Zemřela Ivana Trumpová. Podnikatelce a první manželce Donalda Trumpa bylo 73 let

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 14. 7. 2022 23:41
Zemřela Ivana Trumpová. Československé rodačce a bývalé modelce, podnikatelce a lyžařce bylo 73 let. V letech 1977 až 1992 byla první manželkou podnikatele a dnes už bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten o jejím úmrtí informoval na své sociální síti. Prohlášení vydala také rodina.
Ivana Trumpová.
Ivana Trumpová. | Foto: ČTK, Aktuálně.cz

"S velkým zármutkem oznamuji všem, kteří ji milovali, a těch je mnoho, že Ivana Trumpová zemřela u sebe doma v New Yorku," napsal Trump na síti Truth Social. "Byla to báječná, krásná a úžasná žena, která vedla skvělý a inspirativní život. Její pýchou a radostí byly její tři děti, Donald junior, Ivanka a Eric. Byla na ně tak pyšná, stejně jako jsme my všichni byli pyšní na ni. Odpočívej v pokoji, Ivano!" doplnil.

Prohlášení vydala také rodina Trumpových. "S hlubokým zármutkem oznamujeme, že zemřela naše milovaná matka Ivana Trumpová. Naše matka byla neuvěřitelná žena - síla v podnikání, sportovkyně světové úrovně, oslnivá kráska a starostlivá matka a přítelkyně," uvedla. V prohlášení také napsala, že Trumpová utekla před komunismem, přijala USA a učila své děti "odvaze a houževnatosti, soucitu a odhodlání".

Zpravodajský web ABC News s odkazem na newyorský hasičský sbor uvedl, že manhattanští záchranáři byli přivoláni na pomoc kvůli zástavě srdce. V bytě na Upper East Side, kde Trumpová bydlela, ve 12:30 místního času (18:30 SELČ) našli 73letou ženu. Web s odkazem na newyorskou policii píše, že byla na místě prohlášena za mrtvou. V prohlášení Trumpovy rodiny ani v příspěvku bývalého prezidenta příčina úmrtí Ivany Trumpové uvedena není.

Česko-americká podnikatelka, bývalá lyžařka a modelka Ivana Trumpová se narodila 20. února 1949 ve Zlíně. Ukázala se jako úspěšná lyžařka a ve svých 12 letech už údajně byla v reprezentaci. Studovala Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově.

V roce 1971 se provdala za lyžaře s rakouským pasem Alfreda Winklmayra. V březnu následujícího roku získala rakouský pas a z tehdejšího Československa emigrovala do Kanady, kde pracovala jako modelka v Montrealu. 

Roku 1976 se při své návštěvě New Yorku seznámila s podnikatelem Donaldem Trumpem. Měli spolu tři děti: Donalda juniora, Ivanku a Erika. Sňatek ukončil rozvod v roce 1992 po Trumpově románku s bývalou miss státu Georgia Marlou Maplesovou. V posledních letech měla však Trumpová s bývalým prezidentem dobré vztahy, píše agentura AP. V knize z roku 2017 napsala, že spolu hovořili zhruba jednou týdně.

Po rozvodu s Donaldem Trumpem se v roce 1995 provdala za Itala Riccarda Mazzucchelliho, manželství trvalo dva roky. Jejím čtvrtým mužem byl v letech 2008 až 2009 o 23 let mladší italský model Rossano Rubicondi.

Sebevědomí a chuť pracovat

Po zvolení Trumpa do Bílého domu na podzim 2016 se spekulovalo o tom, že jeho exmanželka by mohla zastávat post velvyslankyně v Česku. Trumpová pro The New York Post řekla, že má pro tuto funkci dobré předpoklady, neboť čeština je její mateřský jazyk a v zemi je známá, a to nejen díky příjmení Trumpová. Tato myšlenka měla zastání i na Hradě, vyslání podnikatelky podporoval prezident Miloš Zeman. Nakonec ale Trumpová možnost stát se diplomatkou odmítla.

Tvrdila, že podstatou jejího úspěchu je sebevědomí a především chuť pracovat. "Vstanu o šesté a celý den tvrdě pracuji. Spím jen čtyři hodiny denně," uvedla před časem. Aktivit měla Trumpová celou řadu - vlastnila síť hotelů, stavěla mrakodrapy, pomocí teleshoppingu prodávala vlastní kosmetiku, oblečení, módní doplňky nebo šperky. O byznysu či o vztazích mezi ženami a muži také pořádala přednášky, psala knihy a sloupky do magazínu, měla i vlastní reality show.

"Donald nebyl bohatý, když jsme se brali. Úspěch byl náš společný. Po rozvodu jsem sice dostala peníze, ale ty jsem rozmnožila nejmíň tisíckrát," řekla Trumpová. Manželé spolu podnikali, stavěli hotely a kasina. I největší Ivanini kritici uznávají, že Donald za své miliardy hodně vděčí právě obchodnímu nadání své exmanželky. Rodinnou idylku ukončil až Trumpův románek s bývalou Miss Georgia Marlou Maplesovou - za dva měsíce šli manželé od sebe.

Ivana po bouřlivém rozvodu vysoudila 25 milionů dolarů, několik domů a roční apanáž šest milionů. Po oficiálním konci manželství vyhlásil Trump bankrot. Majetek Trumpové se před několika lety počítal v miliardách dolarů, vlastnila mimo jiné síť hotelů a stavěla mrakodrapy po celém světě - v Dubaji, Kataru, Kostarice či v Austrálii. V roce 1990 byla v USA vyhlášena hoteliérkou roku (manžel jí přitom platil symbolický dolar ročně).

Do Česka se pravidelně vracela

S Trumpem měla Ivana v posledních letech korektní vztahy. Jak přiznala, v prezidentských volbách jej volila a pravidelně spolu hovořili. V roce 2018 pro internetový magazín Page Six ale řekla, že nechce, aby její exmanžel v roce 2020 znovu kandidoval. Trumpovi měli deset vnoučat. Dcera Ivanka je provdaná za realitního podnikatele Jareda Kushnera; oba fungují jako Trumpovi poradci. Mají tři děti. Donald junior má celkem pět potomků a je rozvedený. Nejmladší Eric je ženatý od roku 2014, má dvě děti.

Do Česka se Trumpová ráda vracela, byla například členkou poroty na finále České Miss, objevila se na Plesu v opeře či na mistrovství světa v lyžování v Liberci. V roce 2017 převzala v Praze cenu Ambasador České republiky, kterou uděluje Společnost CZECH TOP 100, při té příležitosti se také na Hradě sešla se Zemanem. V roce 1990 doprovodil Trumpovou na cestě do tehdejšího Československa i Trump, účastnili se tehdy pohřbu jejího otce.

Podnikatelka napsala několik knih, které byly podle ní přeloženy do více než 20 jazyků. Kvůli románu For Love Alone (Sama na lásku) se s ní Trump dokonce v roce 1992 soudil o 25 milionů dolarů; spor ale skončil vzájemným urovnáním. Poslední knihou Trumpové je publikace s názvem Raising Trump (2017, Jak vychovat Trumpa), v níž odhaluje svůj život v komunistickém Československu, manželství a bouřlivý rozvod s Trumpem i výchovu společných dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy