Zemana a Schwarzenberga dělí 0,8 procenta, boj už začal

Petr Holub
12. 1. 2013 19:00
Lidovci se postavili pro druhé kolo za Schwarzenberga, komunisté volí Zemana

Praha - Ve druhém kole přímé volby prezidenta se utkají Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg.

Po sečtení všech hlasů prvního kola historicky první přímé volby prezidenta České republiky činí rozdíl mezi finalisty necelé jedno procento.

Zeman má těsně přes 24 procent hlasů (24,21 %), Schwarzenberg překročil 23 procent (23,4 %). Takový rozdíl lze považovat za remízu, a to velmi překvapivou.

Ministr zahraničí už se také poděkoval voličům a chystá se na druhé kolo."Miloš Zeman je profesionální politik, ale je to politik minulosti," řekl v první reakci na výsledky hlasování. Pro druhé kolo už mu také vyjádřil podporu prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka, jehož necelá tři procenta však označili pozorovatelé za jasný debakl.

Že půjde ve druhém kole o vypjatý duel, potvrdila i první povolební odpověď Miloše Zemana. "Ano, pan Schwarzenberg je mužem přítomnosti. Jako druhý muž Nečasovy vlády hlasoval pro zdražení potravin a pro církevní restituce," řekl.

K překvapivě slabému odstupu od svého soka se však víceméně odmítl vyjádřit, když ve svém štábu nepřipustil otázky novinářů, zmizel ve své kanceláři a teprve s dalším odstupem volby komentoval.

Jan Fischer s Jiřím Dienstbierem se musí spokojit se ziskem okolo 16 procent, pátý Vladimír Franz  je horší o dalších deset procent. Z ostatních kandidátů překročily tříprocentní hranici ještě Zuzana Roithová a Táňa Fischerová.

Jana Bobošíková a už zmíněný Přemysl Sobotka se nedostali ani k zisku 2,5 procenta hlasů.

Jan Fischer i Jiří Dienstbier už přiznali porážku. "Vždy jsem respektoval fakta," řekl tváří v tvář už průběžným výsledkům Jan Fischer, jehož dlouhé měsíce favorizovaly průzkumy veřejného mínění. Zatím ani jeden z obou kandidátů neřekl, koho ve druhém kole podpoří.

Podobně se zachovali také Vladimír Franz a Jana Bobošíková, kteří podporu pro některého z finalistů duelu víceméně vyloučili. Táňa Fischerová a Zuzana Roithová vyjádřily sympatie Karlu Schwarzenbergovi (nebo spíše řekly, že by vyhrát neměl Miloš Zeman). Lidovecká kandidátka zdůraznila, že jde o její osobní postoj a volbu nechá na svobodném rozhodnutí voličů.

Na druhé kolo už reagovali i politici. Senátoři KDU-ČSL přímo podpořili Karla Schwarzenberga, předseda komunistů Vojtěch Filip  řekl, že jeho strana se postaví za toho, kdo není spojen s Nečasovou vládou. Také sociální demokraté vzkázali svým voličům, ať ve druhém kole dají hlas Zemanovi.  

Výsledky prvního kola volby jen potvrzují průzkum, který udělalo během hlasování Aktuálně.cz u volebních místností ve Veselí nad Lužnicí. V obci, kde se v posledních čtyřech volbách do sněmovny  výsledky hlasování lišily od celkového výsledku celé republiky pouze o promile, vyhrál Miloš Zeman se 22,7 procenta, Karel Schwarzenberg zaostal jen o dvě promile. Třetí zde je Jan Fischer s 18,4 procenta, Jiří Dienstbier dosáhl 17,3 procenta.  

O volby byl slušný zájem, i když asi menší, než se všeobecně přepokládalo. Účast přesáhla 61 procent (61,3 %), čímž se přiblížila posledním sněmovním volbám v roce 2010 (62,6 procenta). 

Přitom podle průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi deklarovalo v posledních deseti dnech před volbami účast na hlasování až 88 procent voličů (65 % rozhodně ano, 23 % spíše ano). Místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal pak těsně po uzavření volebních místností odhadoval, že by mohla být nejvyšší účast za posledních deset let, to znamená, že by musela překročit 64,47 procenta ze sněmovních voleb roku 2006.

Statistici také předpokládali, že konečné výsledky budou známy v podvečer. Už v půl páté však bylo sečteno zmíněných téměř 99 procent hlasů. 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy