Zemřela v klecovém lůžku, ústav říká ne omluvě za smrt

Eliška Bártová ČTK Eliška Bártová, ČTK
31. 3. 2010 16:25
Na případ upozornil online deník Aktuálně.cz před čtyřmi lety
Věra Musilová zemřela v léčebně zavřena v klecovém lůžku
Věra Musilová zemřela v léčebně zavřena v klecovém lůžku | Foto: archiv rodiny

Praha - Psychiatrická léčebna v pražských Bohnicích se má omluvit za způsob péče, který vedl k úmrtí pacientky. Dnes o tom rozhodl pražský městský soud.

Rozsudek zatím není pravomocný, právník léčebny Miloš Ondruška řekl, že se proti verdiktu odvolá.

Kauzou se tak ještě bude zabývat Vrchní soud v Praze. Mladá žena v léčebně trávila většinu času v síťovém lůžku.

Na případ upozornil online deník Aktuálně.cz v roce 2006.

Rodina pacientky původně po léčebně požadovala odškodnění, později se rozhodla spokojit s omluvou.

Soudkyně Dagmar Stamidisová dnes požadavku pozůstalých vyhověla jen částečně. Zamítla tu část žaloby, ve které se pozůstalí domáhali omluvy i za nepřípustné zasahování do osobnostních práv pacientky.

Udusila se v síťovém lůžku

Věra Musilová se narodila s mentálním postižením. Rodiče ji odmítli dát do ústavu a rozhodli se postarat se o ni svými silami. Skoro třicet let se jim to dařilo.

"Nebyly s ní žádné problémy. Naučila se mluvit, poznávat barvy i některá písmena," řekla deníku Aktuálně.cz její matka Jaroslava Musilová. "Jezdila sama na kole, měli jsme z ní radost. Byla samostatná, oblékla se, najedla, sama plavala v bazéně."

Následně se ale situace zhoršila a rodiče přestali péči o dceru zvládat, proto se obrátili na léčebnu o pomoc. Věra ale nakonec v léčebně žila většinu času v klecovém lůžku. V roce 2006 v něm zemřela, když se zadusila při pojídání vlastních výkalů.

Věra Musilová před 14 lety
Věra Musilová před 14 lety | Foto: archiv rodiny

"Když jsme za ní poprvé přišli, byla v jiném pavilonu než obyčejně," popsala situaci v roce 2006 pro Aktuálně.cz paní Musilová. "Zavřená v síťovém lůžku, nahá a ostříhaná dohola seděla na igelitu. Polštář ani přikrývku, nic u sebe neměla. Na záchod ji nevodili, nechali ji se počůrat, přitom doma chodila na záchod sama. Tady neměla možnost si nikomu říct, byla zavřená v kleci, na uzavřeném pokoji."

V pátek 14. dubna odpoledne rodičům personál zavolal, že se Věra udusila vlastními výkaly. "Aby jedla své výkaly, to nikdy doma neudělala. Byla hrozně čistotná," říká paní Musilová. "Musela k tomu mít nějaký důvod, impuls, proč to začala dělat zrovna tam."

Nyní - po čtyřech letech od její smrti, soud rozhodl, že se léčebna má písemně omluvit za způsob péče o pacientku, který vedl k její smrti.

"Tato formulace je pro nás nepřijatelná. Z dokumentace je patrné, že pomoc ve chvíli vážné situace byla bezprostřední a že v tom okamžiku nedošlo k prodlení ani k zanedbání péče. Opakovaně však vyjadřuji velkou lítost nad tím, že se to stalo," prohlásil ředitel bohnické léčebny Martin Hollý.

Davidovy důvody pro klec


Podle rodiny a přátel však byla péče o pacientku v léčebně v posledním období jejího života naprosto nedostatečná. Před soudem uváděli, že ji personál z lůžka téměř nepouštěl a že na posteli byla často nahá.

Rodiče se proto tehdy rozhodli, že si dceru vezmou zpět do péče - zemřela jen několik dní předtím.

Tehdejší ředitel léčebny Ivan David tehdy postup personálu hájil s tím, že bylo obtížné s pacientkou jednat a zároveň, že byla nebezpečná svému okolí.

Policie nic nezjistila

Úmrtí pacientky vyšetřovala policie. Případ opakovaně odložila, neboť podle policistů vyšetřování neprokázalo, že by byl spáchán trestný čin. Pochybení nezjistila ani odborná kontrola ministerstva zdravotnictví.

Používání síťových a klecových lůžek v Česku kritizovala mezinárodní organizace Amnesty International i britská spisovatelka Joanne Rowlingová.


Vláda po kritice zakázala od ledna 2007 jejich používání v ústavech sociální péče. Jenže podle dřívějsího zjištění Aktuálně.cz některá zařízení klecová lůžka navzdory tomu dál používají.

Zaměstnanci jsou k rodinám hrubí

"Rozhodnutí soudu vnímáme jako určitý průlom," řekl Zbyněk Svadba z Občanské komise pro lidská práva, která žalobkyni s vedením soudního sporu pomáhá.

"Jedná se nám hlavně o prolomení dosavadního mlčení o časté aroganci psychiatrického personálu," prohlásil.

Podle Svadby nejde jen o případ bohnické léčebny; zaměstnanci psychiatrických léčeben podle něj obecně k pacientům a jejich rodinným příslušníkům přistupují povýšeně, často dokonce hrubě a vulgárně. "Takový přístup by se měl změnit, i takové soudy k tomu mohou pomoci," dodal.


 

Právě se děje

Další zprávy