Odchod tchajwanského zástupce byla chyba protokolu, zastal se Novákové Hamáček

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 4. 2019 16:10
Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo podle vicepremiéra Jana Hamáčka jednání se zahraničními účastníky konzultovat s diplomacií. Uvedl to v souvislosti s incidentem z minulého týdne, kdy zástupce Tchaj-wanu musel ve středu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu. Podle Hamáčka chyboval protokol ministerstva, jeho šéfka Marta Nováková (za ANO) vyvodí personální důsledky.
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). | Foto: ČTK

"Kdyby se protokol poradil, taková věc by se nestala," uvedl při příchodu na jednání vlády. Příště by se podle něj mělo ministerstvo průmyslu obrátit na ministerstvo zahraničí, aby oba úřady prodiskutovaly všechny náležitosti chystané akce.

K roli ministryně Marty Novákové (za ANO), o jejímž konci ve vládě se v souvislosti i s touto kauzou spekuluje, se Hamáček nechtěl vyjadřovat. Jestli se něco bude řešit, tak aby příště věc byla konzultována, uvedl s tím, že Nováková by si měla umět udělat na svém úřadu pořádek.

Ministryně Marta Nováková a také ministryně Klára Dostálová míjejí novináře, kteří čekali na ministry při příchodu na vládu.
Ministryně Marta Nováková a také ministryně Klára Dostálová míjejí novináře, kteří čekali na ministry při příchodu na vládu. | Foto: Radek Bartoníček

"Ona vysvětlila, že to bylo selhání jejích podřízených a že z toho vyvodí personální důsledky," řekl premiér Andrej Babiš po jednání vlády, kde se ministryně na incident ptali.

Hamáček: Je to záležitost ANO

Hamáček dodal, že premiér nyní sice vyhodnocuje působení ministrů za ANO, nicméně stále platí, že si strany vládní koalice nebudou ministry vzájemně kádrovat.

Tchaj-wan nemá v Česku velvyslanectví, ale hospodářskou a kulturní kancelář. Její ředitel Chung-I Wang je ale podle serveru Hlidacipes.org považován za člena diplomatického sboru a je běžně zván například na jednání s ministerstvem zahraničí.

Čínský velvyslanec podle webu o odchod zástupce Tchaj-wanu požádal s tím, že je to v zájmu České republiky, respektive v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny naplánované na 24. až 28. dubna.

Nováková prostřednictvím náměstka Vladimíra Bärtla požádala reprezentanty Tchaj-wanu o to, aby setkání opustili v zájmu zabránění diplomatickému konfliktu, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo. Postup ministerstva odsoudila část politické scény a žádá odvolání Novákové. Situaci s ní chce řešit ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), nyní je ale služebně v zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy