Obrovské překvapení v Brně: ANO s Vokřálem končí, město povede Vaňková z ODS

ČTK ČTK
9. 10. 2018 15:38
Ještě v pondělí vše směřovalo k tomu, že v Brně bude vládnout dosavadní primátor Petr Vokřál se svým ANO společně s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. V úterý odpoledne se ukázalo, že vše je jinak. Lídryně ODS Markéta Vaňková přišla mezi novináře a oznámila, že hnutí ANO vypadává ze hry, protože v koalici budou místo něho piráti. Vaňková přitom bude primátorkou Brna.
Podraz a neuvěřitelné svinstvo. Babiš komentuje vyšachování ANO z jednání v Brně | Video: Události Brno

Brno - V Brně nakonec vytvoří koalici druhá ODS s KDU-ČSL, piráty a ČSSD. Novinářům to v úterý řekli zástupci těchto stran. Obejdou tak vítězné ANO, s nímž přitom už byly ODS, KDU-ČSL a ČSSD domluveny na koalici.

Jednička občanských demokratů Markéta Vaňková řekla, že se strany dohodly na základě shody programů. Primátorkou bude právě Vaňková, která vystřídá Petra Vokřála (ANO). Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík (KDU-ČSL).

V pondělí večer zástupci ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD po jednáních oznámili, že se dohodli na koalici. Podle Vaňkové se v úterý však věci změnily. Důvody moc nechtěla komentovat, ale jedním z důvodů byly i reakce voličů ODS na sociálních sítích, kteří nelibě nesli dohodu ODS s ANO, které občanští demokraté v Brně v kampani kritizovali.

Dalším důvodem může být to, že piráti dříve odmítali obejít vítězné ANO, takže nebyla ani možnost složit bez ANO koalici, která by měla většinu mandátů. Nyní už ale piráti takovou koalici neodmítají.

Komunální volby vyhrálo v Brně ANO, které získalo 18 mandátů. Druhá byla ODS s podporou Svobodných a ziskem 14 mandátů. Třetí KDU-ČSL má osm mandátů, piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

 

Právě se děje

Další zprávy