Senátor Čuba, který nechodí do Senátu, se vzdá platu. Bude ho posílat nadaci na podporu studentů

ČTK ČTK
29. 6. 2017 18:52
Senátor František Čuba (SPO), který již téměř rok nechodí do Senátu a pobírá plat a cestovní náhrady, se vzdá svého platu a věnuje ho studijní nadaci Synot. tu založil jeho kolega Ivo Valenta a pomocí ní finančně podporuje studenty, kteří chtějí na vycestovat na zahraniční stáže. Částka, která na účet nadace každý měsíc poputuje dosahuje 122 tisíc korun.
František Čuba
František Čuba | Foto: Karel Toman

Praha - Absentující senátor Strany práv občanů (SPO) František Čuba bude svůj plat a náhrady cestovních výdajů posílat do Studijního fondu Nadace Synot, který založil a financuje další senátor a majitel Synotu Ivo Valenta (za Stranu soukromníků). Čuba to oznámil dopisem předsedovi SPO Janu Velebovi, který ve čtvrtek Čubovo rozhodnutí zveřejnil.

"Pan docent Čuba zvolil Studijní fond Nadace Synot, tedy vhodný fond, který zabezpečuje podporu studentů a rozvoj mladých talentů," komentoval rozhodnutí Veleba. Příspěvky z fondu jsou poskytovány středoškolákům i vysokoškolákům, kteří míří na zahraniční studijní stáže a pobyty.

Čuba do Senátu už deset měsíců nedochází, důvodem je jeho zdravotní stav. Přesto nemocenskou nenastoupil a pobírá plat a náhrady ve výši zhruba 122.000 korun měsíčně, což se stalo terčem kritiky i v horní komoře. Čuba se následně rozhodl svého platu i náhrad vzdát. To však zákon neumožňuje. Proto se senátor rozhodl plat věnovat nadačnímu fondu či sdružení na podporu studentů nebo talentů.

Valentův fond nezvolil Čuba náhodou, senátor mu to nabídl. Valenta pracoval před 30 lety v JZD Slušovice, které Čuba vedl, jako provozní v hotelu. Nyní Valenta díky společnosti Synot, která působí v hazardním průmyslu, patří mezi miliardáře.

Jednaosmdesátiletý senátor Čuba v horní komoře chyběl od loňského 24. srpna. Odolal výzvám, aby s ohledem na své zdraví horní komoru opustil, neboť své voliče nemůže zastupovat plnohodnotně. Úřadovat chce totiž pouze ze své zlínské kanceláře a do Senátu se vrátit, až mu to zdraví dovolí. Pokud by se mandátu Čuba vzdal, zanikl by Velebův senátorský klub, který má nejmenší možný počet pěti členů. Na Zlínsku by se pak musely konat doplňovací senátní volby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy