Volební neúspěch zburcoval KSČM, mimořádně se sejde ústřední výbor strany

ČTK ČTK
10. 10. 2018 16:19
Původně se mělo širší vedení komunistů sejít až v prosinci, kdy má v plánu probírat volby do Evropského parlamentu.
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip. | Foto: ČTK

Praha - Komunisté zhodnotí výsledky komunálních a senátních voleb příští sobotu na mimořádném jednání stranického ústředního výboru. Informaci serveru iDnes.cz potvrdila mluvčí KSČM Helena Grofová.

Vedení strany tak reaguje na tristní výsledky v komunálních volbách. Komunisté se poprvé od roku 1990 nedostali například do pražského a brněnského zastupitelstva, pohoršili si i ve zbytku republiky. V senátních volbách postoupila do druhého kola jen Milada Halíková v Karviné.

Předseda strany Vojtěch Filip to označil za odraz současné situace společnosti i toho, že KSČM postavila asi o 300 kandidátek méně než před čtyřmi lety. Očekává lepší výsledek v celostátních i evropských volbách.

Původně se mělo širší vedení komunistů sejít až v prosinci, kdy má v plánu probírat právě volby do Evropského parlamentu. Vedení však podle Grofové upřednostnilo obě témata oddělit, aby na ně bylo dost času.

Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála vyzval bezprostředně po volbách Filipa k rezignaci. Filip označil Skálovu výzvu za irelevantní, podle něj měl Skála sám kandidovat, aby ukázal, jakou má podporu. Skála s Filipem letos v dubnu těsně prohrál volbu předsedy KSČM, následně zcela vypadl z komunistického vedení.

Ústřední výbor je nejvyšším orgánem KSČM mezi sjezdy, schází se obvykle jednou za čtvrt roku. Jeho zasedání bude příští týden předcházet páteční schůzka užšího vedení ve výkonném výboru. Ke svolání ústředního výboru se rozhodli členové vedení kvůli obavám z toho, že by v prosinci bylo hodnocení komunálních voleb časově náročné a nezbylo by dost času na to probrat evropské volby, které se konají příští rok.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy