Není to podraz, pochvaluje si ODS koalici v Brně. Účast pirátů rozhodne referendum

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 10. 2018 13:45
Kandidátka ODS na primátorku Markéta Vaňková odmítá obvinění šéfa ANO Andreje Babiše a končícího brněnského primátora za ANO Petra Vokřála, že by se dopustila při povolebních jednáních podrazu. Nadále trvá na tom, že hledala nejlepší řešení pro Brňany. A to podle spočívá v koalici ODS, KDU-ČSL, ČSSD a pirátů.
Markéta Vaňková
Markéta Vaňková | Foto: ČTK

Brno - Přestože se čtveřice stran tváří, že už je vše hlavní dohodnuto, stále není jisté, zda koalice v uvedené sestavě skutečně vznikne. Brněnští piráti totiž musejí počkat, co na jejich plán vytvořit koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD řeknou straníci. Ti jim totiž musejí koaliční dohodu schválit v referendu.

"Pevně věřím, že koaliční smlouva bude schválená všemi stranickými orgány všech účastníků," prohlásila Vaňková. Kdy bude smlouva podepsaná, zatím neřekla.

Lídr pirátů Tomáš Koláčný ujistil, že vyjednávací tým má mandát k nynějším jednáním. "Pokud jde o koaliční smlouvu, tak dokud není podepsaná a není finální text, tak je poměrně těžké to nějak komentovat. Ale my všechny kroky a postup vyjednávání společně diskutujeme. Všechny kroky, které z naší strany proběhly v rámci jednání, jsou vydiskutované s členskou základnou a cítím podporu," řekl Koláčný. 

Nemůže však mluvit za všechny. Už teď je jasné, že například dvojce pirátské kandidátky Markétě Gregorové se nová koalice nelíbí. "Tento názor zastávala od začátku a zastává ho stále. Nicméně je to asi jediná výjimka," řekl Koláčný.

Nejistotu nad výsledkem stranického referenda o koalici v Brně vyvolává předvolební kampaň, kterou ODS vedla proti pirátům v Praze. Výrazně se vůči nim vymezovala a lákala voliče na heslo "pořádek proti anarchii". V Brně se však strany tváří, že vzájemná nevraživost neexistuje.

Postavíme velodrom i atletickou halu

Ve středu zástupci všech čtyř stran, které obešly vítězné ANO, ve vyjednávání výrazně pokročili. Hlavní slovo měla před novináři jediná žena, kandidátka ODS na primátorku Markéta Vaňková. 

"Pokročili jsme v přípravě tezí programového prohlášení budoucí rady města," začala Vaňková s proslovem, v němž popsala, co všechno má budoucí vedení v plánu, včetně strategických projektů.

"Jedná se nám zejména o vznik nové multifunkční haly u brněnského Výstaviště, dále o vznik velodromu a atletické haly. Poté je to výstavba Janáčkova kulturního centra, dále rozvoj areálu výstaviště, v oblasti dopravy je to podpora klíčových dopravních staveb, zejména velkého městského okruhu a obchvatu městských částí," pokračovala.

Vaňková zároveň vyzvala nynější vedení města, aby posunulo zahájení druhé fáze rezidenčního parkování z letošního listopadu na duben příštího roku. 

Žádný podraz, hledali jsme nejlepší řešení

Markéta Vaňková reagovala i na ostrou kritiku, která se týkala jejího postupu při koaličním vyjednávání. Původně totiž jednala s hnutím ANO a podle lídra kandidátky ANO a současného primátora Petra Vokřála byli s ODS ještě v úterý dopoledne předběžně domluveni na společném vládnutí. Odpoledne však Vaňková oznámila dohodu s KDU-ČSL, ČSSD a piráty, načež Vokřál označil jednání Vaňkové za podraz. Ještě kritičtější byl předseda ANO premiér Andrej Babiš - podle něj je to megapodraz, který bude znamenat návrat kmotrů do Brna.

"Osobně to za žádný podraz nepovažuji. My jsme hledali to nejlepší řešení pro Brno a Brňany a jako ODS jsme se snažili dostát i slibu voličům. Jsem přesvědčená, že jsme našli tu nejlepší cestu," reagovala Vaňková.

"Neobešli jsme vítěze, snažili jsme se najít shodu, ale vzhledem k tomu, že tady stojíme - tyto čtyři strany, tak je zřejmé, že s ANO většinová shoda nebyla nalezena a nebyla to pouze věc ODS, ale i ostatních stran," podotkla. 

Na dotaz, proč Vokřálovi neřekla přímo, že vyjednávání s ANO považuje za ukončené, odpověděla, že jednání s dalšími stranami probíhala do poslední chvíle před ohlášeným vystoupením. "Oznámili jsme to hnutí ANO těsně před touto tiskovou konferencí. To pro mě bylo zásadní - aby se to nedozvěděli z médií," poznamenala Vaňková.

Pokud si s někým podám ruku, tak to dodržím, je vidět, že ne všichni to máme v hlavě takhle nastavené, říká primátor Brna Petr Vokřál z ANO. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 10 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy