Zemanově ochrance hrozí rozklad, třetina nejzkušenějších bodyguardů zvažuje, že na protest odejde

Jan Gazdík Jan Gazdík
15. 8. 2016 5:30
Pražský hrad intenzivně posiluje svoji ochranu. Jen armáda nyní na tento projekt vyčleňuje dvě stě milionů korun. Samotný Útvar ochrany prezidenta se ovšem zmítá v rozporech. Po Útvaru pro boj s organizovaným zločinem jde o další elitní policejní jednotku, která se podle všeho ocitla v potížích a možná v krizi.
Zemanovi ochránci dohlížejí na jeho chůzi po schodech při návštěvě Libereckého kraje.
Zemanovi ochránci dohlížejí na jeho chůzi po schodech při návštěvě Libereckého kraje. | Foto: ČTK

Praha - Zatímco sídlo českého prezidenta posiluje intenzivně svoji ochranu kvůli hrozbě terorismu, samotnou ochrankou hlavy státu Miloše Zemana zmítají vnitřní rozpory.

Třetina těch nejzkušenějších členů důležitého útvaru přemýšlí o odchodu kvůli nesouhlasu s tím, jak je řízen.

Velitel hradní ochranky Zdeněk Šiman přijímá podle nich kvůli minimální zkušenosti z řízení tak velkého a důležitého celku chybná rozhodnutí, a to v tak klíčových věcech, jako je počet policistů bezprostředně chránících prezidenta či jejich výběr ohrožený snižujícími se požadavky na vycvičenost. Služby jsou špatně plánovány, a dochází tak k přetíženosti policistů.

"Už to prostě nejde skousnout. A nejde jen o to, že Miloše Zemana střeží nezkušení ochránci. Nezkušenost se podepsala i na rozhodnutí našich šéfů, že bezprostřední ochranu prezidenta nebudou tvořit čtyři lidé, ale jen tři, což je v době zvýšeného rizika z teroristických úderů vyložený risk," říká jeden z ochránců.

Několik skupin uniformovaných i neuniformovaných bodyguardů z celkem dvousetčlenného Útvaru ochrany prezidenta Aktuálně.cz kontaktovalo - jak říkají - už ze zoufalství nad tím, co všechno je při ochraně hlavy státu možné.

Redakce si jejich informace, ale i motivy porušení loajality k vedení útvaru prezidentovy ochrany ověřovala několik týdnů, než se rozhodla je kvůli jejich závažnosti zveřejnit. Redakce zná jména celé skupiny uniformovaných i neuniformovaných pracovníků Útvaru ochrany prezidenta. Na jejich přání je ale nezveřejňuje.

Třebaže jsou výtky rozsáhlé a závažné, v jednom se shodují: netýkají se prezidenta Miloše Zemana, k němuž jsou všichni jeho bodyguardi absolutně loajální. Většina kritiky jde na hlavu velitele útvaru hradní ochranky Zdeňka Šimana. "Prezident určitě neví, jak nekompetentně je útvar řízen. Věří zkrátka Šimanovi, s nímž už se dlouho zná," říká neformální mluvčí policistů.

Nepohodlní jsou všichni, kteří chránili Havla či Klause

Krizi v ochraně českého prezidenta mělo podle hradních bodyguardů odstartovat loňské vyvěšení obřích červených trenýrek diverzně-uměleckou skupinou Ztohoven.

"Odešel šéf našeho útvaru Petr Dongres, ačkoliv vyvěšení trenýrek místo prezidentské standarty bylo selháním uniformované hradní policie, a ne prezidentovy ochranky. Dongrese nahradil Zdeněk Šiman - do té doby pouhý vedoucí směny bez sebemenších manažerských zkušeností. Nikdy také nevedl větší skupinu lidí, natož aby řídil tak důležitý útvar, jako je ten náš,“ vysvětluje jeden z hradních bodyguardů.

Od jeho nástupu do funkce podle něj není hlavním kritériem výběru lidí profesionalita, nýbrž jen slepá loajalita. "Výběrová řízení se změnila ve frašku - přijímáni či povyšováni jsou hlavně kamarádi kamarádů, a ne ti, co v této profesi něco znamenají. Po našich výhradách či připomínkách nenásleduje diskuse, nýbrž jen tresty a výhrůžky," dodává.

S jistou nadsázkou tak prý lze říci, že všichni zkušení hradní ochránci s vazbami na prezidenty Václava Havla, Václava Klause, ale i již zmíněného Petra Dongrese vadí novému vedení prezidentovy ochranky stále více.

"Služba Havlovi či Klausovi je dnes naším největším handicapem. Kvůli permanentnímu bossingu proto asi třetina z nás přemýšlí o odchodu. Šikanováním a nízkou profesionalitou vedení útvaru, které se před prezidentem Milošem Zemanem kvůli efektu jen předvádí, jsme k odchodu či rezignaci tak či onak nuceni," svěřuje se další policista.

Ovčáček: Útvar ochrany funguje perfektně

Redakce Aktuálně.cz se pokoušela Zdeňka Šimana kontaktovat, aby se mohl k situaci vyjádřit, neuspěla však. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček jej nicméně obhajuje.

"Mé vyjádření mluvčího pana prezidenta považujte za dostačující. Útvar ochrany funguje perfektně a pan prezident je spokojen se změnou v jeho čele. Zdeněk Šiman má jeho absolutní důvěru. To je jednoznačná odpověď,“ říká Ovčáček.

"Ostatně ani v každodenní ochraně Miloše Zemana nedochází k žádným problémům - a to je důležité. Navíc je cítit i lepší atmosféra v útvaru prezidentovy ochrany. Jinak se ale samozřejmě může stát, že v každém kolektivu se objeví různé nespokojené hlasy," vysvětluje mluvčí prezidenta.

Dongres: Od Hradu jsem se z loajality k policii odstřihl

Bývalý šéf útvaru prezidentovy ochrany Petr Dongres, který na svou funkci rezignoval, protože "cítil ztrátu důvěry Miloše Zemana", říká, že se k němu sice doneslo něco o tom, co se na jeho bývalém pracovišti děje, ale neumí posoudit, zda je to pravda.

"Vlastně se k tomu ani nechci vyjadřovat, nezajímá mě to. Z loajality k policii jsem z hradní ochranky odešel a ze stejného důvodu nebudu vaše otázky komentovat. Odevzdal jsem klíče od kanceláře a tím to pro mne zhaslo. Od útvaru jsem se zcela odstřihl. S nikým z mého bývalého pracoviště se ostatně ani nestýkám a žije se mi tak snadněji, říká Dongres, který je dnes náměstkem ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů.

"Obecně řeknu snad jen to, že každý, kdo působí v oboru ochrany osob, může mít svůj pohled na to, jak má ochrana vypadat a fungovat. Měl jsem ho a stále mám i já. Dnes jsou na Hradě jiní lidé s jinou představou. Jen čas může prověřit, která cesta je ta správná," dodává k situaci na Hradě přece jen Dongres.

Zeman: Jezdil za mnou na chalupu, i když ho nikdo nenutil

Hradní bodyguardi chápou, že chráněná osoba - v tomto případě prezident Zeman - má právo vybrat do čela své ochrany člověka, jemuž věří a s nímž si i lidsky rozumí. A jak připomínají, je to dokonce jedna z důležitých podmínek kvalitní ochrany pro stát velmi důležité osoby. Avšak i tohle kritérium má své meze.

Vedle výše zmíněných nedostatků je podle nich samostatnou kapitolou Šimanova špatná komunikace s lidmi. "Je tím pověstný už i na policejním prezidiu. A vůči lidem v útvaru vlastně ani žádná není," dodává jeden z policistů prezidentovy ochrany.

Miloš Zeman se netají tím, že šéfa své ochrany Zdeňka Šimana považuje za svého přítele, jenž ho chránil ještě jako premiéra.

"To, že vás pokládám za svoje přátele, není formalita, není zdvořilost, není kurtoasie, prakticky se všemi z vás se známe dlouhá a dlouhá léta. Dokonce tady vidím Zdeňka Šimana, který mi dělal ostrahu v době, když jsem byl premiérem, a pak, i když ho k tomu nikdo nenutil, ke mně jezdil na návštěvy na chalupu na Vysočině," řekl prezident Zeman v projevu na oslavě svých sedmdesátin v říjnu 2014.

 

Právě se děje

Další zprávy