Superlídrem SPO do voleb je František Ringo Čech. Požádal mě o to Zeman, řekl muzikant

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 8. 2017 12:35
Stranu práv občanů (SPO), jejímž čestným předsedou je Miloš Zeman, do podzimních sněmovních voleb povede hudebník a výtvarník František Ringo Čech, který bude kandidovat v Praze. Podle svých slov jej o to požádal prezident Miloš Zeman. "Jsem prezidentův muž a toto je prezidentova strana. Takže myslím, že jsem na svém místě," objasnil Čech. Zástupci SPO to oficiálně oznámili na čtvrteční tiskové konferenci.
Hudebník a výtvarník František Ringo Čech.
Hudebník a výtvarník František Ringo Čech. | Foto: ČTK

Praha - Strana práv občanů (SPO) ve čtvrtek představila superlídra, který stranu povede do sněmovních voleb. Je jím hudebník a výtvarník František Ringo Čech. O hlasy voličů se bude ucházet v čele stranické kandidátky v Praze. Zástupci SPO to oficiálně oznámili na čtvrteční tiskové konferenci.

"Vždy jsem tvrdil, že se do politiky vrátím, až vlast zavolá. Jak víte, vlast jen tak nevolá, ale zavolal prezident republiky (Miloš Zeman)," řekl Čech. Od něj v roce 2015 dostal vysoké státní ocenění medaili Za zásluhy. Čech již v minulosti působil jako poslanec sociální demokracie.

Čech považuje pozici superlídra za zavazující. "Do těch voleb jdu, protože podporuji stranu prezidenta. Jsem prezidentův muž a toto je prezidentova strana. Takže myslím, že jsem na svém místě," poznamenal. Zároveň řekl, že dostal velmi těžký útok, protože si "zemanovci" nestojí v současné době "úplně brilantně".

Podle průzkumů voličských preferencí má SPO nyní daleko k překročení pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do Sněmovny. Její dosažení označil předseda strany a senátor Jan Veleba za cíl strany. "Pan prezident Zeman oznámil, že jde do druhé volby. Myslím si, že ji vyhraje a myslím si, že v tom případě bude potřebovat spojence v Parlamentu," odůvodnil motivaci strany.

Veleba povede stranickou kandidátku na Vysočině, první stranický místopředseda Marian Keremidský v Jihomoravském kraji. Do čela kandidátní listiny ve Středočeském kraji byl nominován bývalý vysoko postavený voják Hynek Blaško.

Veleba řekl, že strana by chtěla dát do volební kampaně 15 milionů korun. Většinu peněz plánuje získat úvěrem, část by měli dodat sponzoři. Podobu samotné kampaně teprve SPO chystá.

SPO, která není zastoupená v Poslanecké sněmovně, ale má dva senátory, vznikla v prosinci 2009. V lednu následujícího roku změnila název na Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ). Předsedou strany byl krátce Zeman. Po prohraných sněmovních volbách v květnu 2010 ale na post rezignoval. V roce 2013 byl zvolen čestným předsedou. V březnu 2014 vypustila strana ze svého názvu slovo zemanovci.

V předčasných volbách v roce 2013 i přes Zemanovu podporu SPO získala jen 1,5 procenta hlasů. Do letošních voleb chtěla strana jít společně s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, to ale spolupráci odmítlo. Mezi členy SPO je řada spolupracovníků Zemana.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy