Maření spravedlnosti míří na předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a také na navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Návrh na zmírnění a zpřesnění činu podal zpravodaj Zdeněk Ondráček (KSČM). Pachatelé by mohli využít účinné lítosti. Čin by se navíc výslovně omezil na věcné a listinné důkazy, navíc by musely mít podstatný význam pro rozhodnutí soudu.
Sněmovna by mohla ve vládní novele trestního zákoníku zpřesnit sporný nový čin maření spravedlnosti, případně jej zcela vypustit. Poslanci to navrhli v dnešním druhém čtení, předloha míří do závěrečného kola. Dolní komora by mohla o její podobě hlasovat ještě na nynější schůzi. V ústavně-právním výboru podporu nenalezla.
Vláda novelu STAN odmítla pro nesystémovost. Uvedla také, že není třeba, aby měl hradní kancléř osvědčení pro nejvyšší stupeň utajení, neboť kancelář prezidenta pracuje pouze s informacemi podléhajícími stupni utajení vyhrazené nebo důvěrné.
Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová stále nechápe, proč ANO zablokovalo projednávání bodu o novičoku.
Andrej Babiš, trestně stíhaný premiér v demisi, prohlásí, že Zeman lže, když tvrdí, že se Novičok u nás vyrábí, nebo vyráběl a pak ANO ve sněmovně ve spolupráci s komunisty, SPD a Nočním vlkem, zablokuje projednávání bodu, kterým chceme přesně tohle konstatovat. #atakhlesituzijem
— Markéta Adamová (@market_a) May 22, 2018
"Předkladatelé se netajili tím, že je zákon směřován proti hradnímu kancléři a Hradu jako takovému," zdůvodnil Ondráček svůj návrh na jeho zamítnutí. Každý zákon, který směřuje proti jednomu člověku nebo proti skupině osob, je podle něho špatný.
Předloha poslanců STAN o bezpečnostní prověrce prezidentova kancléře na nejvyšší stupeň utajení bude ve sněmovně čelit návrhu na zamítnutí. Návrh podal v dnešním druhém čtení Zdeněk Ondráček (KSČM), podle kterého je účelová. Poslanci by mohli o novele rozhodnout ještě na nynější schůzi. Už z diskuse v ústavně-právním výboru vyplynulo, že příliš šancí na schválení nemá.
Schůze sněmovny skončila. Pokračovat bude ve středu v 09:00.
Místopředseda STAN Vít Rakušan se podivuje nad tím, jak k jednání sněmovny přistupuje vláda.
A show pokračuje. Ministr Ťok má bod programu - není tu. Mohl ho za něj uvést premiér, nechce. Jednalo se o důležitý bod v oblasti dopravy. Ouuu, to je jízda. pic.twitter.com/4dyfscn7jz
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) May 22, 2018
Sněmovna projednává novelu o zákonu o evidenci tržeb. "Je to jednoduché, rozhodnou to sociální demokraté. Buď se přikloní k nám ostatním a budou spolu s námi chránit ty nejmenší, nebo za ministerská křesla zaplatí na úkor těch nejmenších. My, narozdíl od jiných, když něco navrheneme, tak pro to i hlasujeme. Někteří, jak jste si už všimli, něco navrhnou a pak jsou proti," narážel na předcházející situaci Zbyněk Stanjura.
"Myslíte, že někde makají? Asi na svým," komentuje neúčast ministrů místopředseda STAN Vít Rakušan.
Schůze sněmovny přerušena. Důvod? Není přítomen jediný ministr jednobarevné vlády ANO. Myslíte, že někde makají? Asi na svým.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) May 22, 2018
Jednání sněmovny komplikuje neúčast ministrů.
Právě muselo být přerušeno jednání sněmovny, protože ani přes výzvy se nedostavil žádný člen vlady...#nekecamemakame? pic.twitter.com/pEr3hq6wyT
— Jan Farský (@JanFar_sky) May 22, 2018
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák právě předložil návrh na povýšení města Třinec na statutární město, místopředseda sněmovny Jan Hamáček ale do 16:40 přerušil schůzi. V sále totiž neseděl ani jeden ministr.
Poslanci dokončili první čtení návrhu změny zákona o ochraných známkách. Garančním výborem se stal jednohlasně výbor hospodářský.
"Jestli jste si, kolegyně a kolegové, mysleli, že se vyhnete kauze novičok, tak ne. Mám dalších deset podpisů poslanců KDU-ČSL, kteří se připojují ke svolání mimořádné schůze ke kauze novičok," sdělil Jan Bartošek sněmovně po pauze. Poslanci už pokračují ve schůzi, na řadu přichází jednání o návrhu změny zákona o ochraných známkách.
Dnešní hlasování komentuje na Twitteru i neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer:
V tancování novičoku vynikly sněmovní taneční skupiny SPD, KSČM a ANO. Jako kapela to zní ale falešně. ANO, jehož ministři hráli jasně, u toho nemělo pomáhat. Vždyť si koleduje o pověst nejhorších šumařů.
— Pavel Fischer (@PavelFischer) May 22, 2018
"Premiér za ANO popře slova prezidenta o novičoku, aby pak ANO odmítlo zařazení bodu," diví se předseda lidovců Pavel Bělobrádek.
Premiér za ANO2011 popře slova prezidenta o novičoku, aby pak ANO2011 odmítlo zařazení bodu. Divím se taky jeho poslancům, kteří dříve byli členy, nebo kandidovali za ODS a TOP09. Vždyť to má mezinárodní dopad...
— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) May 22, 2018
Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil k dnešnímu hlasování:
Jakpak se asi v této situaci cítí sociální demokraté, kteří chystají vládu s ANO, ale ve Sněmovně je opět ochotně nahrazuje SPD? https://t.co/2V6giVeQvQ
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) May 22, 2018
Šéf ODS Petr Fiala: "Dnešní hlasování o zařazení bodu k Novičoku na program PS znovu jasně ukázalo, že koalice ANO, KSČM a SPD funguje bezchybně. Jen tedy nechápu, proč vlastně dělá ČSSD referendum o vstupu do vlády, když už tu vládní koalice existuje?"
"Koalice ANO, SPD, KSČM funguje," hodnotí Vít Rakušan po dnešním hlasování.
Koalice ANO, SPD, KSČM funguje. Co neudělat pro podporu vlády, že? A teď mi poraďte jak mám splnit zákonnou povinnost a informovat plénum o zasedání Komise pro kontrolu vojenského zpravodajství... Když se o tom prý mluvit nesmí...
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) May 22, 2018
"Projednávání by poškodilo českou demokracii v očích občanů," reagoval pro Aktuálně.cz na rozhodnutí poslanců mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
Petr Fiala uvedl, že zavedení bodu bylo dnes ráno odsouhlaseno na výboru a že s výjimkou zástupců KSČM neexistovala jediná zmínka, že to tak nebude. Podle Zbyňka Stanjury diktují české politice komunisté. "Vládu ANO, ČSSD a KSČM jsme nazvali polokomunistickou, ale teď už vidíme, že je plně komunistická. Vyjádření ČSSD jsou k smíchu," dodal Stanjura.
ANO, SPD a KSČM válcují sněmovnu, píší piráti.
Sněmovna právě teď: ANO, SPD a KSČM právě válcují všechny ostatní včetně ČSSD, to bude harmonická vláda...
— Mikulas Ferjencik (@Mikiferjencik) May 22, 2018
ODS pořádá mimořádnou tiskovou konferenci k vyloučení bodu o výrocích prezidenta Zemana o jedu novičok z plánu schůze poslanecké sněmovny.
Podívejte se, jak poslanci hlasovali.
Pro vyřazení bodu o kauze novičok hlasovali poslanci ANO, KSČM, SPD a Jaroslav Foldyna. pic.twitter.com/bMW2VPjoXn
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) May 22, 2018
"Ukázka pro ČSSD, jak to bude fungovat," upozorňuje sociální demokraty poslanec Martin Kupka.
Sněmovna se hlasy ANO, KSČM a SPD odmítla zabývat kauzou novičok. Taková didaktická ukázka pro ČSSD, jak to bude fungovat.
— Martin Kupka (@makupka) May 22, 2018
"Koalice KSČM, SPD a ANO opět skvěle zafungovala," reaguje na hlasování o projednávání novičoku lidovec Marek Výborný.
Kauza Novičok, tak nám ta koalice KSČM, SPD a ANO opět skvěle zafungovala. Bod nebyl jejich hlasy právě zařazen na program PS. Dohody neplatí, je to trapný nepochopitelný postup.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) May 22, 2018
Ve sněmovně zavládla napjatá atmosféra a poslanecký klub ODS zažádal o pětačtyřicetimunutovou přestávku. "Prosím o pochopení, aby jste po skončení přestávky poslaneckého klubu ODS v délce 45 minut akceptovali ještě přestávku poslaneckého klubu TOP 09 v délce 3 minut," uvedl Miroslav Kalousek s tím, že mu číslovka 48 připadá vhodnější.
Helena Langšádlová kritizuje hlasování poslanců hnutí ANO i SPD.
Bod k Novičoku byl zamítnut k projednání v PSP, u Komunistů me to nepřekvapilo, od ostatních podraz.
— Helena Langšádlová (@H_Langsadlova) May 22, 2018
Jan Bartošek z KDU-ČSL označil předsedu vlády v demisi Andreje Babiše za koňského handlíře. "Prodat prozápadní směřování země za hlasy komunistů je hanebnost," uvedl.
Postoj KSČM mě nepřekvapil. Komunisté dlouhodobě realizují program Kremlu v České republice. Ale Andrej Babiš tedy ukázal, že také nehájí zájmy této země a že není schopen vyslat jasný signál našim spojencům v EU a NATO. - @honzabartosek #novicok
— KDU-ČSL (@kducsl) May 22, 2018
"Ještě dnes na organizačním výboru jsem kladl otázku, jak co nejrychleji dospějeme k usnesení, protože není v našem zájmu z toho dělat nějaký politický cirkus. Nikdo na tom výboru nezpochybnil, že by to bylo projednáno," reagoval Miroslav Kalousek z TOP 09 na zrušení bodu o projednání výroků prezidenta Zemana o jedu novičok. "Pan předseda Vondráček nás dokonce všechny ujistil, že to projednáváno bude. A projednáváno to bude, protože se vrátíme k tomu návrhu, aby byla svolána mimořádná schůze. Už vám nikdy nebudeme věřit na žádném organizačním výboru, protože vám nedělá problém lhát mezi desátou a třináctou," sdělil Kalousek svým kolegům.
Bod o výroku prezidenta Zemana o novičoku na program jednání sněmovny neprošel. Návrh vyřadili komunisté, ANO a SPD na návrh KSČM. Pro vyřazení bylo 109 poslanců, proti 71.
Návrh podpořil i Jaroslav Foldyna (ČSSD).
Předseda ODS Petr Fiala toto rozhodnutí označil za neseriozní.
Kauza Novičok, tak nám ta koalice KSČM, SPD a ANO opět skvěle zafungovala. Bod nebyl jejich hlasy právě zařazen na program PS. Dohody neplatí, je to trapný nepochopitelný postup.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) May 22, 2018
"Obě naše tajné služby mají jasné stanovisko, že se u nás žádný typ novičoku nevyráběl," uvedl předseda stálé komise pro kontrolu BIS Pavel Bělobrádek.
Leo Luzar za KSČM navrhl odstranit bod o výrocích prezidenta Zemana o novičoku z jednání sněmovny. "Osobně si myslím, že parlament tady není od toho, aby hodnotil přímo zvoleného prezidenta České republiky, který pouze vyhověl přání občanů," řekl.
Tomio Okamura ve sněmovně navrhuje zařadit bod projednání podpisu marakéšského protokolu ministra vnitra v demisi Lubomíra Metnara. "Migrační a azylová politika této země musí zůstat v plné kompetencí České republiky," řekl Okamura a sitauci přirovnal k roku 1939, použil i slovní spojení "o nás bez nás". Také řekl, že dokument migraci zatraktivňuje a zjednodušuje, což ministr Metnar již dříve popřel a označil dokument za nezávazný.
Začíná schůze Poslanecké sněmovny.
"Přistoupili jsme na optimalizaci matrik. Vůbec to neznamená, že dojde k zhoršení výkonu. Debatu beru za předběžnou," řekl Lubomír Metnar z ANO.
Sněmovní mandátový a imunitní výbor se nebude zabývat výroky piráta Mikuláše Peksy, který ve Švédsku o premiérovi Andreji Babišovi řekl, že je trestně stíhaný a zneužíval dotace.
Novinářům to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Výbor ale v usnesení vyzval všechny poslance, aby se v zahraničí zdrželi nevhodných výroků.
Babiš tvrdí, že ho Peksa na jednání se švédskými poslanci urazil, když o něm hovořil jako o premiérovi, který zneužívá a rozkrádá dotace a je trestně stíhaný. Pirátský poslanec se bránil slovy, že šlo o konstatování faktu. Ministerského předsedu policie podezírá z dotačního podvodu v případu Čapí hnízdo.
"Bod jsme nenavrhovali zařadit. Domníváme se, že se k této věci premiér Babiš vyjádřil několikrát," řekl Faltýnek o projednání kauzy novičok s tím, že se hnutí chce věnovat spíše zákonům pro občany republiky.
Martin Kolovratník z ANO předpokládá, že bude po schůzi vyslána do Senátu novela o výstavbě silnic a dálnic. "Zatím dohoda drží, předpokládáme, že by mohla zrychlit výstavbu dopravní infrastruktury o sedm až pět let."
Ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar se vyjádřil ke konferenci v Marrákeši, jejíž usnesení Tomio Okamura dříve označil za nebezpečné a promigrační. "Jedná se o nezávaznou politickou deklaraci, kde se pozice České republiky vůbec nemění. Naopak se africké země zavazují, že budou bojovat proti nelegální migraci," komentoval konferenci Metnar. Údajné zhoršení bezpečnostní situace označil za dezinformace.
"Názory pana Fraňka jsou nechutné, nepřijatelné. Předpokládám, že omluva už zazněla, ještě jsem ji ale nečetl," reagoval Petr Fiala na dotaz ohledně nedávného výroku člena ODS Reného Fraňka, který označil vévodkyni ze Sussexu Meghan za cikánku.
"Andrej Babiš je pověstný tím, jak pořád fňuká. Je to nemístné," reagoval Zbyněk Stanjura na stížnost premiéra v demisi na piráta Peksu.
"Běží týdny a nic se nemění. Andrej Babiš pořád na něco čeká. Kdybych si měl vzpomenout na volební heslo Andreje Babiše "Teď, nebo nikdy", tak si sami odpovězte, jestli to bylo teď," komentoval současnou vládní situaci Zbyněk Stanjura.
Poslechněte si vyjádření ODS.
TK po jednání poslaneckého klubu ODS https://t.co/wjy6TZv6ZC
— ODS (@ODScz) May 22, 2018
"Už jenom to, že se tady zpochybňují naše spojenecké závazky, že prezident Zeman říká jiné věci, než vláda," komentoval Petr Fiala kauzu novičok. "Považuji za dobré, aby byl takový bod součástí programu jednání poslanecké sněmovny.
"Členové ČSSD rozhodují o vládě se zavázanýma očima a svázanýma rukama," komentoval vnitrostranické referendum ČSSD Petr Fiala z ODS.
"Jsme svědky nejdéle trvající vládní krize v historii polistopadové historii," řekl předseda ODS Petr Fiala. Upozornil také na odchod výrazných tváří ANO. Zmínil také, že je podle jeho názoru v současné době program hnutí až na druhé koleji. "Ani jeden z představitelů současné nebo budoucí vlády není schopen říct, co vlastně chtějí udělat."
Pirátská strana na své tiskové konferenci "pružně" reagovala na stížnost Andreje Babiše proti slovům Mikuláše Peksy při návštěvě Švédska. "Jako piráti jsme pro naše kolegy připravili kuchařku," reagoval Peksa a ukázal papír s nápisem "Jak mluvit v zahraničí". Nemyslí si, že by se něčeho dopustil.
Piráti navrhují také znovuprojednání zrušení EET pro neplátce DPH, tedy pro živnostníky s obratem do milionu korun. "Je potřeba řešit velké ryby. Proto podporujeme tuto výjimku," řekl Mikuláš Ferjenčík.
Piráti prosazují projednání nominačního zákona. "V první fázi měl dokonce podporu hnutí ANO. V tuto chvíli se nám vrací z vlády se zamítavým stanoviskem. Věříme, že se nám na plénu podaří vyargumentovat," řekl Ivan Bartoš. Dále se vyjádřil také k novelizaci služebního zákona."Vláda, která dělá na všech úrovních čistky, najdenou novelizuje služební zákon. Tato úprava nevede k depolitizaci, ba naopak."
Jan Lipavský z Pirátské strany uvedl, že strana považuje připravovanou žalobu STAN na prezidenta Zemana za radikální a teatrální gesto, které situaci jenom shodí
Tomio Okamura dále označil ČSSD za rozhádanou stranu. "Pan Foldyna je osočován, když řekně nějaký svobodný názor," kritizoval Okamura předsedu sociální demokracie Hamáčka.
"V žádném případě nepodpoříme vládu, jejíž součástí bude zprofanovaná a zkorumpovaná ČSSD," řekl Tomio Okamura z SPD. "Je to strana, která v životě nesplnila sliby." Dodal, že to, že chce Andrej Babiš s ČSSD dále spolupracovat, považuje za krok zpět.
"Podle našeho názoru je kauza novičoku využívána ke skandalizaci prezidenta republiky," řekl místopředseda SPD Radim Fiala. Hnutí bude hlasovat proti zařazení bodu.
Hlasování europoslanců při posledních rozhodnutích ohledně problémů migrace označil Tomio Okamura za vlastizrádné. "Chceme, aby k tomuto sněmovna zaujala stanovisko. Není možné, aby vláda v demisi v podstatě souhlasila s těmito dokumenty."
SPD se bude během této schůze zasazovat o odmítnutí tzv. Dublinu IV a marakešské deklarace. "Tento proces je potřeba sledovat a zásadně jej odmítat," řekl Tomio Okamura. "Za krátkou dobu se nám tady nastřádalo několik nebezpečných návrhů," dodal
Mimořádnou schůzi o kontrole čistek na ministerstvech Jan Hamáček zatím nepovažuje za nutnou. "Za důležité pokládám, aby se sešla komise pro kontrolu a věc projednala."
"Vláda v demisi by zásadní personální změny dělat neměla," vyjádřil se Jan Hamáček k personálním změnám na ministerstvech. Zástupci ČSSD dále hovořil i o dalších tématech. "Prioritou sociální demokracie není, aby se život lidem na venkově komplikoval," komentoval rušení matrik na menším obcích. Toto také označil za jeden z důvodů, proč si ČSSD stojí za rezortem vnitra.
Zástupci KSČM se také vyjádřili k návrhu TOP 09 ohledně projednání četných personálních změn na ministerstvech organizovaných vládou v demisi. "Jsme přesvědčeni, že určitá pravomoc existuje, TOP 09 si myslí opak. Bod nepodpoříme," řekl Pavel Kováčik.
Pavel Kováčik z KSČM kauzu novičok označil za účelové a zástupné téma. Za hlavní bod jednání považuje prosadit bod o znovupřezkoumání privatizačních procesů za Klausovy vlády.
Komunisté budou také dále usilovat o prosazení návrhu zákonu o referendu. "Stojíme o to, aby náš návrh prošel prvním čtením," říká Vojtěch Filip.
"Klub KSČM nepodpoří bod, který se týká novičoku. Schůze zahraničního výboru jsem se zúčastnil a považuji jednání za vyčerpané," říká předseda KSČM Vojtěch Filip. "Jde jen o jejich boj s prezidentem republiky, protože se cítí uraženi, že jejich kandidát nevyhrál," dodal
"Je to zásadní rozhodnutí o budoucnosti sociální demokracie," řekl předseda ČSSD Jan Hamáček o současném vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády s hnutím ANO. Protiargumentům naslouchá, stojí si ale za svým rozhodnutím do vlády vstoupit.
Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek je také připraven podpořit mimořádnou schůzi kvůli čistkám na ministerstvech. "Změny by měla činit vláda s důvěrou, nikoli bez důvěry," řekl.
"Považujeme za důležité, aby parlament vyslal jasný signál, že se v ČR novičok nevyráběl," řekl Jan Bartošek. Dodal, že podle něj Zeman poškodil zemi na mezinárodním poli a posloužil ruské propagandě.
"Jsme pro to, aby se výstavba důležitých tepen zrychlila, na žádný pád ale nemůžou být dotčena majetková práva občanů," říká Jiří Mihola z KDU-ČSL.
Lidovci přijdou se čtyřmi pozměňovacími návrhy týkajícími se pomoci vdovcům a vdovám. "Tato skupina osob si to zaslouží," říká poslankyně Pavla Golasowská.
Podle Jana Bartoška z KDU-ČSL zavedení obecného nařízení o ochraně osobních údajů neboli GDPR způsobí chaos. Lidovci připravili alternativu, která by měla tyto problémy řešit a přesněji vymezí, koho by se mělo nařízení týkat. "Pokuty jsou nepřiměřené, prosazujeme, aby neziskovým organizacím, obcím a úřadům nehrozila žádná pokuta," řekl Bartošek.
"Tato otázka vůbec nepatří na mandátový a imunitní výbor," řekl Miroslav Kalousek o sporu mezi Andrejem Babišem a Mikulášem Peksou. "Nástroj (mandátového a imunitního výboru) není k tomu, aby někde někdo o někom něco řekne, zvlášť když je to pravda. Pan Peksa neřekl nic nepravdivého."
Miroslav Kalousek se vyjádřil k výrokům prezidenta Zemana o kauze novičok. "Jsem přesvědčen, že to prezident udělal schálně s cílem prospět ruské propagandě," řekl.
Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil žádá vysvětlení ohledně výrazných personálních změn na ministerstvech. "TOP 09 v tuto chvíli sbírá podpisy pro mimořádnou schůzi," řekl. "Veřejnosti není vysvětleno, proč odchází ředitel policie, který se postavil na stranu vyšetřovatelů v kauze Čapí hnízdo." Personální změny označil za čistky.
"Chtěli bychom poslance ujistit o tom, že k výrobě novičoku v České republice nedochází," říká Vít Rakušan s odkazem na vojenskou zprávu. Podle něj mohlo dojít k záměně s podobnou látkou.
"Vyzýváme ministerstvo vnitra, aby zvážilo rušení matričních úřadů," říká Věra Kovářová ze STAN. Strana připravuje také politickou agendu, která mladým lidem zjednoduší získat bydlení a stavět. Minulá vláda se podle Víta Rakušana zasloužila o pravý opak. "Vláda by měla být schopna uznat chybu v novelizaci," uvedl na tiskové konferenci.
Poslankyně STAN Věra Kovářová kritizuje záměr ministerstva vnitra rušit stovky matrik, podle ní to obcím i občanům zkomplikuje život. "Je nutné měnit něco, co funguje," ptá se.
Kvůli kauze novičok byl zřejmě odvolán i šéf Vojenského výzkumného ústavu Bohuslav Šafář, ministryně obrany mu však důvody nevysvětlila.
I kvůli výrokům o novičoku chtějí Starostové a nezávislí na prezidenta podat žalobu. Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč z jejich pohledu prezident chová nebezpečně.
"České školství je uváděno do chaosu," říká Petr Gazdík ze STAN k současné situaci ohledně navýšení platu učitelům. "Chtěli bychom důrazně vyzvat vládu, aby došlo k jistotě, jak bude vypadat reforma financování regionálního školství."
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže z dění ve sněmovně.