Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

Domácí Mirko Kašpar Domácí, Mirko Kašpar
Aktualizováno 20. 1. 2020 17:46
Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) náhle zemřel, bylo mu 72 let. Ráno jej v jeho senátorské kanceláři v Teplicích postihly zdravotní potíže, zemřel po převozu do kardiocentra ústecké nemocnice. Kubera byl dlouholetým starostou a primátorem Teplic, posledních dvacet let byl také senátorem a v posledním roce i předsedou Senátu.
Předseda Senátu Jaroslav Kubera byl známý tím, že se při každé příležitosti snažil vtipkovat. | Video: Economia

Úmrtí druhého nejvyššího ústavního činitele a jednoho z nejvýraznějších českých politiků oznámil místopředseda ODS a předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil. Příčinou úmrtí byly zdravotní problémy, řekla senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. 

Kubera se narodil 16. února 1947 v Lounech, vystudoval gymnázium, vysokoškolské studium na Masarykově univerzitě v Brně ani na Vysoké škole ekonomické nedokončil. Ve dvaceti letech vstoupil do KSČ, hned v roce 1968 z ní ale vystoupil. V letech 1967 až 1969 pracoval v oddělení dovozu Sklo Unionu Teplice a poté až do roku 1990 v obchodním oddělení Elektrosvitu Teplice. 

V letech 1990 až 1994 byl tajemníkem Městského úřadu Teplice. V roce 1994 byl poprvé zvolen teplickým starostou, ve funkci starosty a později primátora působil nepřetržitě až do roku 2018 - do čela města byl zvolen celkem šestkrát. V posledních komunálních volbách už se o post neucházel. V krajských volbách v roce 2016 byl zvolen zastupitelem Ústeckého kraje.

Jaroslav Kubera byl senátorem od roku 2000
Jaroslav Kubera byl senátorem od roku 2000 | Foto: Senát ČR

Do Senátu byl Kubera poprvé zvolen v roce 2000, mandát obhájil i v dalších třech šestiletých obdobích. V horní parlamentní komoře byl mimo jiné předsedou mandátového a imunitního výboru a předsedou senátorského klubu ODS. Po volbách v roce 2016 byl zvolen místopředsedou Senátu, o dva roky později se pak stal předsedou horní komory - tedy druhým nejvyšším ústavním činitelem hned po prezidentovi.

V roce 2017 zvažoval Kubera kandidaturu na prezidenta proti Miloši Zemanovi, nakonec se ale voleb neúčastnil. O kandidatuře někteří jeho kolegové opakovaně mluvili, Kubera však o ní převážně žertoval.

Kubera byl známý nejen svým humorem, ale také řadou kontroverzních výroků. Kritický byl například vůči Evropské unii, ekologickým nebo lidskoprávním organizacím či feministkám. Nejvýraznější však byla jeho nekompromisní obhajoba kouření - omezování tohoto škodlivého zlozvyku považoval za ohrožení svobody, které podle něj bude následováno dalšími zákazy.

Jaroslav Kubera byl ženatý, s Věrou Kuberovou před dvěma lety oslavili padesáté výročí svatby. Mají dvě dcery. Před třemi lety si Kubera také poprvé a naposledy zahrál ve filmu - ztvárnil prezidenta Edvarda Beneše ve snímku Ondřeje Trojana "Toman", který popisuje osudy vedoucího odboru zahraniční rozvědky v letech 1945 až 1948 Zdeňka Tomana.

Měli jsme dobrý vztah, byl neskutečně vtipný, vzpomíná na Kuberu Andrej Babiš | Video: Twitter ČT24

Slušný obhájce zdravého rozumu, říkají spolustraníci

"Je to neuvěřitelné, ještě v sobotu jsme spolu mluvili na našem kongresu, kde byl plný aktivity a nápadů. Jaroslav Kubera byl výraznou osobností nejen ODS, ale celé české politiky," uvedl na Twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Podle něj byl Kubera velkým obhájcem svobody a zdravého rozumu a především slušný a poctivý člověk. "Je mi to velmi líto, mé myšlenky jsou s jeho rodinou a blízkými. Jaroslav nám všem bude chybět," dodal Fiala.

"Úžasný člověk, můj velký učitel. Brečím a nejde to zastavit," napsal místopředseda ODS a předseda senátorského klubu Miloš Vystrčil.

"Připadal mi nesmrtelný, nezastavitelný, nekonečný. Věřím, že i v kuřáckém nebi bude stejný jako tady. S cigárem, vtípky a velký srdcem. Nás ale opustil. Chybí mi už teď," uvedl bývalý premiér Mirek Topolánek, který byl senátorem v letech 1996-2004 a osm let také vedl ODS.

"Dnes budu na počest zesnulého pana předsedy Senátu kouřit v kanceláři s dvojnásobnou intenzitou," řekl člen ODS a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný. Narážel tak na Kuberovu zálibu v cigaretách a jeho odpor proti omezování kouření. "Je mi to moc líto. Výtečný komunální politik, pevný, zásadový člověk, co to fakt dělal pro lidi," dodal už vážněji Novotný.

Sledujte poslední projev Jaroslava Kubery na víkendovém kongresu ODS. Nachodil jsem tu přes sedm kilometrů, pochlubil se spolustraníkům: 

Poslední projev Jaroslava Kubery na víkendovém kongresu ODS. Nachodil jsem tu přes sedm kilometrů | Video: ČTK

Často jsme spolu nesouhlasili, ale vážili jsme si ho, shodují se politici

Soustrast rodině a blízkým vzápětí vyjádřila velká část politiků. V reakcích se shodují na tom, že Kubera byl výraznou osobností a stál si pevně za svými názory, i když s ním ostatní často nesouhlasili. Zmiňují také jeho neutuchající smysl pro humor.

"Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Byl to fajn chlap, úžasně vtipný člověk. Když se stal předsedou Senátu, tak to dostalo úplně jinou dynamiku," napsal na Twitteru premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Vláda uctila před zasedáním Kuberovu památku minutou ticha. Na otázku, zda bude mít Kubera státní pohřeb, Babiš odpověděl, že bude respektovat přání rodiny. Podle toho pak vláda rozhodne.

"Jaroslava Kuberu jsem měl rád. Považoval jsem ho za svého přítele, ačkoliv jsme se někdy lišili v názorech. Jeho smrti velice lituji," uvedl prezident Miloš Zeman, který počítá i s účastí na pohřbu.

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) napsala, že zprávu přijala s velkou lítostí. "I když jsme byli v některých tématech oponenti, vždy jsem si ho vážila pro jeho pevné názory a neutuchající smysl pro humor, kterým dokázal odlehčit i tu nejvypjatější situaci. Jaroušku, bude to tu bez tebe smutnější."

"Je mi to hrozně líto. Seděli jsme spolu v městské radě. Občas to bylo veselé, občas zase ne. Byla to však moc dobrá škola a hodně mi to dalo," uvedl poslanec Dominik Feri (TOP 09), který stejně jako Kubera začal svou politickou kariéru v Teplicích.

Dosáhl v politice toho nejcennějšího a to je důvěra lidí, vzpomíná na Kuberu Zaorálek | Video: Twitter ČT24

"Jaroslav Kubera byl člověk, kterého jsem si vážil pro jeho pevné a jasné názory i pro jeho veselou povahu. Ještě včera nás pobavil ve 168 a dnes se dozvídáme tak šokující zprávu. Jeho smrt mne hluboce zasáhla a vyslovuji upřímnou soustrast jeho rodině," uvedl senátor TOP 09 Herbert Pavera.

"Jaroslav Kubera byl viditelnou politickou osobností. Ne vždy jsem s ním souhlasil, ale politicky jsem ho respektoval. Je obdivuhodné, jak dokázal přesvědčit voliče a být úspěšným primátorem a senátorem," prohlásil europoslanec a bývalý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

"Vtipný, bystrý, pracovitý senátor a bývalý kolega starosta. Nesouhlasit s ním byla zábava, nikoliv boj nepřátel," poznamenal šéf Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

"Je to obrovský šok, odešel upřímný obhájce normálního světa, konzervativních hodnot, ale i Senátu a principů právního státu. Za KDU-ČSL vyjadřuji upřímnou soustrast rodině, nejbližším i ODS a svěřuji Jaroslava Kuberu do svých modliteb. R.I.P." napsal končící šéf lidovců Marek Výborný.

"Jaroslav Kubera svým pevným postojem prosazoval české zájmy. Za to si zaslouží velké poděkování," uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

"Budou nám chybět jeho nadhled a zkušenosti," konstatovala senátorka Renata Chmelová (nestr. za koalici KDU-ČSL, Pirátů, hnutí Desítka pro domácí a Liberálně ekologické strany). 

"Často jsem s ním nesouhlasila, ale na jeho glosy a jedinečný humor nikdy nezapomenu. Nikdy se nebál bojovat za své vidění světa a své názory dokázal prezentovat jasně a srozumitelně. Na nic si nehrál a byl sám sebou," napsala europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná. 

Podobně reagoval také ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). "Těžko se mi tomu věří, Jaroslav Kubera byl pořád plný elánu a dobré nálady. Jeho humor ocenil snad každý. Odešel politik, kterého jsme si mohli vážit, i když jsme s ním třeba nesouhlasili." 

"S Jardou Kuberou jsem v mnohém nesouhlasil, ale byl to autentický politik, poctivý chlap i skvělý a vtipný společník," dodal vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček.

Kuberu ocenil také předseda SPD Tomio Okamura: "Přes přirozenou různost našich politických postojů odešel z naší politiky férový chlap." Vyzdvihl, že Kubera vždy otevřeně hájil své názory a dokázal si získat důvěru svých voličů.

"Jaroslav Kubera byl jedním z mála českých politiků, který vždy dokázal věc pojmenovat jednou větou. Možná i proto byl tak úspěšný. Čest jeho památce!" napsal předseda Strany zelených Petr Štěpánek.

"Přes spoustu kritiky, kterou jsem k němu měl, jsem při čtení téhle zprávy pocítil smutek. Mnohem raději bych do konce jeho volebního období psal další statusy o tom, jak s ním nesouhlasím. Je mi to líto," uvedl senátor Václav Láska (Senátor 21).

Kuberu zastoupí místopředseda Růžička

Zesnulého Kuberu v čele Senátu dočasně zastoupí první místopředseda Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN). Další postup projedná na mimořádném jednání organizační výboru, který se sejde už v úterý dopoledne. Volba by se mohla uskutečnit už na schůzi příští týden, Růžička ale chce navrhnout mimořádnou schůzi na první polovinu února.

Kuberovo místo v Senátu za obvod Teplice obsadí vítěz doplňovacích voleb. Bude je muset vyhlásit prezident Miloš Zeman tak, aby se uskutečnily do 90 dnů, tedy nejpozději 17. a 18. dubna. Vítěz voleb se mandátu ujme na zbytek Kuberova funkčního období, tedy na necelé čtyři roky - do poloviny října 2024.

Planeta se opravdu nezhroutí. Připomeňte si poslední novoroční projev Jaroslava Kubery: 

Novoroční projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy