Brno pár kroků od koalice: formuje se spolupráce ANO s ODS, KDU-ČSL a ČSSD

ČTK ČTK
8. 10. 2018 23:13
Vítězné ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD za sebou mají v Brně už druhé kolo jednání. Další strany přizvat neplánují.
Petr Vokřál, primátor, hnutí ANO. Záběr z volebního dění v Brně. 6. 10. 2018.
Petr Vokřál, primátor, hnutí ANO. Záběr z volebního dění v Brně. 6. 10. 2018. | Foto: Jan Symon

Brno - V Brně velmi pravděpodobně uzavře koalici vítězné ANO s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Nepředpokládají, že by přizvaly další strany. Po druhém kole jednání to dnes večer novinářům oznámili lídři všech čtyř stran. Budou tak mít 45 mandátů z 55 v zastupitelstvu.

Na dnešním jednání lídři stran zjišťovali, zda se jsou schopni dohodnout na zásadních tématech. "Očekávali jsme, že se na některých tématech zadrhneme o poznání déle, ale jednání šlo nad očekávání hladce," uvedl současný primátor a lídr ANO Petr Vokřál, který také prohlásil, že "se dohodli, že se dohodnou". V příštích dnech chtějí všechny čtyři strany jednat o rozdělení křesel v jedenáctičlenné radě. Že by k jednání přizvali další stranu, označil Vokřál za nepravděpodobné.

Dopoledne jednal současný primátor se zástupci Pirátů a nabídl jim účast v koalici, ovšem bez místa v radě. Na to lídr Pirátů Tomáš Koláčný odmítl přistoupit, připustil ale, že by Piráti byli ochotni vstoupit do pětičlenné koalice.

Tato možnost už ale podle Vokřálova vyjádření není aktuální. "Za této konstelace nepředpokládáme, že by bylo součástí rady města. K tomu oni se vyjádřili tak, že za takové situace nejsou ochotni podporovat radu zvenčí. Teď předpokládáme, že dokončíme jednání o koalici v tomto složení," řekl Vokřál. Lídr brněnských Pirátů Tomáš Koláčný ČTK řekl, že situaci nebude komentovat, dokud neobdrží oficiální vyjádření.

Zástupce ANO, ODS, ČSSD a KDU-ČSL čeká v úterý odpoledne další kolo jednání o rozdělení resortů, ODS má zájem zejména o dopravu, ČSSD se chce věnovat hlavně bytové politice a KDU-ČSL by ráda spravovala oblasti, které měla dosud, tedy školství a zdravotnictví a případně životní prostředí.

Komunální volby vyhrálo v Brně ANO, které získalo 18 mandátů. Druhá byla ODS s podporou Svobodných a ziskem 14 mandátů. Třetí KDU-ČSL má osm mandátů, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

Do zastupitelstva se naopak poprvé od revoluce nedostala KSČM. Pětiprocentní hranici nepřekročilo ani hnutí Žít Brno, Zelení a TOP 09, všechny tři subjekty přitom byly v koalici s ANO a KDU-ČSL.

Primátor Brna Petr Vokřál se před volbami proměnil v rapera a tanečníka | Video: ANO
 

Právě se děje

před 8 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy