Živě: Francie posílí sankce proti rasismu a antisemitismu

Přenos skončil
Druhý den připomínek 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi jsme sledovali v online reportáži.
Francouzský prezident Francois Hollande při kladení věnce
Francouzský prezident Francois Hollande při kladení věnce | Foto: Reuters

Praha - Dvoudenní pražské připomínky 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi v úterý pokračovaly projevy státníků na Hradě. Odpoledne se hosté přesunuli do Terezína, kde uctili oběti nacistické zvůle.

Do Prahy se sjelo na 500 zahraničních hostů, včetně více než třicítky předsedů a místopředsedů parlamentů. Hlavním programem je mezinárodní fórum o rostoucím antisemitismu a extremismu, jež hostí právě Pražský hrad. Pořádá jej Evropský židovský kongres (EJC) spolu s Evropským parlamentem.

Výročí osvobození si přímo v Osvětimi připomněli bývalí vězňové i představitelé 42 zemí světa, včetně 12 prezidentů, několika korunovaných hlav států a půl tuctu premiérů.

Druhý den oslav jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
20:00

Prezident Miloš Zeman zaujal svými dnešními výroky o hrozícím superholokaustu a nutnosti mezinárodní ozbrojené akce proti takzvanému Islámskému státu zahraniční média. Citují ho světové agentury, izraelské servery nebo média v Libanonu a v Indii.

Jeho slova zaznamenala ve svých zprávách k výročí holokaustu i zahraniční média v čele se světovými tiskovými agenturami, z nichž tyto informace převzala řada zpravodajských serverů. Například americká stanice ABC News cituje Zemanova slova, že s teroristy se nevyjednává, ale bojuje, výrok o superholokaustu i přirovnání Islámského státu k nacistickému Německu ve 30. letech minulého století.

Totéž učinila německá agentura DPA a globální Reuters. Ta ale zdůraznila, že Zeman "neřídí každodenní zahraniční politiku" své země.

Nejčastěji dnes média ve světě přebírají alespoň zmínky o Zemanově projevu od francouzské agentury AFP, která ve své zprávě vyzdvihuje Zemanovo varování, že nový holokaust by nepostihl jen miliony židů, ale "zahrne příslušníky celé řady vyznání, ateisty a dokonce i muslimy".

19:25

Premiér Bohuslav Sobotka si nemyslí, že by nepřítomnost ruského prezidenta Vladimira Putina v Osvětimi zastínila oslavy 70. výročí osvobození tohoto nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora sovětskou armádou. "Byla to velmi reprezentativní a důstojná vzpomínka," řekl Sobotka českým novinářům, když podobně jako další účastníci zapálil svíčku na památku obětí, včetně několika desítek tisíc občanů někdejšího Československa.

"I po 70 letech toto místo sálá hrůzou a neštěstím," připustil premiér a zdůraznil poselství jednoho z přeživších vězňů: "Je nejen důležité nezapomínat, co se tu stalo, připomínat si oběti, je ale také důležité, abychom mladé lidi učili toleranci a porozumění, aby se to, co se tady stalo v Osvětimi, už nikdy nemohlo zopakovat."

Foto: Vojtěch Marek
18:35

Odpoledne si na terezínském Národním hřbitově připomněli romský holokaust aktivisté ze sdružení Konexe. Podle Ivany Čonkové z Konexí romské oběti holokaustu téměř nikdo nepřipomíná. "Myslíme si, že v současné době je a v minulosti byl (romský holokaust) zapomínán a není dosud odhalen a důstojně vzpomínán. Můžeme to vidět na příkladu prasečí farmy v Letech u Písku, která se stále provozuje na místě romského koncentračního tábora," řekla Čonková.

Pietní akce v Terezíně byla poslední akcí v rámci pražského fóra Let my people live. Předsedové parlamentů se v deklaraci shodli, že parlamenty, vlády i společnost na celém světě musí zaujmout politiku nulové tolerance vůči antisemitismu a zločinům z nenávisti.

18:30

Desítky předsedů a místopředsedů evropských parlamentů si dnes v Terezíně společně s řadou lidí, kteří nacistický teror přežili, připomněly osud obětí holokaustu. Akce navazovala na pražské mezinárodní fórum k výročí osvobození nacistického tábora v Osvětimi. Konala se ve stejnou chvíli jako pietní akt v polské Osvětimi, kde si světoví státníci připomněli 70. výročí osvobození vyhlazovacího tábora.

Řada nacistických vězňů byla během druhé světové války transportována z Terezína právě do Osvětimi. Byli mezi nimi i rodiče tajemníka Federace židovských obcí v ČR Tomáše Krause. Na oba na pietní akci vzpomínal. Lidé, kteří přežili holokaust, se podle něj dělí na dvě skupiny. "První zachovává mlčení. Nezmiňují nic, co by jen vzdáleně tuhle historii připomínalo. A druhá chce naopak všechno sdílet. Chtějí vykřičet svoje svědectví a chtějí varovat. Oby typy lidí znám. Prvním byla moje matka, druhým můj otec," uvedl Kraus.

Terezínskou akci provázela mimořádná bezpečnostní opatření a také zmatky. Desítky evropských novinářů byly během pietní akce odděleny od účastníků a měli tak minimální možnost pořídit kvalitní záběry nebo rozhovory.

18:05

Badatel a bývalý předseda židovské obce v Praze Tomáš Jelínek dnes v knihkupectví Academia v Praze představil svou publikaci Bílá místa ve výzkumu holokaustu. Kniha se věnuje především otázce navrácení majetku židovských obyvatel Prahy, kteří ho museli odevzdat v období 2. světové války před nástupem do transportů. Mapuje také zdravotnickou péči poskytovanou lidem po návratu z koncentračních táborů, poměry v Terezíně i to, jak se o přeživší stará Česko nyní.

"V tomto projektu jsme se pokusili vytáhnout z celé řady vědních disciplín lidi, kteří se věnují výzkumu holokaustu ať už to byla historie, etnologie či ošetřovatelství a jejich práci konfrontujeme v jedné publikaci. Očekáváme, že otázka metodologie vyvolá diskuzi," řekl Jelínek.

17:20

Shromáždění v Osvětimi se končí společnou modlitbou křesťanů a Židů za zavražděné v Auschwitzu.

17:00

Ronald Lauder, prezident Světového židovského kongresu, který spoluorganizuje vzpomínku v Osvětimi, se ve svém proslovu odvolal na aktuální události. "Měl jsem říct jiný projev, ale to, co se děje v Evropě a na světě, nelze pominout," řekl.

"Židé jsou v Evropě znovu cílem útoků, útočí se na synagogy i židovské firmy." Potom se nepřímo pustil do islámských extremistů a hovořil o lidech, kterým dělá potěšení likvidovat jiné státy, o pronásledování křesťanů v Iráku a Sýrii, o zabíjení novinářů. "Mlčení světa vede k Auschwitzu. Tomu se musíme postavit, dokud můžeme," řekl Lauder.

16:40

"My zachránění nechceme, aby budoucnost našich dětí vypadala tak, jak naše minulost. Musíme se postavit každému projevu rasismu a antisemitismu. To musí být normální," řekl Roman Kent, další z přeživších vězňů.

16:30

V Osvětimi se vzpomínka odehrává v v obřím vytápěném stanu u brány bývalého tábora Auschwitz II. - Birkenau. "Mám stále vše v živé paměti. Pokud mohl vzniknout a legálně léta fungovat Auschwitz, tak všechno nejhorší je možné," řekla ve své vzpomínkové řeči bývalá vězenkyně a spisovatelka Halina Birenbaumová.

Přeživší vězni přijeli do Osvětimi připomenout památku obětí holokaustu.
Přeživší vězni přijeli do Osvětimi připomenout památku obětí holokaustu. | Foto: Reuters
16:20

"Jako hlavy parlamentů si přejeme dát jasně najevo, že antisemitismus stejně jako další zločiny z nesnášenlivosti vytvářejí problémy pro každou společnost, ve které se mohou projevovat.(...) Je proto nezbytně nutné, aby parlamenty, vlády, mezinárodní organizace a občanská společnost po celém světě zaujaly politiku "nulové tolerance" proti těmto fenoménům, " uvedli účastníci fóra ve společném prohlášení, tzv. Pražské deklaraci.

Zároveň vyzvali předsedu Evropského parlamentu, aby svolal setkání meziparlamentní pracovní skupiny, která by připravila legislativní návrhy posilující toleranci a potírající různé formy nesnášenlivosti a podněcování k nesnášenlivosti v duchu této deklarace.

16:11

"Nacisté udělali z mé země obrovsky mocné místo teroru. Udělali z polské země velký hřbitov Židů. Ukončili jejich staletou přítomnost v polské zemi. Proto Polsku připadá role zvláštního úložiště pamětí," řekl na shromáždění tří stovek žijících bývalých vězňů koncentračního tábora Auschwitz v Osvětimi polský prezident Bronislaw Komorowski.

15:33

Francie posílí sankce proti rasismu a antisemitismu. "Šíření antisemitismu vede některé Židy k pochybám, zda je ve Francii jejich místo. Vy, Francouzi židovského vyznání, vaše místo je tady. Francie je vaše vlast," zdůraznil francouzský prezident François Hollande v projevu na shromáždění u pařížského památníku holokaustu. Za "neúnosnou realitu" označil to, že počet různých útoků na Židy ve Francii se loni oproti roku 2013 zdvojnásobil.

Foto: Reuters
15:04

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ostře zareagoval na prezidentův projev: "Takže máme vyhlásit křižáckou válku?! Ale proti komu a kam potáhneme?" vzkázal Aktuálně.cz. Jaké další ohlasy vyvolal Zemanův projev si můžete přečíst ZDE.

Foto: Ludvík Hradilek
14:16

Americký velvyslanec v České republice Andrew Schapiro zveřejnil na Twitteru poslední dopis svojí prababičky před deportací do Terezína.

14:08

Předseda izraelského parlamentu Juli Edelstein označil Zemanův projev za "normální", nikoli radikální. "Je radikální říkat, že jsme slabí v boji se zlem? Je radikální říkat, že bychom neměli vyjednávat s teroristy, ale bojovat s nimi?" poznamenal Edelstein. Zároveň pochválil Česko za jeho trvalou snahu o boj proti antisemitismu a dalším formám nenávisti. Není podle něj na evropském kontinentu běžné, aby Židé mohli chodit po ulici a nemuseli schovávat svou víru. Edelstein v projevu také kritizoval štvavá vyjádření světových novinářů či politiků proti Izraeli.

14:01

Spojené státy, Velká Británie, Francie a Rusko by se měly chopit přední role v boji s radikálním islámem, neonacismem či antisemitismem. "Budu velmi rád, kdyby stejné spojenectví osvoboditelů Osvětimi, Terezína, Buchenwaldu se znovu chopilo přední role v boji s radikálním islámem, neonacismem a antisemitismem," řekl prezident Evropského židovského kongresu Moše Kantor. "A samozřejmě dnes je tu další silná moc, která by měla být silným spojencem těch předchozích, a to je moc a síla Evropské unie," dodal.

Miloš Zeman a Moše Kantor
Miloš Zeman a Moše Kantor | Foto: ČTK
13:48

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz varoval před tím, že kdyby měla v současné době moc nacistická ideologie, všichni účastníci pražského fóra by se stali její obětí a skončili v koncentračních táborech. "Jsme silní, máme moc, máme vliv. A to nás zavazuje, abychom se s našimi možnostmi každou sekundu postavili objevujícímu se zlu, abychom mu řekli, že jsme proti němu," zdůraznil.

13:30

Podle historika Jiřího Kociana z Ústavu pro soudobé dějiny nelze zcela srovnávat Islámský stát s povahou nacistického Německa počátkem 30. let. Nebezpečí a principy jsou sice podobné, jde však o jiný dobový kontext a jiné mezinárodní souvislosti.

Otázka nástupu nacismu byla podle Kociana v první fázi evropská a problém Islámského státu má globálnější rozměr. Jiným prvkem je i islám. "Islám je víra, která funguje několik stovek let. Nacistické Německo byl nástup nové rasové ideologie v průběhu několika desetiletí," řekl Kocian.

13:25

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) připomněl, že se Česko do boje proti Islámskému státu již zapojilo, a to dodáním munice pro Kurdy.

13:15

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Zemanův návrh reagoval slovy, že pokud se do akcí proti islamistům výrazně nezapojí i muslimské a arabské státy, vojenská akce nebude z dlouhodobého hlediska stabilní. "Západ za ně (muslimské státy) nemůže věčně tahat horké kaštany z ohně," řekl premiér před odletem do Osvětimi. Připomněl dřívější vojenské zásahy západních států v Iráku a Afghánistánu, které ke stabilitě v regionu nevedly.

Foto: Jiří Koťátko
12:44

Celý přepis projevu prezidenta Miloše Zemana si můžete přečíst ZDE.

12:38

Podle bulharského prezidenta Rosena Plevnelieva budou v každé společnosti existovat lidé, kteří budou upřednostňovat "meč před perem". Poznamenal, že "naší zodpovědností je udržet vzpomínky na holokaust".

12:14

Na tři stovky přeživších vězňů z koncentračního tábora přijely do Osvětimi připomenout památku obětí.

12:01

Někdejší vězni, šéfové států a vlád se dnes scházejí v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka u příležitosti 70. výročí jeho osvobození sovětskou armádou, aby uctili památku obětí. Samotný ceremoniál se odehraje v odpoledních hodinách. Zatímco Putin do Osvětimi nakonec poslal šéfa své kanceláře Sergeje Ivanova, na slavnosti se čeká ukrajinský prezident Petro Porošenko, spolu s prezidenty Německa a Rakouska, Francie, hostitelského Polska a dalších zemí. Českou delegaci povede předseda vlády Bohuslav Sobotka.

11:40

Prezidentův projev vyvolal na sociálních sítích bouřlivou debatu. Řada lidí se Zemanem souhlasí, další ale poukazují, že by měl český prezident "velká slova" raději vyměnit za činy. 

10:50

"Kolik ještě musí přijít útoků, abychom si uvědomili, že s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje," uzavírá Zeman s odkazem na historickou paralelu s nástupem Adolfa Hitlera k moci. Prezident tak přirovnává Islámský stát k nacistickému Německu.

10:45

"Hrozí nám superholocaust, během kterého mohou zemřít stovky milionů lidí," varuje Zeman s odkazem na projev jednoho z vůdců Islámského státu. A nabízí řešení: "Máme-li zabránit superholocaustu a stovkám milionů obětí, musíme zahájit akci. Akci vedenou na mezinárodní úrovni, akci, která by eliminovala výcvikové tábory teroristů."

10:40

Prezident Miloš Zeman začíná svůj projev. V úvodu poukazuje na to, že lidé sice odsuzují holocaust, ale již se nezaměřují na příčiny jeho vzniku. "Holocaust začíná první lavičkou v parku, na kterou si nesmí sednout Žid, a plynová komora je dovršením, nikoliv začátkem holocaustu," říká prezident.

10:30

Předseda Státní dumy Sergej Naryškin pokládá květiny k pomníku obětí koncentračního tábora v Osvětimi, který stojí ve Štrasburku.

10:20

Slovenský list Pravda kritizoval českého prezidenta Miloše Zemana za to, že se prý z připomínky výročí holocaustu snažil udělat přehlídku zahraničních státníků. Důležitost akce podle deníku nelze měřit počtem zúčastněných prezidentů. "Horší je, když se vzpomínka na holocaust zvrhne v přetahovanou o to, kolik státníků na akci přijde. Je to nedůstojné a v těchto okamžicích by politikaření mělo jít stranou. V tomto kontextu snaha českého prezidenta Miloše Zemana udělat ze vzpomínkové akce přehlídku zahraničních státníků vyznívá nanejvýš nešťastně," napsal list.

10:14

Vina za vraždy více než milionu lidí, kterých se nacisté dopustili ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi, je součástí německé identity. Německo proto má morální povinnost snažit se zabránit genocidě kdekoli na světě. "Bez Osvětimi není německé identity. Vzpomínka na holocaust zůstává věcí všech občanů, kteří v Německu žijí. Patří k dějinám této země," řekl ve Spolkovém sněmu u příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi sovětskou armádou německý prezident Joachim Gauck. "Hrůza minulosti je zde blíž a odpovědnost za současnost a budoucnost je tu větší než kdekoli jinde," dodal.

Foto: Vojtěch Marek
10:04

Nacistická továrna na smrt v Osvětimi, kterou před 70 lety osvobodili vojáci 1. ukrajinského frontu Rudé armády, je symbolem průmyslového vyvražďování Židů. Ale též statisíců jiných národností nežidovského původu. Osudy některých z nich si můžete přečíst v článku redaktora Aktuálně.cz Jana Gazdíka ZDE.

9:55

Na některých částech vepřína v Letech na Písecku někdo namaloval siluety lidí. Autorem kreseb je prý člověk s přezdívkou Pérák. "Prasečák v Letech je ostudnou připomínkou Osvětimi po česku. Vracím se, abych zjednal nápravu," uvedl Pérák v e-mailu, který rozeslal médiím. Pérák je legendární postava, která za druhé světové války sabotovala některé nacistické akce. Podle anonymního autora mají připomínat oběti, které za druhé světové války zahynuly v cikánském táboře. Ubikace stály na místě dnešního vepřína.

Vepřín v Letech dnes. Chlévy ze sedmdesátých let nápadně připomínají vězeňské ubytovny. Jen jsou lépe zateplené
Vepřín v Letech dnes. Chlévy ze sedmdesátých let nápadně připomínají vězeňské ubytovny. Jen jsou lépe zateplené | Foto: Aktuálně.cz
9:48

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás budeme sledovat pražské oslavy osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Na probíhajícím mezinárodním fóru o antisemitismu vystoupí se svým projevem český prezident Miloš Zeman i další evropští i mimoevropští státníci.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2015 0:08
 

Právě se děje

Další zprávy