Děkujeme, že jste události svátečního dne sledovali s námi. Přejeme hezký zbytek víkendu.
Podívejte se na snímky z Vladislavského sálu od našeho fotoreportéra Ludvíka Hradilka.
Podle Miloše Zemana byli letošní vyznamenaní rozděleni rovnoměrně na umělce a vědce. Prohlédněte si také naši grafiku a zjistěte, koho Zeman vyznamenal v minulých letech.
Zeman na úvod slavnostního večera na rozdíl od ostatních ústavních činitelů nepozdravil premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), který nebyl v sále. Oba politici mají dlouhodobě napjatý vztah. Mluvčí vlády Martin Ayrer sdělil, že se Sobotka z ceremoniálu v týdnu omluvil, jelikož víkend tráví s dětmi mimo Prahu.
Miloš Zeman udělil od svého zvolení prezidentem v roce 2013 nejvíce státních vyznamenání. Letos jich bylo 39. Rekordmanem mezi českými prezidenty se však nestal. Tím je stále první polistopadový prezident Václav Havel, který v roce 1998 vyznamenal 89 lidí. Nejméně vyznamenání naopak uděloval Václav Klaus. Každoročně se u něj počet pohyboval okolo dvaceti.
Vladislavský sál osiřel.
Vladislavský sál je prázdný, jako poslední vyšla hradní stráž, stovky hostů odešly na slavnostní recepci ... pic.twitter.com/WJGVoQHBz7
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 28, 2017
Hosté odchází na recepci s rautem, po prezidentském páru vyšli jako další Livie Klausová, Dagmar Havlová a Václav Klaus.
Udělování vyznamenání je u konce. Akce se nesla v nebývale rychlém duchu, prezident totiž nechodil za vyznamenanými, jak bylo zvykem, ale ocenění chodili za ním k pultu, od nějž hovořil. Změnu si patrně vynutilo Zemanovo slábnoucí zdraví. Za prezidentem tak museli chodit i výrazně starší lidé, než je on sám, několika nejstarším vyrazil prezident vstříc.
A nakonec Petr Žantovský. Kontroverzní publicista a pedagog, byl členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, nominovaný ODS. Publikuje často na Parlamentních listech, pokládaných ministerstvem vnitra za dezinformační web. Často kritizuje Českou televizi, do jejíž rady třikrát neúspěšně kandidoval. Neuspěl ani v úsilí stát se ředitelem Českého rozhlasu a ČTK.
Medaile Za zásluhy pro Milana Zeleného. Česko-americký ekonom, autor řady odborných publikací. Patří k nejcitovanějším znalcům oboru, orientuje se na produktivitu práce či teorii řízení. Z Československa odešel v roce 1967. Je autorem více než šesti set odborných publikací, studií a monografií. Uznává tzv. Baťovu soustavu řízení, obdiv k Baťovi má s prezidentem společný.
Medaili Za zásluhy dostává i Miroslav Wajnar. Ředitel prvního hospicu v ČR - Hospicu Anežky České v Červeném Kostelci. Už v roce 2015 Zeman vyznamenal Medailí za zásluhy zakladatelku tohoto hospicu Marii Svatošovou. Zeman hospic navštívil v roce 2013, v roce 2016 ho Miroslav Wajsar pochválil, že přitáhl pozornost k hospicové péči.
Stejné ocenění přebírá Vlastimil Vondruška. Spisovatel, autor historických románů a detektivek. Vystudoval historii a etnografii. Je autorem několika historických her. V posledních letech pravidelně píše o úpadku západní civilizace a migrační hrozbě, kritizuje islám. Označuje se za vlastence. Kritici upozorňují, že řada jeho tezí týkajících se společenských problémů stojí na chybných základech.
Medaile Za zásluhy pro Helenu Vondráčkovou. Patří mezi nejúspěšnější české popové zpěvačky. Za normalizace se stala pomyslnou součástí výkladní skříně komunistického režimu, vystupovala na světových festivalech. Hrála i v muzikálech. S manželem Martinem Michalem letos oznámila, že bude v prezidentských volbách hlasovat pro Miloše Zemana.
A také Eva Urbanová. Významná operní pěvkyně a sopranistka, vystupuje v milánské La Scale i v Metropolitní opeře v New Yorku, je hvězdou Národního divadla v Praze. Držitelka Ceny Thálie z roku 1997. Na vyznamenání ji navrhl Senát.
Medaili si odnese i Zdeněk Troška. Český filmový režisér, který se proslavil zejména komediální trilogií ‘Slunce, seno…’. Do povědomí diváků se zapsal také jako pohádkový režisér. Je často terčem kritiky filmových odborníků. Troška se zastal Miloše Zemana poté, co sklidil kritiku za neslušná vyjádření v Lánech o ruské dívčí kapele Pussy Riot.
Medaile Za zásluhy pro Jarmilu Šulákovou. Jedna z nejvýznamnějších folklórních zpěvaček, mnohdy přezdívaná také jako ‘královna lidové písně’. Velkou část života působila v Brněnském rozhlasovém orchestru lidových nástrojů, díky němuž procestovala velkou část světa. Miloš Zeman se s Šulákovou setkal hned několikrát. Byla jeho oblíbenou umělkyní. Na vyznamenání ji navrhla Sněmovna.
Na řadě je Stanislav Štýs. Mostecký lesní inženýr, odborník na rekultivace po těžbě hnědého uhlí. Zastánce myšlenky, že umělá krajina vytvořená po rekultivaci má větší hodnotu než původní krajina zničená těžbou. Štýsovu výstavu o proměnách krajiny Země znovuzrozená Zeman zaštítil, byla k vidění na Pražském hradě.
Další v sérii medailí Za zásluhy přebírá Boris Šťastný. Plicní lékař a krční specialista, dlouholetý ošetřující lékař Václava Havla. Je docentem vnitřního lékařství, v letech 1988-2002 vedl Pneumologickou kliniku 1. lékařské fakulty UK v Praze. Jeho jméno je spojeno i s Centrem plicní endoskopie Nemocnice Na Homolce.
Další oceněný, Jaroslav Šesták, je chemik a fyzik, který působil i v USA. Je odborníkem na materiálový výzkum, zabývá se termodynamikou materiálů, supravodiči i provázaností přírodovědných a humanitních oborů. Publikoval na tři stovky prací v odborných časopisech, dvanáct knih a monografií. Těší se respektu vědecké i odborné společnosti.
Dalším oceněným je Lubomír Stoklásek. Stoprocentní majitel a generální ředitel strojírenského, dopravního a hotelového holdingu Agrostroj Pelhřimov, který v roce 2016 navštívil prezident Zeman. Firma vyrábí zemědělské stroje, Stokláskův majetek je odhadován na 5,4 miliardy korun. Stoklásek obdržel titul Manažer roku, firmu postavil na nohy. Kontrakty má především na Západě, buduje ale i továrnu v Rusku.