Praha - Ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných dal deníku Aktuálně.cz exkluzivně k dispozici spis, který na něj vedla komunistická Státní bezpečnost. Sám přislíbil, že jej zveřejní.
Svazek s krycím jménem Rajon StB na Johna vedla, když byl v 80. letech minulého století redaktorem časopisu Mladý svět.
Je z něho patrné, že Johna StB zařadila do kategorie "kandidát tajné spolupráce". Tímto termínem označovala lidi, kteří nepatřili mezi vědomé spolupracovníky totalitní moci.
Svazek založila v srpnu 1981 a ukončila v březnu 1989.
Tři strany zůstanou soukromé
Spis za tu dobu měl dvacet stran.
Obsahuje kromě obvyklých formalit jako je návrh na založení svazku či Johnovo pracovní hodnocení, také dvě agenturní zprávy věnující se jeho osobě a návrh na archivaci.
Část svazku StB zničila, tři strany se rozhodl nezveřejnit sám ministr John.
"Jde o životopis, který jsem posílal do Mladého světa. Jsou tam osobní údaje o mé rodině. O mé sestře, mamince a otci, co dělají, čím se živili, jejich osobní údaje," popsal John Aktuálně.cz tuto část spisu.
"Matka už zemřela, a tak se mi to nezdá vhodné ji do toho zatahovat. Ani ostatní přibuzní nejsou politici, s politikou nechtějí mít nic společného a mají stejná práva na ochranu osobnosti jako normální lidé," dodal.
Proti perestrojce
Johna spisy tajných policistů nakonec líčí jako člověka nepřátelského režimu.
"Jeho současné postoje v období přestavby politického a hospodářského mechanismu jsou orientovány proti státním orgánům a orgánům státní moci a není nikterak nakloněn opatřením, která jsou proti asociálním a deklasovaným živlům, včetně tzv. nezávislých iniciativ uplatňována," napsali estébáci do rozhodnutí o ukončení svazku.
V odůvodnění také stojí, že "není předpoklad, že by jmenovaný seriozně přistupoval k otázkám z oblasti prevence uplatňované zejména v prostředí mládeže a nezneužíval kontaktů s pracovníky Bezpečnosti."
Tlak politiky
První zpráva o Johnovi je z roku 1987 a podal ji spolupracovník StB s krycím jménem Helena. Zpráva se věnuje tomu, jak tehdejší reportér John odmítl rozhovor pro časopisu Kino, v němž měl hovořit o práci na scénáři k filmu Bony a klid.
Agent uvádí, že John odmítnutí zdůvodnil tím, že "po něm jdou, vzhledem k natočeným filmům podle jeho scénářů jak veksláci, tak i někteří vlajkonoši a fanoušci Sparty."
Druhá zpráva z února 1989 podaná agentem s krycím jménem Dramatik popisuje, jak John odmítl vystoupení v Československé televizi, kde měl odsoudit lednové demonstrace na Václavském náměstí, konané při příležitosti 20. výročí Palachova týdne.
Podle záznamu StB řekl tehdejšímu řediteli Československé televize Janu Zelenkovi, že "zákrok bezpečnosti považuje za metody gestapa a přirovnal je k zákroku americké policie proti černochům."
Svým názorem se pak podle výpovědi spolupracovníka StB Dramatika netajil ani mezi svými známými i před funkcionáři komunistické strany.
I když ani zbylé stránky svazku nepřinášejí nic, co by ministra kompromitovalo, sám přiznal, že by spis nezveřejňoval, pokud by nevstoupil na dráhu politika.