Volební neúspěch zburcoval KSČM, mimořádně se sejde ústřední výbor strany

ČTK ČTK
10. 10. 2018 16:19
Původně se mělo širší vedení komunistů sejít až v prosinci, kdy má v plánu probírat volby do Evropského parlamentu.
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip. | Foto: ČTK

Praha - Komunisté zhodnotí výsledky komunálních a senátních voleb příští sobotu na mimořádném jednání stranického ústředního výboru. Informaci serveru iDnes.cz potvrdila mluvčí KSČM Helena Grofová.

Vedení strany tak reaguje na tristní výsledky v komunálních volbách. Komunisté se poprvé od roku 1990 nedostali například do pražského a brněnského zastupitelstva, pohoršili si i ve zbytku republiky. V senátních volbách postoupila do druhého kola jen Milada Halíková v Karviné.

Předseda strany Vojtěch Filip to označil za odraz současné situace společnosti i toho, že KSČM postavila asi o 300 kandidátek méně než před čtyřmi lety. Očekává lepší výsledek v celostátních i evropských volbách.

Původně se mělo širší vedení komunistů sejít až v prosinci, kdy má v plánu probírat právě volby do Evropského parlamentu. Vedení však podle Grofové upřednostnilo obě témata oddělit, aby na ně bylo dost času.

Bývalý místopředseda KSČM Josef Skála vyzval bezprostředně po volbách Filipa k rezignaci. Filip označil Skálovu výzvu za irelevantní, podle něj měl Skála sám kandidovat, aby ukázal, jakou má podporu. Skála s Filipem letos v dubnu těsně prohrál volbu předsedy KSČM, následně zcela vypadl z komunistického vedení.

Ústřední výbor je nejvyšším orgánem KSČM mezi sjezdy, schází se obvykle jednou za čtvrt roku. Jeho zasedání bude příští týden předcházet páteční schůzka užšího vedení ve výkonném výboru. Ke svolání ústředního výboru se rozhodli členové vedení kvůli obavám z toho, že by v prosinci bylo hodnocení komunálních voleb časově náročné a nezbylo by dost času na to probrat evropské volby, které se konají příští rok.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy