Lomecký po debaklu končí v čele TOP 09 v Praze 1. Chápu, proč mě voliči zavrhli, říká

Jakub Heller Jakub Heller
8. 10. 2018 14:54
Dlouholetý starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký se po volebním debaklu rozhodl rezignovat na funkci předsedy regionální organizace TOP 09. O místo starosty ho podle něj připravily neřešitelné problémy městské části jako opilí turisté či Airbnb.
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09)
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) | Foto: DVTV

"Samozřejmě, že z volebního výsledku vyvodím osobní odpovědnost. Ještě dnes rezignuji na funkci předsedy naší regionální organizace. O tom, jak po volbách postupovat dál, se bude rozhodovat už pod vedením někoho jiného," řekl Aktuálně.cz Lomecký. 

V letošních komunálních volbách TOP 09 získala v Praze 1 jen 11,9 procenta hlasů a umístila se až na pátém místě. Volby před čtyřmi lety přitom s 22,75 procenta hlasů s velkým náskokem ovládla.

Za selháním strany v samotném srdci hlavního města, kde měla rozhodující vliv osm let po sobě, podle Lomeckého stojí hned několik důvodů. Prvním je odliv středopravicových voličů zpět k ODS, který je patrný po celé republice. "Nepochybuji však o tom, že k neúspěchu mohly přispět i osobní antipatie k mé osobě," říká starosta.

"Neuměl jsem vyřešit turisty ani Airbnb"

Lomecký si myslí, že mu lidé ve volbách spočítali neschopnost vyřešit problémy, které centrum města dlouhodobě trápí. "Ať už jde o městskou policii, která raději rozdává botičky, než aby řešila pořádek v ulicích, rozmáhající se Airbnb či stále větší problémy s opilými turisty. Lidé tyto jevy vnímají a viní starostu z toho, že za ně může, nebo jim nedokáže účinně bránit," říká Lomecký. Dodává, že vždy otevřeně přiznával, že většinu těchto problémů řešit nedokáže, protože mu pro to chybí opora v legislativě.

To však podle něj vytvořilo ideální půdu pro úspěch těch, kdo voličům slíbili, že zmíněné obtíže vyřešit zvládnou. TOP 09 od předchozích voleb přišla v zastupitelstvu o čtyři mandáty a na účast v koalici může zřejmě zapomenout. "Rozumím tomu, že mě mohli lidé zavrhnout a říci si, že to třeba někdo jiný umí lépe," dodává Lomecký. 

To potvrzují i výsledky voleb. Vítězem v Praze 1 se stalo hnutí bez větších politických zkušeností Praha 1 Sobě. Uspělo pod vedením Pavla Čižinského, bratra poslance a kandidáta na primátora Jana Čižinského.

Pavel Čižinský, v centru metropole poměrně neznámá postava, se zviditelnil zejména přípravou petice za záchranu Nemocnice Na Františku. Ta měla zabránit tomu, aby zdravotnické zařízení přešlo do soukromých rukou.

Ač byla podle Lomeckého petice zbytečná a předčasná, nechová prý proti vítězovi voleb žádnou zášť. "Přeji jim, aby se jim lépe dařilo vypořádat s těmi obecně známými nešvary, které centrum trápí," uzavírá starosta.

Výrazný starosta

Lomecký byl vždy výrazným starostou. A i v posledních měsících se několikrát dostal na obrazovky a přední strany regionálních médií, často však ne v příliš pozitivním světle. Ať už kvůli tomu, že obhajoval kontroverzní zákaz cyklistů v centru města, či proto, že obvinil vyšetřovatele privatizace bytu v centru Prahy ze spiknutí s Davidem Bodečkem, který oznámení k prošetření tohoto případu podal. Hlavním důkazem spiknutí měla být podle Lomeckého skutečnost, že oba muži patří do stejné gay komunity.  

Později se ukázalo, že se obvinění Lomeckého nezakládají na pravdě a Bodeček nakonec ve volbách do zastupitelstva Prahy 1 úspěšně kandidoval za Piráty.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy