Brno pár kroků od koalice: formuje se spolupráce ANO s ODS, KDU-ČSL a ČSSD

ČTK ČTK
8. 10. 2018 23:13
Vítězné ANO, ODS, KDU-ČSL a ČSSD za sebou mají v Brně už druhé kolo jednání. Další strany přizvat neplánují.
Petr Vokřál, primátor, hnutí ANO. Záběr z volebního dění v Brně. 6. 10. 2018.
Petr Vokřál, primátor, hnutí ANO. Záběr z volebního dění v Brně. 6. 10. 2018. | Foto: Jan Symon

Brno - V Brně velmi pravděpodobně uzavře koalici vítězné ANO s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Nepředpokládají, že by přizvaly další strany. Po druhém kole jednání to dnes večer novinářům oznámili lídři všech čtyř stran. Budou tak mít 45 mandátů z 55 v zastupitelstvu.

Na dnešním jednání lídři stran zjišťovali, zda se jsou schopni dohodnout na zásadních tématech. "Očekávali jsme, že se na některých tématech zadrhneme o poznání déle, ale jednání šlo nad očekávání hladce," uvedl současný primátor a lídr ANO Petr Vokřál, který také prohlásil, že "se dohodli, že se dohodnou". V příštích dnech chtějí všechny čtyři strany jednat o rozdělení křesel v jedenáctičlenné radě. Že by k jednání přizvali další stranu, označil Vokřál za nepravděpodobné.

Dopoledne jednal současný primátor se zástupci Pirátů a nabídl jim účast v koalici, ovšem bez místa v radě. Na to lídr Pirátů Tomáš Koláčný odmítl přistoupit, připustil ale, že by Piráti byli ochotni vstoupit do pětičlenné koalice.

Tato možnost už ale podle Vokřálova vyjádření není aktuální. "Za této konstelace nepředpokládáme, že by bylo součástí rady města. K tomu oni se vyjádřili tak, že za takové situace nejsou ochotni podporovat radu zvenčí. Teď předpokládáme, že dokončíme jednání o koalici v tomto složení," řekl Vokřál. Lídr brněnských Pirátů Tomáš Koláčný ČTK řekl, že situaci nebude komentovat, dokud neobdrží oficiální vyjádření.

Zástupce ANO, ODS, ČSSD a KDU-ČSL čeká v úterý odpoledne další kolo jednání o rozdělení resortů, ODS má zájem zejména o dopravu, ČSSD se chce věnovat hlavně bytové politice a KDU-ČSL by ráda spravovala oblasti, které měla dosud, tedy školství a zdravotnictví a případně životní prostředí.

Komunální volby vyhrálo v Brně ANO, které získalo 18 mandátů. Druhá byla ODS s podporou Svobodných a ziskem 14 mandátů. Třetí KDU-ČSL má osm mandátů, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

Do zastupitelstva se naopak poprvé od revoluce nedostala KSČM. Pětiprocentní hranici nepřekročilo ani hnutí Žít Brno, Zelení a TOP 09, všechny tři subjekty přitom byly v koalici s ANO a KDU-ČSL.

Primátor Brna Petr Vokřál se před volbami proměnil v rapera a tanečníka | Video: ANO
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy