Zeman: Víme, kde jsou unesené Češky, vyjednáváme

ČTK ČTK
16. 10. 2013 15:29
Prezident uvedl, že se nacházejí mezi Pákistánem a Afghánistánem. Víc neprozradí.
Unesené dívky Tonča a Hanka.
Unesené dívky Tonča a Hanka. | Foto: Repro video

Kolín - Dvě Češky, které byly na jaře uneseny v Pákistánu, se nacházejí mezi Pákistánem a Afghánistánem a ČR vyjednává o jejich propuštění.

Ve středu to na dotaz jednoho ze studentů v Kolíně řekl prezident Miloš Zeman. Více nechtěl prozradit, aby dívky neohrozil.

Češky, kterým je 24 let, byly v Pákistánu uneseny v březnu, když projížděly ze sousedního Íránu do Indie.

K činu se zřejmě dosud nikdo veřejně nepřihlásil. V červnu se na internetu objevilo video s oběma dívkami, které se na něm přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkíové vězněné v USA.

Na stovteřinovém záznamu, který údajně vznikl v polovině dubna, unesené Češky tvrdily, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy.

Ministerstvo výrok nekomentuje

Dotaz na osud unesených dívek položil Zemanovi student, který se zajímal o to, co prezidentský úřad ve věci podniká. Byla to první otázka, na kterou prezident na besedě s kolínskými studenty odpovídal.

"V současné době se pohybují mezi Pákistánem a Afghánistánem a vyjednává se o jejich propuštění. Přílišné detaily ale nesděluji, protože se to týká tajných služeb," řekl Zeman. Dodal, že je stále v písemném kontaktu s pákistánským prezidentem.

Zaslal mu prý dopis s žádostí, aby věnoval případu intenzivní pozornost. Pákistánský prezident podle Zemana odpověděl, že pověřil tajnou službu, aby záležitost prošetřovala.

Ministerstvo zahraničí nechtělo celou věc nijak komentovat. "Tuto záležitost nekomentujeme, stejně jako výrok pana prezidenta," řekla serveru iDNES.cz mluvčí ministerstva Johana Grohová.

Ministerstvo v minulosti opakovaně vyzývalo média, aby o případu nepsala, jakékoli informace mohou podle něj dívky ohrozit.

Situaci bude řešit Bezpečnostní rada

Vyjadřovat se nechtěl ani premiér Jiří Rusnok. Po jednání kabinetu řekl, že se vláda situací dvojice Češek nezabývala, pravděpodobně ji ale ve středu bude řešit Bezpečnostní rada státu.

"Myslím, že to je věc, která se opravdu nedá v tuto chvíli komentovat, je to velmi citlivá záležitost, a prosil bych o porozumění v zájmu těch dívek a jejich rodin," dodal.

Zeman již při své červnové návštěvě v Berlíně prohlásil, že pro záchranu dívek dělá Česko maximum. "Jsem velmi šťastný, že ty dvě dívky jsou stále naživu, a uděláme, co je v našich silách, abychom jim pomohli," reagoval tehdy prezident na video od únosců. V rozhovoru se pak rozloučil arabským zvoláním Alláh akbar (bůh je velký).

Dívky byly uneseny v provincii Balúčistán nedaleko hranic s Íránem. Z místa je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Ještě v březnu podnikl misi do Pákistánu náměstek českého ministra zahraničních věcí Vladimír Galuška, který v pákistánském hlavním městě odevzdal osobní dopis od Zemana.

Galuška po návratu uvedl, že případem českých dívek se zabývá zvláštní vyšetřovací skupina. Pákistánští představitelé, s nimiž hovořil, doporučují trpělivost a mediální zdrženlivost.

Respektujte práva muslimek, apelují dívky

26. června se pak na falešném facebookovém profilu s názvem Orna Moshe objevilo video s oběma dívkami, které bylo podle záznamu natočeno 16. dubna.

Ve videu apelují na své rodiny, na českého prezidenta a na všechny české občany a Evropskou unii, aby vyvinuli veškeré úsilí na spolupráci s únosci a propustili pákistánskou lékařku Áfíju Siddikíovou, která byla v roce 2010 americkým soudem odsouzena k 86 letům vězení za útok na americké agenty a vojáky.

"Jmenuji se Antonie Chrástecká. Jmenuji se Hana Humpálová. Dnes je 16. dubna, jeden den po bostonském útoku v USA," pokračují dívky v nahrávce.

Dívky zároveň apelují i na mezinárodní společenství, zejména na Evropu a Ameriku, aby respektovalo práva muslimských žen, dovolilo jim praktikovat jejich náboženství a nabýt veškerá občanská práva.

"Tato nespravedlnost vůči muslimským ženám nás dostala do této špatné situace a všude s sebou přináší nepřátelství muslimů vůči nám," zaznívá z údajně dva měsíce staré nahrávky.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy