Praha - Prezident Miloš Zeman se rozhodl volby do Sněmovny vyhlásit na pátek 20. a sobotu 21. října. Vybral si nejzazší možný termín mimo jiné proto, aby se lidé mohli s programy i kandidáty co nejvíce seznámit. Oznámil to ve čtvrtek v televizním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.
Na oficiální vyhlášení voleb má hlava státu čas do 22. července. Strany a hnutí budou mít na sestavení a odevzdání kandidátek čas do 15. srpna.
"Parlamentní volby vypíšu na poslední možný termín, což jest 20. a 21. října," uvedl Zeman. Označil to za své přátelské gesto vůči kandidujícím uskupením, aby si mohla kampaň naplánovat.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sdělil na twitteru, že je připraven Zemanův návrh spolupodepsat. "Návrh prezidenta Zemana na termín konání voleb do Poslanecké sněmovny se mi zdá rozumný, jsem připraven ho kontrasignovat," oznámil Sobotka.
Své rozhodnutí Zeman zdůvodnil také tím, že pokud by sněmovní volby vyhlásil na nejbližší možný termín, připadly by na poslední zářijový víkend, kterému předchází státní svátek, což by snížilo volební účast.
Pokud by stejně postupoval v případě znovuzvolení i za čtyři roky, volby by se konaly v srpnu. "To by už skoro nikdo nechodil, protože je dovolená," poznamenal.
Podle předsedy ODS Petra Fialy zvolil prezident pro volby rozumný termín. "My v ODS jsme na ně připraveni," napsal na twitteru. Problém s datem voleb nemá ani vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Je to rozhodnutí pana prezidenta, které respektuji," napsal ČTK. Také místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek navržený termín respektuje. "Vítáme jeho zveřejnění v předstihu," sdělil.
"Pan prezident zvolil logický a rozumný termín," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ocenil, že Zeman zveřejnil dny konání voleb tak brzy, takže strany budou mít dost času na přípravu kampaně.
Volby do Sněmovny by podle posledních volebních modelů vyhrálo hnutí ANO s více než 30 procenty hlasů a velkým náskokem před ČSSD, jejíž volební zisk se přiblížil ke třetím komunistům. Poslance by měli ještě ODS, lidovci, TOP 09 a hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou. Zeman připomenul, že průzkumy spíše podceňuje.
O tom, které přihlášené strany budou k volbám připuštěny, rozhodnou krajské úřady a pražský magistrát nejpozději 1. září. O čtyři dny později - 5. září - by měla Státní volební komise vylosovat volebním uskupením čísla, pod nimiž by šla do voleb. Čísla budou i na hlasovacích lístcích, které by voliči museli do poštovních schránek dostat do 17. října. Strany a hnutí by čísla mohly využít i ve volební kampani. Její horká část, která je spojena s vysíláním volebních spotů v České televizi a Českém rozhlase, začne 4. října.
Přehled termínů pro volby do Poslanecké sněmovny:
9. srpna (72 dnů) - Krajské úřady do tohoto termínu zřídí zvláštní účet u ČNB, na který kandidující subjekt musí složit příspěvek na volební náklady 19 000 korun. Příspěvek se skládá ve všech krajích, v nichž subjekt podává kandidátku.
15. srpna (66 dnů) - Termín pro podávání kandidátních listin příslušnému krajskému úřadu.
15. srpna - 21. srpna (66 až 60 dnů) - Krajské úřady přezkoumají náležitosti kandidátních listin.
21. srpna (60 dnů) - Konec lhůty, ve které je možno doplňovat na kandidátní listinu další kandidáty, případně měnit jejich pořadí.
23. srpna (58 dnů) - Nejpozději do této doby krajský úřad vyzve k odstranění závad na kandidátkách.
31. srpna (50 dnů) - Termín pro odstranění závad na kandidátkách.
1. září (49 dnů) - Krajský úřad rozhodne o škrtnutí kandidáta na kandidátní listině, registraci či odmítnutí listin. Proti rozhodnutí je možné se odvolat k soudu.
5. září (45 dnů) - Státní volební komise vylosuje čísla, kterými budou označeny hlasovací lístky.
- Starostové zveřejní na úřední desce informace o počtu a sídle volebních okrsků.
10. září (40 dnů) - Do tohoto termínu musejí voliči, kteří bydlí mimo území České republiky, dodat písemnou žádost o zápis do zvláštního seznamu vedeného zastupitelským úřadem.
20. září (30 dnů) - Zastupitelské úřady uzavřou zvláštní seznamy voličů a odešlou je ministerstvu zahraničních věcí.
30. září (20 dnů) - Registrace kandidátních listin na základě rozhodnutí soudu.
4. října (16 dnů) - Starostové mohou od této doby vyhradit plochy pro vylepení volebních plakátů.
4. října - 14 hodin 18. října (16 dnů až 48 hodin) - Kampaň v Českém rozhlase a v České televizi. Celkem 14 hodin bezplatného vysílacího času v každém z těchto médií si rovným dílem rozdělí kandidující subjekty. Termíny vysílacích časů určí los.
5. října (15 dnů) - Termín, do kterého musí starosta zveřejnit oznámení o době a místě konání voleb v obci.
- Obecní nebo zastupitelský úřad začne předávat voličské průkazy voličům, kteří nemohou volit ve svém volebním okrsku. Volič může o průkaz požádat i písemně s ověřeným podpisem.
14 hodin 13. října (sedm dnů) - Do tohoto termínu musejí správy příslušného ústavu, objektu nebo zařízení oznámit obecnímu úřadu voliče vedené na zvláštních seznamech (například vojáky, pacienty v nemocnicích, lidi v ústavech sociální péče a vězně).
26. září - 14 hodin 21. října (tři dny až konec hlasování) - Zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů.
17. října (tři dny) - Termín pro dodání hlasovacích lístků voličům.
14 hodin 18. října (48 hodin) - Do této doby se kandidát může vzdát písemně kandidatury nebo jej zmocněnec může odvolat. Krajské úřady musejí zajistit zveřejnění těchto skutečností ve volebních místnostech; ve volebních místnostech v zahraničí to zajistí prostřednictvím ministerstva zahraničí.
16 hodin 18. října (dva dny) - Uzavření seznamů voličů obecními úřady. Konec lhůty pro osobní předání žádosti o vydání voličského průkazu.
20. října - První den voleb. Hlasování začíná ve 14:00 a končí ve 22:00. Ve dnech voleb je zakázána volební agitace ve volební místnosti a okolí.
21. října - Druhý den voleb. Hlasování začíná v 08:00 a končí ve 14:00.