Zemřel Jiří Schams, veterán z Afghánistánu

ČTK ČTK
7. 1. 2015 21:40
Voják, zraněný v roce 2008, podlehl rakovině. Byl zakladatelem nadace na podporu těžce zraněných válečných veteránů.
Jiří Schams na snímku z roku 2011.
Jiří Schams na snímku z roku 2011. | Foto: ČTK

Praha - V Praze ve středu zemřel po těžké nemoci ve věku 42 let Jiří Schams, veterán zraněný v roce 2008 v Afghánistánu. ČTK to řekl Hynek Čech, spoluzakladatel nadačního fondu Regi Base, který pomáhá těžce zraněným válečným veteránům. Schams byl iniciátorem tohoto projektu a jeho přezdívka Regi se dostala i do názvu nadace. Pohřeb Schamse by se měl uskutečnit se všemi vojenskými poctami za účasti vedení armády a ministerstva.

Schams podle Čecha zemřel dnes na rakovinu, která mu byla diagnostikována loni v květnu. Nemoc označil za "podpásovku", Schamsova těžká zranění z Afghánistánu se totiž před zjištěním nemoci začala zlepšovat. V červnu měl nastoupit na speciální rehabilitaci.

Schams byl těžce zraněn v březnu 2008 po útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Společně s dalšími vojáky doprovázel dánské humanitární pracovníky. Útok nepřežili dva Dánové, čtyři Afghánci a velitel ochranného týmu Milan Štěrba. Schams utrpěl řadu zranění, střepina ho zasáhla i do hlavy. Podle webových stránek Regi Base zůstal dva měsíce v kómatu. Ze zranění se dokázal částečně uzdravit, zůstal ale závislý na pomoci ostatních.

I přes svůj handicap se stal iniciátorem nadace, která se snaží zraněným veteránům pomáhat. "Stal se legendou veteránů. Díky němu bylo pomoženo dalším," poznamenal Čech. Ocenil jeho neustálou snahu bojovat.

"Byl to bojovník a hrdina. Nyní s rodinou domlouváme důstojné rozloučení se všemi vojenskými poctami, kterého se zúčastní i vedení ministerstva a armády," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Díky nadačnímu fondu bylo zakoupeno několik přístrojů, které pomáhají těžce zraněným veteránům při rehabilitaci. V současné době staví ve Svémyslicích u Prahy první specializované privátní centrum komplexní péče pro válečné veterány.

 

Právě se děje

Další zprávy