Lomecký po debaklu končí v čele TOP 09 v Praze 1. Chápu, proč mě voliči zavrhli, říká

Jakub Heller Jakub Heller
8. 10. 2018 14:54
Dlouholetý starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký se po volebním debaklu rozhodl rezignovat na funkci předsedy regionální organizace TOP 09. O místo starosty ho podle něj připravily neřešitelné problémy městské části jako opilí turisté či Airbnb.
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09)
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) | Foto: DVTV

"Samozřejmě, že z volebního výsledku vyvodím osobní odpovědnost. Ještě dnes rezignuji na funkci předsedy naší regionální organizace. O tom, jak po volbách postupovat dál, se bude rozhodovat už pod vedením někoho jiného," řekl Aktuálně.cz Lomecký. 

V letošních komunálních volbách TOP 09 získala v Praze 1 jen 11,9 procenta hlasů a umístila se až na pátém místě. Volby před čtyřmi lety přitom s 22,75 procenta hlasů s velkým náskokem ovládla.

Za selháním strany v samotném srdci hlavního města, kde měla rozhodující vliv osm let po sobě, podle Lomeckého stojí hned několik důvodů. Prvním je odliv středopravicových voličů zpět k ODS, který je patrný po celé republice. "Nepochybuji však o tom, že k neúspěchu mohly přispět i osobní antipatie k mé osobě," říká starosta.

"Neuměl jsem vyřešit turisty ani Airbnb"

Lomecký si myslí, že mu lidé ve volbách spočítali neschopnost vyřešit problémy, které centrum města dlouhodobě trápí. "Ať už jde o městskou policii, která raději rozdává botičky, než aby řešila pořádek v ulicích, rozmáhající se Airbnb či stále větší problémy s opilými turisty. Lidé tyto jevy vnímají a viní starostu z toho, že za ně může, nebo jim nedokáže účinně bránit," říká Lomecký. Dodává, že vždy otevřeně přiznával, že většinu těchto problémů řešit nedokáže, protože mu pro to chybí opora v legislativě.

To však podle něj vytvořilo ideální půdu pro úspěch těch, kdo voličům slíbili, že zmíněné obtíže vyřešit zvládnou. TOP 09 od předchozích voleb přišla v zastupitelstvu o čtyři mandáty a na účast v koalici může zřejmě zapomenout. "Rozumím tomu, že mě mohli lidé zavrhnout a říci si, že to třeba někdo jiný umí lépe," dodává Lomecký. 

To potvrzují i výsledky voleb. Vítězem v Praze 1 se stalo hnutí bez větších politických zkušeností Praha 1 Sobě. Uspělo pod vedením Pavla Čižinského, bratra poslance a kandidáta na primátora Jana Čižinského.

Pavel Čižinský, v centru metropole poměrně neznámá postava, se zviditelnil zejména přípravou petice za záchranu Nemocnice Na Františku. Ta měla zabránit tomu, aby zdravotnické zařízení přešlo do soukromých rukou.

Ač byla podle Lomeckého petice zbytečná a předčasná, nechová prý proti vítězovi voleb žádnou zášť. "Přeji jim, aby se jim lépe dařilo vypořádat s těmi obecně známými nešvary, které centrum trápí," uzavírá starosta.

Výrazný starosta

Lomecký byl vždy výrazným starostou. A i v posledních měsících se několikrát dostal na obrazovky a přední strany regionálních médií, často však ne v příliš pozitivním světle. Ať už kvůli tomu, že obhajoval kontroverzní zákaz cyklistů v centru města, či proto, že obvinil vyšetřovatele privatizace bytu v centru Prahy ze spiknutí s Davidem Bodečkem, který oznámení k prošetření tohoto případu podal. Hlavním důkazem spiknutí měla být podle Lomeckého skutečnost, že oba muži patří do stejné gay komunity.  

Později se ukázalo, že se obvinění Lomeckého nezakládají na pravdě a Bodeček nakonec ve volbách do zastupitelstva Prahy 1 úspěšně kandidoval za Piráty.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy