobrádek k tomu, že hnutí Starostové a nezávislí (STAN) vyzvalo TOP 09 a KDU-ČSL k vytvoření společné kandidátky pro evropské volby v příštím roce.

15:55

V Rokycanech by v příštích letech mohla pokračovat dosavadní koalice rozšířená o ANO. Lídr vítězného volebního uskupení Nezávislí, starosta Václav Kočí, nabídl spolupráci dosavadním partnerům - Rokycanským patriotům a ODS, kteří ve volbách skončili na druhém a třetím místě. S nabídkou účasti v koalici oslovil také ANO, které obsadilo čtvrté místo. Doufá, že oslovené strany by se mohly ke své účasti v koalici vyjádřit do konce týdne.

15:54

Vaňková odmítla Vokřálovo tvrzení, že jím vedené povolební vyjednávání vyústilo v uzavření koaliční dohody nebo dohody o spolupráci a stvrdilo jej rukoudání. Vyjednávání s ANO označila za hledání nejvhodnější cesty.

"Žádné sliby, podané ruce, natož podpis jakékoli dohody o vzniku koalice pod primátorem Vokřálem však nebyly učiněny. Vítězi voleb se v těchto jednáních nepodařilo v konečném výsledku nalézt většinovou podporu pro svůj návrh a dohodu, která by byla jakýmkoli aktem, byť jen podáním ruky, zpečetěna," uvedla Vaňková.

15:51

Radnici v Kladně povede koalice ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci, které tvoří zástupci STAN a KDU-ČSL a Petr Hašek, který kvůli tomu vystoupí ze strany TOP 09.

15:38

Řada médií prochází kvůli tlaku velkých skupin devastací, tvrdí Pavel Fischer, soupeř Evy Tylové pro 2. kolo senátních voleb. Senát by měl zabránit jakýmkoliv nedemokratickým změnám, míní Tylová, která kandiduje za Piráty a stranu LES. Sledujte duel DVTV.

15:16

Komunisté zhodnotí výsledky komunálních a senátních voleb příští sobotu na mimořádném jednání stranického ústředního výboru. Informaci serveru iDnes potvrdila ČTK mluvčí KSČM Helena Grofová. Původně se mělo širší vedení komunistů sejít až v prosinci, kdy má v plánu probírat volby do Evropského parlamentu. Vedení však podle Grofové upřednostnilo obě témata oddělit, aby na ně bylo dost času.

15:08

Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu začínají jednat.

14:51

Vítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, uskupení Město PRO lidi, netrvá na křesle starosty a je připraven jednat o jiné variantě. Vede ho k tomu zájem vytvořit silnou koalici a dosavadní průběh povolebních jednání. V tiskové zprávě to dnes uvedl lídr Města PRO lidi a bývalý starosta Martin Starý. Dodal, že dává přednost široké koalici s ANO a ODS doplněné o některé menší strany.

14:45

V městské části Brno-Líšeň vznikla koalice mezi vítěznou ČSSD, ANO a ODS. ČTK to dnes řekl lídr sociální demokracie a starosta Břetislav Štefan, který v čele radnice zůstane. Koalice má 19 mandátů z celkových 29. Štefan chce modernizovat městské byty, vybudovat park a také domov s pečovatelskou službou. V minulém volebním období vládla městské části ČSSD, ANO, ODS a STAN, nyní se však koalice obešla bez STAN. Štefan uvedl, že chtěl pokračovat ve stejném složení, ale vyjednávací partneři jeho názor nesdíleli.

14:42

Starosta Hamru na Jezeře na Českolipsku Milan Dvořák (Břevniště - Hamr na Jezeře - Útěchovice) odmítá, že by v komunálních volbách kupčil s hlasy voličů. Podle deníku MF Dnes v den voleb předal některým seniorům 1500 až 2000 korun jako příspěvek na topnou sezonu, který obvykle dostávali od obce ke konci kalendářního roku. "Popisované jednání, které je účelově vydáváno za takzvané kupčení s hlasy, je v naší obci již 20 let zcela běžné," uvedl v písemném prohlášení.

14:35

Kladenské koaliční strany ODS, SPD, ANO a hnutí Kladeňáci se dohodly na jedenáctičlenné radě, každá ze stran bude mít primátora nebo náměstka.

14:26

Nové vedení Příbrami by mělo být známo v pondělí večer. Vítězné hnutí ANO má v pětadvacetičlenném zastupitelstvu 12 křesel a potřebuje získat alespoň jednoho partnera. Lídr ANO a dosavadní starosta Jindřich Vařeka (ANO) řekl, že má "velmi neobvyklý, avantgardní plán", s nímž už seznámil ostatní strany. Podle něj půjde o anomálii, podrobnosti ale odmítl říct. Lídr TOP 09 Václav Švenda pouze uvedl, že by nemělo jít o klasickou koaliční spolupráci.

14:23

"Základní podmínka vzniku koalice je pro mě dohoda na programu a podrobný plán toho, co se příští čtyři roky bude v Praze dělat," zdůrazňuje lídr Spojené síly pro prahu Jiří Pospíšil. 

Přátelé, stručné info k povolebnímu jednání v Praze. Dnes zahajujeme programová jednání s Česká pirátská strana a PRAHA SOBĚ o programu pro Prahu na příští čtyři roky. Od 15:30 se sejdou naši experti na dopravu a budou detailně řešit, kde se shodujeme, kde máme případně rozpory a ty se pokusí vyřešit. Chci zopakovat jednu věc: Základní podmínka vzniku koalice je pro mě dohoda na programu a podrobný plán toho, co se příští čtyři roky bude v Praze dělat. Bez toho do koalice nepůjdu, to říkám zcela otevřeně a jasně. V tom jsem a budu nekompromisní. Vycházím ze zkušenosti s paní Krnáčovou. Buď se z chyb paní Krnáčové poučíme, nebo je zopakujeme. Já se chci poučit. Paní Krnáčová se se svými koaličními partnery čtyři roky hádala, jak má vypadat městský okruh. To já nechci. Nyní tedy s Piráty ani Prahou sobě neřešíme funkce, bez shody na konkrétním programu to ani nemá smysl. Dám vědět, jak jednání pokračují. Pěkný den! 🙂

Zveřejnil(a) Jiří Pospíšil dne 10. October 2018
14:14

Zatím dva podněty obdržel ústecký krajský soud v souvislosti s uplynulými komunálními volbami. Podnět na soud podal Pavel Veselovský z Nové Vsi na Lounsku a z Trmic v sousedství Ústí nad Labem se na soud obrátila KSČM, která se nedostala do zastupitelstva. Podněty ke zpochybnění obecních voleb mohou lidé podávat na soud do 19. října. Volbami v Ústeckém kraji se zabývá i policie.

14:10

Koalici v pátém městském obvodu Pardubic vytvořilo vítězné hnutí ANO s ODS a Sdružením pro Pardubice. Starostou se znovu stane Jiří Rejda (ANO). V obvodě trvale žije přes 15.000 obyvatel a je z osmi městských částí třetí největší.

13:59

Vítězní Piráti a nezávislí na Praze 4 jednají o koalici s TOP 09 a koalicí Společně pro Prahu 4 (STAN, nezávislí a KDU-ČSL). V koalici s nimi by mohlo být ještě sdružení Praha 4 Sobě (SZ a nezávislí) nebo ODS. ČTK to dnes řekl lídr pirátů Tibor Vansa. Která z posledně zmíněných stran v koalici usedne, není zatím jasné. Pokud koalice vznikne, starostou by mohl být Vansa. Volby na Praze 4 vyhráli právě Piráti a nezávislí se ziskem 18,88 procenta hlasů a mají v 45členném zastupitelstvu 10 mandátů.

"Preferujeme variantu, aby koalice v Praze 4 zrcadlila tu, která by mohla vzniknout na magistrátu," řekl Vansa. Jednávání na magistrátu spolu vedou piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL).

13:55

V České Lípě vyjednává vítězné ANO o koalici s uskupením Živá Lípa, piráty a Nezávislými a soukromníky. V zastupitelstvu bude mít pohodlnou většinu 16 mandátů z 25. Shoda je na personálním obsazení vedení města i počtu radních, řekla dnes ČTK Jitka Volfová z ANO, která by měla být příští, v pořadí třetí českolipskou starostkou. Ženy stojí v čele České Lípy od roku 2005, kdy se starostkou stala Hana Moudrá z ODS. Před čtyřmi lety ji vystřídala Romana Žatecká (ČSSD).

13:52

Na Babišova slova o kmotrech reagoval také lídr ODS v Plzni, současný první náměstek primátora Martin Baxa, který byl v Plzni primátorem v letech 2010 až 2014. "Do Plzně se kmotři určitě nevracejí a jsem si jist, že ani nikde jinde v ODS. Plzeňská ODS standardně vyjednává o koalici. Usilujeme o funkci primátora, protože jsme získali stejně mandátů jako ANO, ale já osobně získal více hlasů než lídr babišovců (Roman) Zarzycký. Věřím, že i v myšlenkovém světě Andreje Babiše mohou strany demokraticky vyjednávat a usilovat o pozici primátora. Nebo snad platí, že každý, kdo neplní pokyny hnutí ANO, bude označen za kmotra?" uvedl Baxa.

13:48

Kandidátka ODS na primátorku Markéta Vaňková odmítá obvinění šéfa ANO Andreje Babiše a brněnského primátora za ANO Petra Vokřála, že by se dopustila při povolebních jednáních podrazu. Nadále trvá na tom, že hledala nejlepší řešení pro Brňany, které podle ní spočívá v koalici ODS, KDU-ČSL, ČSSD a piráti.

13:35

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ve středu vyzvalo TOP 09 a KDU-ČSL k vytvoření společné kandidátky pro evropské volby v příštím roce. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru uvedla, že o společnou kandidátku stojí i její strana.

13:33

Naplno se rozběhla povolební jednání v Prostějově, kde zvítězilo hnutí ANO před koalicí Na rovinu! a hnutím PéVéčko. V Prostějově může vzniknout několik variant nové radniční koalice, žádná z nich ale dosud nemá jasnější obrysy. "Zásadní posun zatím není. Aspoň já o něm nevím," řekl dnes ČTK lídr Na rovinu! Aleš Matyášek.

Zástupci koalice Na rovinu! v úterý jednali s představiteli vítězného ANO. "Vyjasňovali jsme si určité věci a závěr je ten, že bychom se měli ještě setkat. Vypadá to, že by to mohlo být do konce týdne či zkraje příštího týdne," uvedl Matyášek. Koalice Na rovinu! jednala také se zástupci Změny pro Prostějov, KDU-ČSL a ODS.

13:25

Lídryně brněnské ODS Markéta Vaňková se neobává toho, že by Brno po odsunutí ANO do opozice nemělo dostávat peníze od státu. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povolební situaci v Brně označil za megapodraz. "Toto by problém být neměl, protože vláda by neměla rozhodovat s ohledem na zastoupení stran, ale musí rozhodovat se zájmem celé České republiky," uvedla Vaňková.

Brno má od státu dostat stovky milionů například na koncertní sál, naposledy Babiš přislíbil půl miliardy na výstavbu haly pro Kometu.

13:09

ČSSD a hnutí ANO, které dosud vedly Rakovník, zřejmě půjdou v tomto městě do opozice, další jednání už neplánují. ČTK to dnes řekli starosta Rakovníka Pavel Jenšovský (ČSSD) a místostarosta Miroslav Samaš (ANO). Ve volbách zvítězila ODS se čtyřmi mandáty, zastupitelstvo Rakovníka má 21 členů. Podle informací ČTK na vytvoření koalice spolupracuje s uskupeními Společně pro Rakovník a Město pro vás.

13:09

Dohodnutá koalice v Brně mezi ODS, KDU-ČSL, piráty a ČSSD dala do svých priorit výstavbu multifunkční haly pro Kometu, cyklistického okruhu, ale i Janáčkova kulturního centra a dopravních staveb, jako je velký městský okruh nebo dopravní obsluha nového vlakového nádraží.

Novinářům to řekli zástupci politických stran. Zároveň vyzvali dosluhující radu, aby odložila zahájení druhé fáze rezidentního parkování z listopadu na duben. Lídr pirátů Tomáš Koláčný přiznal, že piráti dostali od hnutí ANO nabídku jednat o koalici. Piráti ale budou pokračovat v jednání s ODS, KDU-ČSL a ČSSD.

13:04

Představitelé vznikající brněnské koalice na tiskové konferenci odmítli prozradit, kdo inicioval vznik uskupení ve složení ODS, ČSSD, KDU-ČSL a piráti, které pravděpodobně odsune hnutí ANO do opozice. Lídři ANO a lidovců označili otázku za bezpředmětnou, představitelé ČSSD a pirátů uvedli, že byli pouze přizváni.

12:56

Jesenickou radnici příští čtyři roky povede s největší pravděpodobností koalice tvořená sdruženími Jeseník srdcem a PRO Jeseník. V křesle starostky usedne Zdeňka Blišťanová, která sdružení Jeseník srdcem ve volbách dovedla k rekordním 41,55 procenta hlasů. Sdružení svým úspěchem získalo 13 mandátů a v pětadvacetičlenném zastupitelstvu, samo tedy má většinu. Podle Blišťanové by však na radnici měly vládnout dva subjekty.

12:52

Libor Michálek podpořil Marka Hilšera v prezidentské volbě a ten by mu to měl nyní podle něj vrátit a ze souboje o Senát odstoupit.

12:46

Dojednaná koalice ODS, KDU-ČSL, piráti a ČSSD vyzvala dosluhující radu Brna, aby odložila druhou fázi rezidentního parkování z listopadu na duben.

12:43

"Já osobně to za žádný podraz nepovažuji. Jednali jsme, hledali jsme nejlepší řešení pro Brno, snažili jsme se dostat přáním voličů a myslí, že jsme takové řešení našli," uvedla brněnská lídryně ODS Markéta Vaňková na dotaz, jak se vyrovnává s reakcí na tvořící se koalici s lidovci, ČSSD a piráty. Podle ní nebude neoblíbenost koalice u premiéra Babiše znamenat pro její budoucí projekty problém.

12:37

Rýsující se koalice v Brně složená z pirátů, KDU-ČSL, ČSSD a ODS si jako hlavní strategické body pro své funkční období zvolila mimo jiné vznik nové multifunkční haly, stavbu atletické haly, rozvoj areálu výstaviště a velkého městského okruhu, zvýšení kapacity parkování. "Chtěla bych zdůraznit že se jedná pouze o teze," uvedla lídryně brněnské ODS Markéta Vaňková na tiskové konferenci všech stran.

12:05

Po poměrně úspěšném tažení Prahou je dost možné, že budou TOP 09, STAN a KDU-ČSL společně kandidovat i ve volbách do Evropského parlamentu.

11:59

Šéf ODS Petr Fiala se ohradil proti Babišovým slovům o kmotrech. "Na rozdíl od Babiše se s nikým takovým neznám, natož abych si s ním tykal či obchodoval," uvedl Fiala. 

11:20

Za návrat kmotrů označil premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš povolební vyjednávání občanských demokratů ve velkých městech. Podobný scénář jako v Brně, kde se v úterý dohodli přes počáteční shodu s ANO občanští demokraté s Piráty, ČSSD a KDU-ČSL, se podle Babiše chystá i v Plzni. "Pro Brno je to nejhorší, co se mohlo stát," dodal Babiš.

Dále premiér citoval z blogu Jana Urbana na Aktuálně.cz, který píše: "Návrat jedné z nejhorších frakcí opoziční smlouvy k moci v Brně je opravdu, ale opravdu hodně špatná zpráva. Snad je to jen sebevražedná naivita místních lidovců, a především pirátů". 

11:02

V Hořovicích na Berounsku bude zřejmě dál starostou Jiří Peřina (ČSSD). Rýsuje se koalice vítězného Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst, ČSSD a Sdružení Hořováků a KDU-ČSL s podporou nebo přímou účastí KSČM, řekl Peřina.

10:57

Vítězné hnutí ANO je v Ostravě prakticky dohodnuto na vytvoření koalice s ODS a lidovci. S hnutím Ostravak, které ve volbách skončilo druhé, chce podmínky spolupráce ještě doladit. Koaliční dohoda by mohla být podepsána do konce tohoto týdne, sdělil lídr hnutí a primátor Tomáš Macura (ANO), který se dnes vrací z veletrhu v Mnichově. Na cestě ho doprovází i lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák.

10:44

Hnutí ANO, které vyhrálo volby v Hradci Králové, nabídlo ODS funkci primátora. "Oblastní rada ODS nabídku projedná ve čtvrtek," řekl předseda oblastní rady Václav Řehoř (ODS). Dosavadní jednání o vytvoření jakékoli koalice v Hradci skončila bez výsledku. Podle místních politiků bude důležité, ke komu se přikloní ODS.

"Dostali jsme nabídku a teď si to sami musíme vyřešit," řekl Řehoř. Koho ODS nominuje, zatím nesdělil. "ODS nabídku zváží na oblastní radě," dodal.

10:16

Deset dní mají ode dneška lidé v Česku na to, aby se obrátili na správní soudy v případě, pokud by měli pochybnosti o regulérnosti víkendových komunálních voleb. U Nejvyššího správního soudu pak mohou napadnout senátní volby v Praze 4 a na Vsetínsku, kde byli už v prvním kole zvoleni Jiří Drahoš (za STAN) a Jiří Čunek (KDU-ČSL). 

10:13

V 18 hodin proběhne jednání ustavujícího zastupitelského klubu ODS Praha. 

10:05

V Praze se dnes ve 13 hodin poprvé sejdou expertní týmy pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), tato tři uskupení dala najevo zájem o koaliční spolupráci ve vedení hlavního města. Jako první téma budou řešit dopravu. Informovala o tom mluvčí PS Julie Kochová a zastupitelka pirátů Michaela Krausová.

Strany se sejdou celkem nad osmi tématy. Zatím podle nich nejde o koaliční vyjednávání, ale diskusi a porovnávání programů.

10:05

Členská základna pirátů v Brně bude rozhodovat o tom, zda piráti vstoupí do předjednané koalice s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Zástupci všech čtyř stran se na koalici dohodli v pondělí. 

9:51

Město Třinec na Frýdecko-Místecku nadále povedou Osobnosti pro Třinec a lidovci. Koaliční dohodu podepíšou příští týden. Řekla to současná primátorka Věra Palkovská, která bude primátorkou znovu. Osobnosti pro Třinec mají v třiatřicetičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 21 křesel. 

9:51

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne povolebního vyjednávání. Politické dění sledujeme v on-line reportáži.

22:05

Nymburk povede koalice vítězného hnutí Nymburk s klidem (NSK), ODS a ČSSD. Uskupení dnes podepsala koaliční dohodu o spolupráci a koaliční smlouva bude podepsána zřejmě příští týden. Starostou bude lídr NSK Tomáš Mach, pozice místostarostů zatím nejsou známy, řekl dnes večer ČTK lídr kandidátky ODS Zdeněk Vocásek.

20:20

V Plzni se dnes poprvé sešly na povolebním vyjednávání dvě nejsilnější strany vzešlé z komunálních voleb - ANO a ODS. Obě strany trvají na tom, že v nové koalici pro sebe získají primátora, řekl lídr ANO Roman Zarzycký a lídr ODS Martin Baxa. Obě strany tak budou v dalších dnech pokračovat v jednáních s ostatními potenciálními koaličními partnery.

20:15

"Nabídli mi křeslo starosty, takže já jsem měl možnost koalici uzavřít už v neděli," řekl lídr My, co tady žijeme Petr Hejma (STAN). Dodal, že nabídku odmítl, protože mu nejde o místo starosty, ale o to, aby se vláda a poměry na radnici první městské části změnily.

20:15

Uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL a Iniciativa občanů) odmítlo nabídku stran dosavadní koalice v Praze 1 ODS a TOP 09 na koaliční spolupráci. Bude jednat s uskupením Praha 1 Sobě, Piráty a Zelenými, kteří se už domluvili na spolupráci a pro většinu potřebují čtvrtého partnera. Všechny čtyři strany se dnes v podvečer sešly a potvrdily zájem vytvořit společnou koalici.

19:00
18:20

V Mníšku pod Brdy u Prahy podepsali dohodu o koaliční spolupráci zástupci vítězného uskupení Společně pro Mníšek s Otevřenou radnicí, TOP 09 a ODS. Dohromady mají těsnou většinu osmi z 15 mandátů. Koaliční smlouvu chtějí uzavřít do konce října.

18:15

Fórum Jihlava, které skončilo v komunálních volbách v krajské Jihlavě druhé, bude v nejbližších dnech pokračovat v jednáních o možném vzniku koalice s ODS, Žijeme Jihlavou! a lidovci, uvedla lídryně kandidátky Karolína Koubová.

18:10

Vítězná ODS v Praze vládnout nebude. Podle Mikuláše Ferjenčíka (piráti) si za to částečně může svou předvolební kampaní.

18:00

Vítězné hnutí ANO bude v Olomouci pokračovat v jednání o případném vytvoření radniční koalice až ve středu odpoledne, kdy plánuje usednout k jednacímu stolu se zástupci ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně, uvedl lídr ANO a kandidát na primátora Miroslav Žbánek.

17:50

Hnutí pro Prahu 11 (HPP 11), které vyhrálo volby na Jižním Městě, bude o koalici vyjednávat s Piráty. S nabídkou spolupráce následně osloví i další strany. S hnutím však odmítá spolupráci ODS i koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO je ochotno vyjednávat se všemi.

17:40

Doplnil, že není schopen se s takovým chováním charakterově smířit. "Já nepláču, nejsem politik a dokážu se uživit i jinak. Měli jsme ale nachystanou koalici a věřil jsem, že s ní můžeme Brno posunout dál," uvedl Vokřál.

17:38

"Je to pro nás lidské zklamání. My jsme chtěli koalici bez velkých opozičních problémů, lidovci dělali vše pro zlepšení své pozice. Ale i tak mě to nejvíce mrzí asi od ODS, protože kdybychom chtěli, mohli jsme udělat koalici s KDU-ČSL a s Piráty, ale slíbili jsme si s ODS, že to uděláme spolu," řekl Vokřál.

17:35

Podle Vokřála ODS podlehla mámení mít primátorku. "To je asi jediná věc, které rozumím," uvedl. Překvapený byl z především lidovců, se kterými nyní pracoval v koalici a nabízel jim možnost účasti i na nové koalici, přestože jejich hlasy k většině nepotřeboval.

17:30

Jedním z důvodů obratu v Brně byly podle Vaňkové reakce voličů ODS, kteří nelibě nesli dohodu ODS s ANO, i změna postoje Pirátů, kteří dříve odmítali obejít ANO.

17:13

Primátor Brna a jednička ANO Petr Vokřál označil vznik koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Pirátů za podraz. Vokřál uvedl, že je lidsky velmi zklamaný. Myslel si, že širší koalice může Brno posunout dál. 

Vokřál: Tenhle podraz jsem nečekal, ODS podlehla mámení, ani nám to nezavolali

Vokřál DVTV
7:28
Pokud si s někým podám ruku, tak to dodržím, je vidět, že ne všichni to máme v hlavě takhle nastavené, říká primátor Brna Petr Vokřál z ANO. | Video: Daniela Drtinová
17:00

V Hradci Králové by vítězné hnutí ANO chtělo koalici vytvořit s ODS a dalšími dvěma menšími stranami. Dosavadní jednání o vytvoření jakékoli koalice v Hradci však skončila bez výsledku. Podle místních politiků bude důležité, ke komu se přikloní ODS. 

16:40

V Nymburce je zatím nejpravděpodobnější varianta koalice uskupení Nymburk s klidem, jehož lídrem je bývalý starosta Tomáš Mach, ODS a ČSSD, uvedl Mach. Dohromady by koalice měla v zastupitelstvu těsnou většinu 11 hlasů.

16:35

V Kolíně zůstane ve vedení města starosta Vít Rakušan, který se svým uskupením Změna pro Kolín vyhrál volby. Hnutí získalo 21 mandátů v 27členném zastupitelstvu, Změna pro Kolín by tak mohla pohodlně vládnout sama. Rakušan si ale přeje, aby minimálně v městské radě byli i představitelé jiných stran.

16:30

V Rakovníku, kde zvítězila ODS, končí první kolo jednání stran, jasno o budoucí koalici ještě není. Na druhém místě skončilo hnutí Město pro vás se třemi mandáty. Stejný počet mandátů mají také Společně pro Rakovník a ANO. Po dvou křeslech získala ČSSD, KSČM a Strana svobodných občanů. Vítězná ODS nyní vyhodnotí výsledky jednání a pokusí se sestavit většinovou koalici.

16:25

O koalici v Chomutově bude zřejmě jasno nejdřív příští týden. Vítězné ANO se v pondělí sešlo s komunisty a hnutím Nový sever, ve středu bude jednat s ODS. Na příští týden má vítěz voleb naplánovanou schůzku s hnutím PRO Chomutov, které skončilo ve volbách na druhém místě.

16:20

Při vyjednávání o koalici v Praze 5 budou TOP 09, STAN a KDU-ČSL a nezávislí postupovat společně. Volby v Praze 5 vyhráli Piráti a nezávislí s 11 mandáty, druhá skončila ODS s devíti křesly. Uspělo ještě ANO se sedmi zastupiteli. Při společném postupu se nyní TOP 09, STAN a KDU-ČSL mohou domluvit s kteroukoliv ze zbylých tří stran na koalici, která by měla v zastupitelstvu většinu.

16:15

ODS zvažuje, že podá soudu podnět na přepočítání hlasů v Turnově. Rozhodne se do konce týdne. Sčítání podle místního lídra provázely problémy.

16:05

Mariánské Lázně zřejmě v následujících letech povede koalice bez účasti KSČM. O koalici ve městě jednají vítězní piráti, většina ostatních zvolených stran ale nechce s komunisty spolupracovat. "Byť jsou v Mariánských Lázních v KSČM velmi konstruktivní lidé a jejich práce si vážím, s nálepkou, která se se stranou pojí, nechceme být spojování ani my," říká lídr pirátů Martin Kalina.

15:57

V Liberci se rýsuje koalice vítězných Starostů pro Liberecký kraj s ANO a ODS. Zda se bude o vytvoření této koalice dále jednat, závisí na středečním rozhodnutí místní organizace ANO.

15:56

Strany, které se dostaly do zastupitelstva Prahy 12, už absolvovaly první informativní schůzky. Piráti, ODS a TOP 09 už vyloučili spolupráci s jedním uskupením, a to s Občany dvanáctky, tedy sdružením KSČM a nezávislých kandidátů. Řekli představitelé stran. Volby v Praze 12 vyhráli piráti, kteří získali deset mandátů, do pětatřicetičlenného zastupitelstva městské části se dostalo dalších pět uskupení.

15:52

Ještě v pondělí vše směřovalo k tomu, že v Brně bude vládnout dosavadní primátor Petr Vokřál se svým ANO společně s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Na úterní tiskové konferenci ale lídryně ODS Markéta Vaňková oznámila koalici bez vítězného hnutí ANO. 

15:50

Markéta Vaňková donedávna říkala, že ANO obcházet nechce. "Vnímala jsem velký tlak našich voličů. Do včerejška to vypadalo, že jiná varianta koalice neexistuje. Ale to se změnilo. Teď už tu variantu máme a jsem přesvědčena, že je to nejlepší volba," řekla Vaňková.

15:41

Babiš označil dohodu ODS s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD v Brně za bezprecedentní podraz. "Dnes se měla podepsat dohoda s ANO, kmotři se vracejí," uvedl Babiš.

15:40

V Praze 3 se rýsují dvě možná vedení radnice. Která nakonec vznikne záleží na rozhodnutí koalice TOP 09 a STAN, které jedná jak s uskupením Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní), tak s Piráty a Zelenými. Sdělil to lídr TOP 09 a STAN v Praze 3 Jiří Ptáček (TOP 09). Zatím je podle něj předčasné spekulovat o tom, kterou variantu nakonec zvolí.

15:38

Primátorkou Brna by měla být jednička ODS Markéta Vaňková. Řekla to dnes novinářům po dohodě koalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD. Vystřídá Vokřála.

15:13

Šéf ODS Petr Fiala si nově utvořenou koalici v Brně bez vítězného hnutí ANO pochvaluje. 

15:08

V Brně nakonec vytvoří koalici druhá ODS s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD. Obejdou tak vítězné ANO, s nímž už byly ODS, KDU-ČSL a ČSSD domluveny na koalici.

15:00

Bývalá místopředsedkyně hnutí ANO a někdejší starostka Prahy 10 Radmila Kleslová bude asistentkou poslance ANO Patrika Nachera. Podle serveru lidovky.cz bude Nacherovi pomáhat s legislativním procesem.

14:49

Starostou Králova Dvora na Berounsku se stane zřejmě potřetí Petr Vychodil (ODS). Občanští demokraté v komunálních volbách získali 11 ze 17 mandátů, o čtyři více než při minulých volbách. Přestože mají v zastupitelstvu výraznou většinu, nechtějí ve městě vládnout sami, řekl Vychodil.

14:40

V Uherském Brodě na Uherskohradišťsku by mohla po komunálních volbách pokračovat dosavadní koaliční spolupráce lidovců, ODS a hnutí Nezávislí za rozvoj města. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu by koalice měla 15 křesel, v minulém volebním období disponovala 14 mandáty. "Jednání pokračují, hrubé obrysy koalice by mohly být známy do konce týdne," řekl lídr KDU-ČSL a starosta města Patrik Kunčar.

14:08

Náměstek zlínského primátora Ondřej Běták (STAN) končí v komunální politice. "Mandátu zlínského zastupitele pro nadcházející volební období se vzdá," sdělil v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Běták své rozhodnutí vysvětlil tím, že se po osmi letech již nechce dále profesně věnovat komunální politice. Na kandidátce STAN v komunálních volbách byl na čtvrtém místě. 

14:02

Vítěz komunálních voleb v Písku zatím jedná o koalici s pěti možnými partnery. Sdružení Pro Písek, které obdrželo nejvíce hlasů, oslovilo sociální demokraty, ODS, KDU-ČSL, ANO i Piráty. Zatím vyloučilo spolupráci s KSČM a formací Písek Sobě - SNK. 

"Preferuji stabilnější koalici, aby nebyla závislá na jednom hlasu. Je to pak složité, když vám například jeden zastupitel na jednání chybí, třeba když marodí," uvedla jednička kandidátky Pro Písek a současná starostka města Eva Vanžurová.

14:00

Hnutí ANO, které zvítězilo v komunálních volbách v Pardubicích, jedná o koalici se Sdružením pro Pardubice, ČSSD, Koalicí pro Pardubice a ODS. Dohodnou-li se, bude mít městská rada 11 členů a s primátorem budou pracovat čtyři náměstci, shodly se vyjednávací týmy. Lídři politických subjektů se znovu sejdou ve středu.

12:37

 V Praze 6 vyjednává o vzniku koalice ODS, STAN a koalice KLID, která je složena z TOP 09 a KDU-ČSL. Tyto strany spolu na základě programové shody uzavřely dohodu o společném postupu, podle níž budou do ustavující schůze zastupitelstva městské části jednat o možné budoucí koalici pouze mezi sebou. 

12:20

Jednání o koalici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku by mohla skončit ve středu večer. Vítězné ANO již jednalo s lidovci, ODS a hnutím PROVALMEZ. Složení zatím jeho lídr Robert Stržínek prozradit nechtěl, většinu by však hnutí dalo dohromady s každým z trojice subjektů.

11:24

Zástupci pražských pirátů a hnutí Praha Sobě (PS) se přidali k nedělní výzvě předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila končící primátorce Adrianě Krnáčové (ANO), aby odcházející radní nečinili žádná závažná rozhodnutí.

"Také my za PS se k výzvě připojujeme. ANO a ČSSD už toho předvedly více než dost a Pražané si rozhodně nezaslouží další špatná rozhodnutí," uvedl kandidát PS na primátora a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. "Piráti se připojují k výzvě, aby rada zatím nečinila žádná závazná rozhodnutí," doplnila zastupitelka pirátů Michaela Krausová.

11:21

Povolební jednání v Olomouci se komplikuje. Lídr vítězného hnutí ANO Miroslav Žbánek oznámil, že zástupci dvojbloku hnutí ProOlomouc a Pirátů a starostů vedou paralelní jednání o vzniku koalice bez ANO. Povolební jednání v Olomouci dosud organizovalo ANO, které naposledy v pondělí večer postupně usedlo ke stolu se zástupci šesti politických stran a hnutí a nyní připravuje další kolo jednání zejména s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. 

10:38

Piráti v Praze 8 projednají nabídku vítězné ODS na vznik tzv. koalice změny, jejíž součástí by bylo ještě sdružení Osmička žije.  Sdělila to členka vyjednávacího týmu Pirátů Alice Hamalová. Kdy se jednání uskuteční, neuvedla. ODS v pondělí nabídla, že se v případě uzavření koalice vzdá míst v radě a chce jen posty předsedy kontrolního a finančního výboru a komise pro sociální oblast. 

Pokud se strany na koalici domluví, budou mít v 45členném zastupitelstvu většinu 25 hlasů.

10:33

Podle Mikuláše Ferjenčíka koaliční smlouva TOP 09 a ODS s podporou ANO nevznikne. 

10:00

Výsledky víkendových komunálních voleb byly v úterý vyhlášeny ve Sbírce zákonů, stejně jako výsledky souběžných senátních voleb v Praze 4 a na Vsetínsku. Od středy je tak bude možné zpochybnit u správních soudů. Lidé na to budou mít deset dní, lhůta uplyne v pátek 19. října.

9:49

Vítězné ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD za sebou mají v Brně už druhé kolo jednání. Další strany přizvat neplánují.

9:14

V městské části Brno-sever vznikla koalice hnutí Sever otevřený lidem (SOL) s hnutím ANO a KDU-ČSL. Řekl to lídr vítězného hnutí SOL Martin Maleček, který zůstane starostou. Koalice má 28 mandátů z 35. V opozici bude ODS se sedmi mandáty. 

Poslední zhruba tři roky vedla radnici koalice SOL, KDU-ČSL a ČSSD, ale nyní se sociální demokracie do zastupitelstva nedostala.

9:10

V Havířově na Karvinsku se na spolupráci dohodlo vítězné hnutí ANO s ČSSD, koalicí lidovců a STAN, která kandidovala pod názvem Společně pro Havířov, a s Hnutím pro Havířov. Koalice bude mít většinu 27 hlasů ze 43. Primátor by měl být z vítězného hnutí ANO. Stát by se jím měl lídr Josef Bělica, který ale řekl, že je zároveň poslancem a bude chtít případnou dvojí funkci nějak řešit. Prioritou je pro něj práce pro město.

9:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne povolebního vyjednávání. Politické dění sledujeme v on-line reportáži.

23:30

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Děkujeme za pozornost, v povolebním zpravodajství a analýzách budeme pokračovat zítra. 

23:10

Vítězné hnutí ANO bude o případném vytvoření koalice v Olomouci v následujících dnech dál jednat zřejmě už pouze s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOlečně. Dalšího kola jednání by se nemělo zúčastnit hnutí ProOlomouc, které ve volbách skončilo druhé, ani třetí seskupení Piráti a starostové. K jednacímu stolu neusednou ani zástupci poslední ČSSD. Po večerním jednání s představiteli šesti politických stran a hnutí to dnes ČTK řekl lídr ANO a kandidát na primátora Miroslav Žbánek.

21:50

Zastupitelé hnutí Praha 7 sobě se dnes rozhodli, že na radnici sedmé městské části sestaví koaliční vládu. O dalším postupu budou ještě jednat. ČTK to po jednání sdělil poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Hnutí získalo při víkendových volbách většinu 55,47 procenta hlasů a v devětadvacetičlenném zastupitelstvu má 18 mandátů.

"Dohodli jsme se, že půjdeme v koalici, ale s kým, o tom budeme teprve jednat. Detaily musíme teprve domluvit," uvedl Čižinský.

21:35

Radnici v Blansku bude řídit staronová koalice ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Volba pro Blansko. Kandidátem na starostu je dosavadní místostarosta Jiří Crha (ODS). Čtveřice stran se na tom dohodla dnes večer. Koaliční smlouvu podepíší nejpozději do konce týdne, řekl ČTK Crha. Koalice v tomto složení ve městě funguje už 18 let, nyní bude mít v zastupitelstvu 15 mandátů z 25.

21:30

Hnutí ANO, které zvítězilo v komunálních volbách v Děčíně a získalo devět zastupitelů z 27, bude zřejmě chtít uzavřít koalici s Volbou pro Děčín nebo hnutím Náš Děčín, které získaly shodně po čtyřech mandátech. K většinové koalici ale budou potřebovat ještě některou z menších stran. ANO dnes s oběma druhými nejsilnějšími subjekty o možné koalici jednalo.

21:15

V Brně velmi pravděpodobně uzavře koalici vítězné ANO s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Nepředpokládají, že by přizvaly další strany. Po druhém kole jednání to dnes večer novinářům oznámili lídři všech čtyř stran. Budou tak mít 45 mandátů z 55 v zastupitelstvu.

20:45

ODS bude v Plzni usilovat o post primátora, usnesla se na tom dnes večer oblastní rada strany. ODS se chce setkat se všemi zvolenými stranami kromě KSČM. Její prioritou pro případnou koalici je prosazení volebního programu. 

20:40

Předseda Strany zelených v Praze Ondřej Mirovský kvůli výsledku voleb rezignoval na funkci šéfa pražské organizace strany. Ve volbách dostali Zelení pouze 1,84 procenta hlasů. Nyní se chce Mirovský věnovat rodině a Praze 7, kde se do zastupitelstva dostal. 

20:35

Nepůjde zatím o jednání o koalici, ale pouze diskusi o programu. "Bude to čistě o porovnávání programů. Pro konkrétní témata následně vzniknou jednací týmy," řekl jeden z vyjednavačů Spojených sil pro Prahu a nynější radní Jan Wolf (KDU-ČSL).

20:30

Piráti, Praha sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) začnou společně vyjednávat o programu možné budoucí koalice ve středu.

20:00

Hnutí Strakonická Veřejnost, které v komunálních volbách získalo 51,1 procenta hlasů a v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít 16 mandátů, bude ve městě vládnout samo, bez koalice. Zakladatel hnutí Břetislav Hrdlička bude jako starosta pokračovat.

19:30

Vítěz obecních voleb v Českém Krumlově, hnutí ANO dnes jednalo se subjekty, které se dostaly do zastupitelstva s výjimkou hnutí SNK-Město pro všechny, které vede dosavadní starosta Dalibor Carda. Ten v neděli spolupráci s ANO prozatím vyloučil. Hnutí je ochotné vzdát se místa starosty.

19:00

Vítěz voleb v Praze 8, ODS, dnes nabídla Pirátům vznik takzvané koalice změny. V ní by se ODS vzdala míst v radě městské části a ponechala by si jen kontrolní funkce a místo předsedy komise pro sociální oblast. Stejnou nabídku ODS předložila i sdružení Osmička žije.

ODS v koalici se Svobodnými v Praze 8 vyhrála volby se ziskem 17,38 procenta hlasů a v 45členném zastupitelstvu má devět mandátů. Piráti skončili na druhém místě a Osmička žije na třetím.

18:45

Z 65 zastupitelů hlavního města obhajovalo ve volbách mandát 40 politiků. U voličů uspělo 20 z nich. Z radních, kteří jsou ve vedení Prahy v posledních letech, se do zastupitelstva dostali tři, Jana Plamínková (STAN), Radek Lacko (ANO) a Jan Wolf (KDU-ČSL).

18:36

"Když Pospíšil nebude primátorem, koalice může v pohodě fungovat," uvedl lídr hnutí, upozornil však na to, že pražský předseda Pirátů podle něj nemá žádné zkušenosti, aby úřad mohl zastávat.

18:34

Koalici s hnutím ANO Spojené síly pro Prahu striktně odmítly.

18:29

Prioritami hnutí jsou řešení dopravy, dopravních staveb, dostupné bydlení a transparentnost, řekla Hana Kordová Marvanová. "Program nemůže být ryze aktivistický," doplnil Pospíšil.

18:28

"Teprve poté, co bude program dojednán, budeme řešit personální otázky vznikající koalice," řekl Pospíšil.

18:26

Podle Pospíšila je nyní nejdůležitější vytvořit programové prohlášení s koaličními partnery, které bude obsahovat konkrétní řešení některých problémů.

19:23

Jiří Pospíšil uvedl, že dnes byl ustaven zastupitelský klub Spojených sil pro Prahu, jehož se stal předsedou, první místopředsedkyní Hana Kordová Marvanová.

18:18

Uskupení Spojené síly pro Prahu podle Pospíšila ale nemá problém jednat s ODS, strana by však musela přijít s takovým řešením, aby nemělo v radě většinu hnutí ANO.

18:14

Pro Spojené síly pro Prahu je nejdůležitější program, funkce primátora je podružná.

18:14

Vedení uskupení nevidí problém v programovém průniku s dalšími koaličními partnery.

18:10

Podle Jiřího Pospíšila je nejreálnější koalice uskupení Spojené síly pro Prahu s Piráty a hnutím Praha sobě Jana Čižinského.

18:08

Odmítnou Pospíšil a spol. koalici s Piráty? Sledujte živě brífink po jednání klubu.

17:49

ČSSD v Děčíně utrpěla velký debakl, ze kterého chtěl místopředseda sociálních demokratů Jaroslav Foldyna vyvodit důsledky a rezignovat na všechny funkce.

Foldyna: Nejsem zbabělec, nechci utíkat, spousta lidí mně píše, abych to nedělal

Foldyna DVTV
13:05
Iritují mě lidi, kteří se třesou na můj odchod. A já nejsem člověk, který dělá radost svým nepřátelům, říká místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna. | Video: Daniela Drtinová
17:35

Stuchlík po jednání s piráty řekl, že je smířen s tím, že by ANO mohlo skončit v opozici. "Voliči rozdali nějak karty a hnutí ANO skončilo, byť těsně, na pátém místě. Je to porážka. Kdybychom skončili v opozici, je to přirozený důsledek voleb," řekl Stuchlík.

17:29

V Bohumíně, kde sociální demokracie získala 57,1 procent hlasů voličů, dala strana na kampaň sto tisíc korun. Řekl to starosta s senátor Petr Vícha (ČSSD). Za ty peníze rozdával lidem v obci růže, nechali vytisknout letáky do schránek a několik plakátů. Víc podle Víchy nebylo potřeba. "My tu opakovaně máme výsledky nad 50 procent. Máme na radnici dobrý tým," vysvětluje výsledek Vícha. Je přesvědčený, že právě u úspěšných regionálních politiků by se strana měla inspirovat a pozvat jich více do vedení. Starosta se na konci týdne pokouší ještě obhájit křeslo v Senátu.

17:24

Vyškov bude řídit nová koalice ODS, ANO, KDU-ČSL, Volby pro město a Nášeho Vyškova. Pětice subjektů už podepsala koaliční smlouvu. Vítěz voleb - ČSSD - její součástí není.

V zastupitelstvu bude koalice mít 17 z 27 křesel. Kandidátem na starostu je lídr ODS a dosavadní místostarosta Karel Jurka. První místostarostkou se stane současné ředitelka Základní a mateřské školy Bohdalice Karin Šulcová (ANO), místostarosty ředitel Charity Vyškov Roman Celý (KDU-ČSL) a současný ředitel Zooparku Vyškov Josef Kachlík z Volby pro město, která kandidovala s podporou STAN. ODS se o hlasy voličů ucházela spolu s SNK.

17:16

Kladenský zastupitel Petr Hašek z TOP 09 ukončí členství ve straně. Vedení strany je proti jeho účasti v nové kladenské koalici zahrnující vedle ODS a ANO i SPD. "Jsem si vědom, že uzavření spolupráce s SPD, byť na komunální úrovni a navíc v této velmi specifické situaci, je jednání, které vedení TOP 09 může považovat a také považuje za vybočení ze směru, který tato strana jde," uvedl Hašek v prohlášení.

16:55

Konstruktivní jednání o pražské koalici chválí poslanec pirátů Mikuláš Ferjenčík

16:51

Na koalici v třiatřicetitisícovém Trutnově se dohodla ve volbách jasně vítězná ODS s Piráty, Volbou pro město Trutnov a Sdružením pro Trutnov. Ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít čtyřkoalice 21 hlasů. Na starostu bude navržen současný starosta, poslanec a lídr ODS Ivan Adamec. Místostarostou by měl opět být Tomáš Hendrych (VPM) a nově Tomáš Eichler (Piráti). Informoval o tom Adamec, který v čele města stojí od roku 1998.

16:38

Skončila schůzka pirátů a hnutí ANO. Piráti trvají na tom, že preferovanou variantou je koalice s Prahou sobě a Spojenými silami pro Prahu. "Nejednalo se o vyloženě koaliční vyjednávání, my tu koalici momentálně vidíme někde jinde", řekl na briefingu Zdeněk Hřib.

15:56

V Kutné Hoře jedná vítězné uskupení Město PRO lidi bývalého starosty Martina Starého o širší koalici. Kromě vítěze voleb by v ní mohly být ANO, ODS, Alternativa pro Vás, Pirátská strana a KDU-ČSL, dohromady by tato uskupení měla 20 z 27 zastupitelů.

"Jednali jsme už skoro se všemi, buď po telefonu nebo osobně. Jednání pokračují. Doufám, že to bude do konce týdne vyřešeno," řekl Starý.

15:42

Kandidáti pirátů, kteří v Praze postoupili do druhého kola senátních voleb, mají na kampaň k dispozici 450 tisíc korun, které dosud zbyly z celkového dvoumilionového rozpočtu. Řekla to mluvčí strany Karolína Sadílková.

Bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer počítá před druhým kolem v Praze 2 podobně jako piráti hlavně s kontaktní kampaní, naopak neplánuje výrazné navýšení dosavadních výdajů.

15:34

V pondělí odpoledne zasedlo krajské vedení ČSSD v Moravskoslezském kraji. Sociální demokraté řeší špatné výsledky voleb především v Ostravě. V Karviné dopadlo hlasování voličů pro ČSSD dobře, v Bohumíně, kde je starostou senátor Petr Vícha, strana dostala přes 57 procent hlasů. Naopak z výsledků Ostravy jsou členové zklamaní, protože se tu její zástupci málem nedostali do zastupitelstva.

15:59

Známá postava českého bulváru Pavel Novotný bude starostou v Praze-Řeporyjích. ODS, za kterou Novotný kandidoval, se ještě v neděli dohodla na vládnutí s koalicí piráty-zelení a hnutím ANO. 

15:33

Vítěz voleb v Praze 14, koalice KDU-ČSL, STAN, TOP 09, začne ve středu vyjednávat o nové podobě vedení radnice. Na úterním jednání zastupitelského klubu budou vybráni členové vyjednávacího týmu. ČTK to dnes sdělil starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09). Koalice KDU-ČSL, STAN, TOP 09 pod názvem Spojené síly pro Prahu 14 získala 29,43 procenta hlasů.

15:23

Vítěz voleb v první pražské městské části, hnutí Praha 1 Sobě, se domluvil na koaliční spolupráci s piráty a Zelenými. Zatím nemají většinu hlasů v zastupitelstvu, a jednají tak se čtvrtým partnerem, koalicí STAN, KDU-ČSL a Iniciativy občanů. Na svém facebookovém profilu to uvedl lídr Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský. 

15:22

V Kladně vzniká koalice, ve které figuruje také SPD. Kandidát na primátora Dan Jiránek (ODS) tvrdí, že jiná koalice není možná.

15:07

Spojené síly pro Prahu v 18:00 vystoupí na tiskovém briefingu po jednání ustavujícího klubu.

"Představíme nové vedení a další strategii k povolebnímu vyjednávání," informovala mluvčí Šárka Kuželová. 

14:59

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký končí jako předseda regionální organizace TOP 09. 

14:50

Výzvu k rezignaci od Jiřího Skály předseda KSČM Vojtěch Filip nevyslyší… 

14:30

Fórum Jihlava, které dostalo komunálních volbách v Jihlavě druhý nejvyšší počet hlasů, uvažuje o vytvoření koalice bez vítězného hnutí ANO. Po pondělním dopoledním jednání s lídrem ANO Radkem Popelkou to řekla Karolína Koubová, která vedla kandidátku Fóra Jihlava. Vyjednávací týmy obou stran se ale ještě v pondělí sejdou. Náměstek primátora Popelka uvedl, že vizí ANO je zatím koalice vzniklá na základě výsledků voleb. Třetí v Jihlavě skončila ODS.

14:28

Ve středoevropských zemích se demokracie tři desetiletí po pádu komunistického režimu stále nestala plnou součástí národní identity. Svůj podíl na tom má skutečnost, že řada lidí má existenční starosti, a proto nemá sílu zabývat se hodnotami, které demokracie přináší. Shodli se na tom diskutující z Česka, Slovenska a Polska na dnešní mezinárodní konferenci Forum 2000.

"Omezili jsme své vnímání demokracie jen na volby," řekl Juraj Šeliga, který jako jeden ze studentských vůdců organizoval na Slovensku demonstrace po letošní vraždě novináře Jána Kuciaka. "Po sametové revoluci jsme podcenili vzdělávání k demokratickým hodnotám," uvedl.

13:59

Do vedení Benešova by se měl vrátit bývalý starosta Jaroslav Hlavnička, který je lídrem vítězného uskupení Volba pro Benešov. Potvrdil, že chce aspirovat na starostu. V nové koalici by podle něj měli být kromě Volby pro Benešov občanští demokraté, STAN a případně i piráti.

"Samozřejmě jednání ještě nezačala, začnou zítra (v úterý) a do 14 dnů bychom mohli mít nějaké předběžné výsledky," uvedl Hlavnička.

13:49

V Chebu začalo vítězné hnutí Volba pro město (VPM) jednat se třemi dalšími subjekty o vzniku možné koalice. Sama VPM má přitom po volbách 17 ze 30 míst v zastupitelstvu. Podle lídra kandidátky VPM Antonína Jalovce ale širší koalice nabídne více nápadů i lidí.

13:42

V Blansku se začne jednat o budoucí koalici v pondělí večer. Vítězná ODS zahájí jednání s dosavadními koaličními partnery, tedy s ČSSD, KDU-ČSL a Volbou pro město, řekl dosavadní místostarosta Blanska Jiří Crha (ODS). Koalice v tomto složení ve městě funguje už 18 let, nyní by měla 15 mandátů z celkových 25.

13:32

Podle bookmakerů má největší šanci sát se pražským primátorem lídr Praha sobě Jan Čižinský. Jako na hlavního favorita na něj byl vypsán kurz 2,50:1.

Hned po Čižinském má podle bookmakerů nejlepší vyhlídky lídr pirátů Zdeněk Hřib. "Úplně bez šancí pak z našeho pohledu není ani bývalý ministr spravedlnosti a předseda TOP 09, Jiří Pospíšil," říká tisková mluvčí sázkové kanceláře Chance Markéta Světlíková. Naopak je podle bookmakerů již celkem jisté, že se primátorské vyhlídky definitivně rozplývají Petru Stuchlíkovi.

13:44

Přestože ve třech ze čtyř největších měst na Brněnsku, tedy v Kuřimi, Šlapanicích a Tišnově, získaly strany současných starostů nadpoloviční většinu mandátů, nechtějí řídit město sami. V Kuřimi i Šlapanicích chtějí pokračovat ve spolupráci s těmi, s nimiž město dosud vedli. V Tišnově bude starosta jednat s "konstruktivními subjekty".

13:19

Kdy proběhne jednání Praha sobě a pirátů zatím není jasné.  

13:18

Praha sobě s pražskou ODS jednat nechce.

13:18

Sommeliér a kandidát hnutí ANO do Senátu za břeclavský volební obvod Libor Nazarčuk získal do druhého kola podporu několika neúspěšných kandidátů. Vyjádřil mu ji Jaroslav Válka (ČSSD), Antonín Tesařík (KSČM) i Pavel Štogl (za Piráty). Nazarčukovým soupeřem bude starosta Mikulova Rostislav Koštial (ODS).

12:57

Lukáš Wagenknecht v rozhovoru pro Aktuálně.cz slibuje změny v Senátu. 

12:50

Sokolov zřejmě v následujících čtyřech letech povede stejná koalice jako dosud, ANO s ČSSD, Hnutím pro Sokolov a KSČM. "Koalice už je prakticky domluvená. Složení stran bude stejné jako dosud. Personální otázky budeme řešit až v průběhu týdne," řekl lídr vítězného ANO Erik Klimeš.

12:54

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija vyzvala lídra Praha sobě Jana Čižinského k jednání. "Nejlepší koalice v metropoli by byla ODS, TOP 09 a Praha sobě. Vyzývám Jana Čižinského k jednání o dohodě pro Prahu," napsala na svůj twitterový účet.

12:37

Dvanáct let šéfuje Andrea Pfeffer Ferklová jednomu z nejznámějších českých hotelů, teď se stane v nejzápadnějším krajském městě primátorkou.

12:32

Ondřej Mirovský oznámil, že končí ve vedení pražských Zelených.

12:31

Výsledky komunálních voleb mají získat oficiální podobu v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů. Současně v ní bude oznámeno také zvolení Jiřího Drahoše (za STAN) a Jiřího Čunka (KDU-ČSL) do Senátu. Vyhlášení těchto výsledků v pondělí schválila Státní volební komise, uvedla mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

12:36

Roztoky u Prahy povede koalice dvou subjektů - TOP 09 s nezávislými, kde je lídr současný starosta Jan Jakob (TOP 09), a hnutí Sakura 2018. Dohodu o budoucím vytvoření koalice podepsali jejich zástupci v neděli.

12:20

Předsedou zastupitelského klubu ANO v pražském zastupitelstvu se stal poslanec a zastupitel Patrik Nacher. Na pondělním ustavujícím zasedání o tom rozhodl zastupitelský klub ANO.

"My jsme dnes vedli debatu o fungování klubu. Jsme rozděleni přesně napůl, šest nových a šest původních zastupitelů, což je zajímavý mix. Přijali jsme první usnesení, kdy jsme jednomyslně podpořili krajské vedení ANO. Bavili jsme se i o tom, že jsme připraveni a vyjednavači mají mandát hovořit s ostatními partnery podle toho, jak budeme vyzváni," řekl Nacher.

12:17

"Není co slavit, ale stále je co bránit," říká k výsledku ČSSD ve volbách bývalá ministryně školství Kateřina Valachová. 

12:15

Praha sobě nebude trvat na postu primátora, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus šéf hnutí Jan Čižinský. "Má nějakou logiku, aby post primátora měl ten, kdo získal nejvíce hlasů, nebo ten, kdo má nejvíce zkušenostní s komunální politikou. Jsme ochotní na primátorovi netrvat. Nechceme být ti, na kom jednání ztroskotají."

12:10

Sdružení Osobnosti pro Třinec, které vyhrálo volby se ziskem více než 47 procent hlasů, chce ve vedení města spolupracovat s lidovci. Řekla to jednička kandidátky vítězného sdružení, primátorka Věra Palkovská, která už schůzku s lidovci chystá.

12:05

"Mrzí nás to hodně," komentuje pro Aktuálně.cz volební debakl hnutí Žít Brno předsedkyně strany Barbora Antonová.

11:59

Šéf ODS Petr Fiala se ohradil proti osobnímu útoku. Šéf pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro Novinky.cz prohlásil: "Pan Fiala je takový fíkový list, jenže v ODS k žádné razantní ani personální změně nedošlo. Je to pouze pozlátko navenek."

11:52

V Přerově se po komunálních volbách rýsuje koalice vítězného hnutí ANO s ODS, která skončila na druhém místě, a s koalicí KDU-ČSL a TOP 09. Hnutí ANO si v povolebním vyjednávání nárokuje pro svého lídra Petra Měřínského funkci primátora.

11:46

V městské části Brno-Královo Pole vznikla koalice složená z vítězného ANO, dále ODS a KDU-ČSL. Dosud vládla Královu Poli koalice ANO, TOP 09, KDU-ČSL a Zelení. "S ODS máme docela podobný volební program a byla i druhá, takže respektujeme přání voličů a ODS by měla dostat šanci," uvedla Karasová.

11:40

V Praze pokračují koaliční vyjednávání, Piráti chtějí prosadit Zdeňka Hřiba do čela magistrátu. "Chápeme, že při jednáních musí všichni učinit jisté ústupky, a proto přicházíme s konkrétní konstruktivní nabídkou pro naše potenciální koaliční partnery. Ta spočívá v tom, že Piráti budou mít jen dva radní a post primátora, zatímco Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu budou mít každý po čtyřech radních včetně náměstků," komentoval jednání Hřib.

11:32

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se ostře vymezil proti zapojení kladenské topky do koalice s SPD.

11:31

Frýdecko-místečtí už znají podobu nové koalice. Smlouvu podepsaly ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Primátor bude z ČSSD, měl by se jím opět stát Michal Pobucký, který město vedl v uplynulém volebním období.

Aktualizováno 11. 10. 2018 23:06
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy