Shoe empire owner Tomáš Baťa Jr. dies at 93

Aktuálně.cz national news reporters
1. 9. 2008 17:50
Baťa shoes known all over the world

Toronto - Tomáš Baťa Junior, died today at the age of 93 in Canada. Tomáš Baťa Foundation's head Pavel Velev confirmed the information.

The heir of a global shoe empire, started by his father and uncle in the Moravian city of Zlín between the two world wars, was living lives in Toronto.

Tomáš Baťa Junior was born in Zlín and he was a descendant of Tomáš Baťa Senior and his half-brother Jan Antonín Baťa. Jan Antonín took over the Baťa shoe empire after the death of his brother Tomáš on 12 July 1932 in a plane crash near Zlín.

Baťa Junior won many honorary degrees and became a Companion of the Order of Canada, Canada's highest civilian award, and in 1991 a holder of the Order of T.G.Masaryk.

After the year 1948 Baťa Jr. managed hundreds of Baťa outlets in 90 countries all over the world. He had a son and three daughters. The company is headed by his son Thomas George Baťa.

Tomáš Baťa Jr. visited Zlín in June this year to open a new centre of the local university.

Fighting to clear family name

In 1947 J. A. B. was sentenced in absentia to 15 years in prison for failing to support the anti-Nazi resistance movement during the World War II. Tomáš Baťa Jr. actively fought to clear the name of his relative for the past decade.

In November 2007 the Prague City Court finally annulled the 1947 sentence and the state prosecutors came to believe Jan Antonín Baťa was innocent. Their verdict is final.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy