Zemřel Tomáš Baťa, bylo mu 93 let

Tomáš Fránek
1. 9. 2008 21:09
Podnikatel ze slavného rodu skonal v Torontu

Toronto - V kanadském Torontu zemřel odpoledne Tomáš Baťa junior.

Úmrtí českokanadského podnikatele, jemuž bylo 93 let, potvrdil ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev. Baťa zemřel krátce před 14 hodinou středoevropského času, podle Veleva to bylo náhlé a nečekané úmrtí.  "Odešel uprostřed práce a nových plánů v klidu a míru, obklopen svými nejbližšími," uvedla v tiskové zprávě nadace.

Poslední rozloučení s Tomášem Baťou bude 5. září v Torontu.

Tomáš Baťa junior se narodil ve Zlíně jako syn slavného obuvníka a podnikatele Tomáše Bati staršího. Byl držitelem Řádu Kanady, nejvyššího kanadského vyznamenání, v roce 1991 mu byl propůjčen Řád T. G. Masaryka II. třídy.

Po roce 1948 řídil z Toronta více než stovku závodů firmy Bata v devadesáti zemích světa. Měl syna a tři dcery. Firmu nyní vede jeho syn Thomas George Baťa.

Klaus: Setkání s ním bylo inspirací

Rodný Zlín navštívil naposledy letos v červnu, kdy se zúčastnil otevření nového centra univerzity. "Byl to ohromný pocit, vstoupit do této budovy. Je to příjemné místo a jsem rád, že jsem byl u jeho budování. Obrovskou radost mám z knihovny, která je propojená s celým světem. Mimo jiné i s univerzitní knihovnou v kanadském Trentonu, kde se tamní budova jmenuje Bata Building. Bata psáno bez háčku, na rozdíl od jména zlínské univerzity," pochvaloval si tehdy.

Na nové budově univerzity dnes visí černá vlajka, u vchodu je velký Baťův portrét s černou páskou. "Jsem otřesen, je to velká ztráta," řekl rektor univerzity Ignác Hoza.

Baťa se letos dočkal i rehabilitace svého strýce Jana Antonína Bati odsouzeného komunisty. Se svým strýcem žijícího v Brazílii neměl Baťa ideální vztahy, bojovali o to, komu vlastně firma patří. „Jsme rádi, že se dožil spravedlnosti pro Jana Antonína Baťu," řekla Dolores Ljiljana Bata Arambasic, vnučka Jana Antonína Bati.

Foto: Ivan Kytka
Připomeňte si slavného obuvníka v rozhovoru pro Aktuálně.cz:
Český kapitalismus nikdy nebude dospělý

"Odešla jedna ze skutečně velkých osobností naší současnosti, člověk, který se přes nepřízeň osudu ve své vlasti dokázal prosadit ve světě a stal se pro nás symbolem podnikatelského úspěchu," reagoval na zprávu o úmrtí prezident Václav Klaus. "Každé setkání s ním bylo pro mě povzbuzením a inspirací, obdivoval jsem jeho vitalitu, nezměrnou aktivitu a vztah k naší zemi."

Obři začínají z malých firem

Baťa věřil, že Česká republika má předpoklady pro rychlý ekonomický růst. "Můj otec začal jako švec a vybudoval velký podnik. Podle mě se to může opakovat ještě dnes. Snad si tu všichni uvědomí, že obři začínají z maličkých firem," uvedl při jedné ze svých návštěv Tomáš Baťa.

Na Tomíka, jak mu říkali, jeho přátelé nedali dopustit. "Jsem starý baťovec a hrdý valašský švec," říkal o sobě s oblibou podnikatel Jan Pivečka, dlouholetý přítel Tomáš Bati, který zemřel před čtyřmi roky.

"Baťům vděčím za moc. Můj tatínek se seznámil s maminkou v baťovské koželužně, Tomáš mi vlastně zachránil život, když mě v roce 1946 poslal na tři roky do světa. Kdyby mne tu zastihl rok 1948, jistě jsem skončil v jáchymovském lágru," říkával Pivečka.

"To, co se tady dělo v obuvnickém oboru, nad tím občas rozum zůstával stát. Nedivím se Tomáši Baťovi, že nechtěl zpátky továrny," říkal Pivečka.

Baťa se však nechtěl náhrady za majetek zabavený po válce jen tak vzdát. V červnu ale neuspěl se svou stížností na Českou republiku u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, Česko mělo porušit jeho práva na pokojné užívání majetku.

Soud ale označil jeho stížnost za nepřijatelnou. "Jsem zklamán rozhodnutím štrasburského soudu, že mou žádost nepřijal," uvedl Baťa ve svém prohlášení.


 

 

Právě se děje

Další zprávy