Zeman zaštítil akci s účastí KSČM a SPD. Je zastáncem svobody slova, tvrdí Ovčáček

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
8. 7. 2020 15:24
Prezident Miloš Zeman udělil záštitu Vlasteneckému setkání. Akce přitom vzbuzuje kontroverze pro své osazenstvo - loni mezi řečníky patřili například protiislámský aktivista Martin Konvička nebo předseda dělnické strany Tomáš Vandas, letos plánují přijet politici SPD či KSČM. Zeman akci zaštítil proto, že je zastáncem svobody slova a chtěl podpořit konzervativní myšlenky, sdělil jeho mluvčí.
Foto: ČTK

Organizátorka akce a majitelka zámečku Příčovy ve Středočeském kraji Alice Tomková Hospodářským novinám sdělila, že prezidenta o záštitu požádala standardní formální cestou přes jeho kancelář. "Záštitu pan prezident akci udělil," řekla Tomková.

Záštita prezidenta Miloše Zemana pro Vlastenecké setkání, kterou zveřejnili organizátoři akce
Záštita prezidenta Miloše Zemana pro Vlastenecké setkání, kterou zveřejnili organizátoři akce | Foto: vlasteneckesetkani.cz

"Pan prezident je hlubokým zastáncem svobody slova a názoru, proto udělil záštitu akci, která představuje konzervativní myšlenky. Právě o těchto myšlenkách bychom v současném bezhodnotovém světě euroamerické civilizace měli uvažovat," odpověděl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na dotaz Aktuálně.cz, proč prezident akci záštitu udělil.

Politolog a expert na extremismus Jan Charvát HN řekl, že setkání lze jedním slovem označit na "antiliberální". "Jde o lidi, které spojuje odpor vůči Bruselu, NATO, většinou i USA, jsou proti většinovému proudu, vládní garnituře a často kladou důraz na nacionalismus," řekl.

Ovčáček ovšem taková tvrzení odmítá. "Nebezpečné nálepkování odlišných názorových proudů, kádrování a ostrakizování je přímou cestou do temnot totality," uvedl pro Aktuálně.cz.

Křeček nakonec nepřijede

Podle původního programu akce měl akci podpořit i jiný muž působící ve vysoké funkci. V sekci (Ne)právní stát měl vystoupit ombudsman Stanislav Křeček. Ten ovšem svou účast Hospodářským novinám popřel. "Nevím o tom nic. Takového setkání se rozhodně nezúčastním. To je nedorozumění," uvedl s tím, že o své účasti s někým hovořil, nic ale neslíbil.

Tomková každopádně HN řekla, že jí Křeček svou účast potvrdil minulý pátek, podle ní ale u sebe zrovna neměl diář. V úterý pak otočil a účast z časových důvodů odvolal. Stejně tak na akci nakonec oproti programu nevystoupí senátorka a někdejší členka lidovců a TOP 09 Jitka Chalánková. Na program ovšem v tuto chvíli není možné se podívat, web akce se podle organizátorů nachází "v rekonstrukci".

Svou akci naopak nadále plánuje například bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, který patří v rámci strany mezi zástupce radikálního proudu a někdy bývá označován za stalinistu, nebo poslanec SPD Jiří Kobza. HN řekl, že se podle něj jedná o "setkání intelektuálů, kteří jsou vlastenečtí, kteří jsou na té straně, jež není preferovaná v médiích, aby tam dostali prostor se vyjádřit".

Místo zahradní slavnosti schůze radikálů

Akce vzbuzovala kontroverze také minulý rok, kdy na její pořádání udělil Středočeský kraj padesátitisícovou dotaci. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) ale organizátoři při žádosti o dotaci uvedli kraj v omyl, když tvrdili, že se má jednat pouze o zahradní slavnost k příležitosti vysvěcení místní kaple s vlasteneckým nádechem, dotaci tedy kraj požadoval zpět.

Organizátoři ale nakonec dotaci vracet nemuseli. "Po přezkoumání podpory udělené loni se došlo k závěru, že podmínky pro udělení podpory byly formálně splněny, pořadatel finanční podporu kraji nevracel," řekli HN mluvčí kraje Helena Frintová a Jan Nováček. Letos kraj akci žádnou dotaci neudělil.

Setkání se loni zúčastnila řada představitelů české radikální scény, například předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas, antiislamista Martin Konvička, někdejší tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl nebo tehdejší poslanec ČSSD a nynější člen SPD Jaroslav Foldyna. Akci narušili aktivisté s duhovými vlajkami, kteří její konání označili za fašistickou hrozbu.

 

Právě se děje

Další zprávy