Živě: Je nezodpovědný, kritizuje rozpočet opozice. Prezident ho ve sněmovně podpořil

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 10. 2018 12:01
V prvním čtení návrhu rozpočtu sněmovna schvaluje jeho základní parametry, tedy zejména příjmy, výdaje a výši schodku.
Přímý přenos z Poslanecké sněmovny | Video: Poslanecká sněmovna

Praha - Poslanci se zabývají návrhem státního rozpočtu, který předložila vláda se schodkem 40 miliard korun. Se svým názorem na podobu rozpočtu přišel poslance přímo do sněmovny hned ráno seznámit prezident Miloš Zeman.

Prezident uvítal, že se plánovaný schodek rozpočtu snížil o deset miliard na 40 miliard korun. Plánované deficity by měly podle něho klesat i v dalších letech. Ideálně kdyby klesaly rychleji, obává se ale toho, že v takovém případě by se deficity snižovaly na úkor investic, nikoli na úkor spotřeby.

Výtky prezident vyjádřil ohledně výše investic a plýtvání. "Pokud jde o investice, nemohu říci, že jsem zcela nadšen, ale uznávám, že oproti minulosti, kdy naše ekonomika byla výrazně podinvestována, se situace zlepšila. Pokud jde o plýtvání, tam nadšen nejsem, protože to pokračuje," řekl prezident. 

Kritizoval dotace na obnovitelné zdroje i výdaje na inkluzi

Poukazoval na to, že Česko vydává ročně na dotace obnovitelným zdrojům energie přes 40 miliard korun. "Kdybychom tyto dotace dokázali zrušit a dali obnovitelným zdrojům tržní prostředí, za pět let bychom měli peníze na výstavbu jednoho jaderného bloku," podotkl Zeman. Uvítal, že se hledají cesty, jak tyto dotace "legitimně" omezit.

S odvoláním na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu se prezident opřel do tří informačních systémů, za něž podle něho vydalo ministerstvo práce a sociálních věcí 1,3 miliardy korun a ani jeden z nich nefunguje. Digitalizace veřejné správy by se měla provádět profesionálně, ne způsobem, který připomíná tunelování, uvedl.

Za zatím neuspokojivé Zeman označil pokusy o snížení počtu státních úředníků. Ocenil nynější ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) za zrušení Fondu dalšího vzdělávání se 650 zaměstnanci. Prezident ale kritizoval to, že propuštění lidé budou v souvislosti se služebním zákonem pobírat půl roku část svého platu. Soudí, že zákon by se měl změnit.

Terčem Zemanových výtek se stala inkluze ve školách, kterou kritizuje dlouhodobě. Prezident zapochyboval o tom, že jde o investici do lidí, krajům ale naopak, jak uvedl, chybí čtyři miliardy korun na opravy silnic. "Pokud někoho napadne zrušit výdaje na inkluzi, mám pocit, že by se to vyplatilo," prohlásil.

Ve Sněmovně také zmínil dva principy, z nichž v úvahách o státních výdajích vychází. Růst investic má být vyšší než růst spotřeby a je velmi snadné rozdávat a obtížné šetřit, řekl poslancům Zeman. Zopakoval v této souvislosti svůj oblíbený výrok, že investice nemají volební právo.

Závěrem poslancům popřál veselé Vánoce a šťastný nový rok. O 100. výročí založení Československa se Zeman ve svém projevu nezmínil. 

Zlepší život občanům, hájil rozpočet Babiš

Po projevu prezidenta začali rozpočet projednávat poslanci. V prvním čtení návrhu rozpočtu schvalují jeho základní parametry, tedy zejména příjmy, výdaje a výši schodku. Pokud je přijmou, poslanci už budou moci pouze přesouvat peníze uvnitř rozpočtu.

"Rozpočet na příští rok zlepší život občanům, je to rozpočet, který chce, aby ekonomika zůstala konkurenceschopná a moderní," hájil rozpočet před poslanci premiér Andrej Babiš (ANO).

Podobně hovořila i ministryně financí Alena Schillerová (ANO). "Návrh státního rozpočtu je dobrý, přináší rekordní investice na potřebné projekty i víc peněz na důchody," řekla poslancům.

Pozitivně hodnotil návrh rozpočtu i šéf komunistů, díky jejichž hlasům by měl sněmovnou projít. "Navrhovaný rozpočet posílí koupěschopnou poptávku obyvatel," řekl Vojtěch Filip. Vrácením rozpočtu vládě k úpravám by se podle něho ztratil čas.

Nezodpovědný, protireformní, kritizuje rozpočet opozice

Šéf SPD Tomio Okamura však označil rozpočet za nezodpovědný. Varoval před tím, že růst ekonomiky bude v příštích letech klesat a příjmy státu budou hubnout. "Tak dobře jako letos už příštích pár let nebude," uvedl. Kritizoval, že stát nyní utratí všechno a ještě si půjčí. 

Předseda ODS Petr Fiala zas ve svém projevu tvrdil, že státní rozpočet není připravený tak, aby z ekonomického růstu měli prospěch všichni občané, chybí v něm plány a vize, řekl.

A s kritikou nešetřil ani Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle něj je rozpočet přerozdělovací a protireformní. "Ve své rozhazovačnosti je ten rozpočet potenciálně asociální," poznamenal ke zvýšení starobních důchodů s tím, že stát na ně v letech ekonomického poklesu nebude muset mít dost peněz. 

Výdaje na investice ve výši 122 miliard korun se sice meziročně mají zvýšit o 32 miliard korun. V poměru k celkovým výdajům ale budou nižší než za ekonomické krize v roce 2012, upozornil Kalousek. Navrhl tento poměr vyrovnat a na investice dát nejméně 150 miliard korun.

Piráti navrhli snížení výdajů státu v příštím roce o 23,7 miliardy korun. Podle nich s nižšími výdaji počítalo ministerstvo financí ještě v červnu.

Návrh deficitu je o deset miliard nižší než schodek schválený na letošek. Předpokládá se, že dolní komora základní parametry rozpočtu schválí. Vedle poslanců vládních ANO a ČSSD by je měli podpořit také poslanci KSČM.

Později během dne by měla sněmovna diskutovat o kritizované cestě předsedy dolní komory Radka Vondráčka (ANO) do Ruska.

Budí kritiku zejména kvůli tomu, že jednal i s politiky ze sankčních seznamů Evropské unie a Spojených států. Vznikly v reakci na ruskou anexi ukrajinského Krymu. Vondráček označil v pondělí některé argumenty kritiků za urážlivé.

Miloš Zeman se při odchodu ze Sněmovny vtipkoval s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem. | Video: Kateřina Frouzová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy