Zemřel nejdéle působící ředitel civilní rozvědky Ivo Schwarz, bylo mu 54 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2019 14:23
Ve věku 54 let zemřel bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědky, a někdejší velvyslanec v Izraeli Ivo Schwarz. Oznámil to v úterý na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Schwarz byl z dosavadních osmi ředitelů ÚZSI od vzniku samostatného Česka nejdéle působícím. V čele rozvědky stál sedm let. Předtím pracoval několik let u cizinecké policie.
Bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Ivo Schwarz
Bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Ivo Schwarz | Foto: Ondřej Besperát

Schwarzův nástupce na postu velvyslance v Tel Avivu Martin Stropnický (ANO) uvedl, že Schwarz byl profesionál a člověk na svém místě. Podle twitteru velvyslanectví Schwarz bojoval s leukémií.

Schwarz vystudoval ekonomiku na Vysoké škole strojní a elektrotechnické v Plzni. Po studiu pracoval na přelomu 80. a 90. let nejprve jako ekonom v Kovohutích Rokycany. V roce 1991 začal pracovat u cizinecké policie a následně vystudoval obor Bezpečnostní služby na Policejní akademii v Praze.

K civilní rozvědce nastoupil roku 1999. Nejprve zastával post ředitele odboru zahraničních styků a později se stal náměstkem ředitele. V roce 2007 byl jmenován ředitelem ÚZSI a v této funkci byl až do roku 2014. V roce 2013 ho prezident Miloš Zeman jmenoval brigádním generálem.

"S panem Schwarzem jsem byl v úzkém kontaktu ještě jako ministr. Věděl jsem přirozeně o jeho zákeřné nemoci. Bojoval s ní ze všech sil a s obdivuhodnou statečností. Hlubokou soustrast rodině i přátelům," napsal bývalý ministr obrany a zahraničí Stropnický, který Schwarze v Izraeli vystřídal loni v říjnu.

"Odešla jedna z výrazných osobností zpravodajské komunity v ČR. V našich myslích jsme s jeho blízkými. Ať jeho duše odpočívá v pokoji," uvedla na Twitteru Bezpečnostní informační služba. O velkou ztrátu pro bezpečnostní a diplomatickou komunitu České republiky jde také podle senátora a bývalého velvyslance Pavla Fischera. "Zemřel spravedlivý a čestný člověk, věrný naší vlasti," napsal na Twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

"Měl jsem tu čest s Ivo Schwarzem sloužit. Vrátil ÚZSI nezávislost a funkčnost. Zpráva o jeho skonu mě šokovala. Čest jeho památce," uvedl na Twitteru někdejší premiér Mirek Topolánek. Jako svého dlouholetého kamaráda a profesionála u policie i v diplomacii popsal Schwarze bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy