Zeman: Řešením politické situace jsou předčasné volby

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
26. 1. 2013 21:22
Argument opírá o nízkou důvěru vládě veřejností a stranu LIDEM, vzniklou z přeběhlíků
Miloš Zeman po volbě
Miloš Zeman po volbě | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podle dnes zvoleného českého prezidenta Miloše Zemana by byly nejlepším řešením předčasné volby.

"Toto není de facto vláda, která vzešla ze svobodných voleb. Bylo by na místě, aby byly předčasné volby," prohlásil v rozhovoru v České televizi.

Svůj názor opřel zejména o argument, že Nečasova vláda má "důvěru pouhých osmi procent českých občanů" a také to, vládní stranou je strana LIDEM, "nikým nevolená", která vznikla jen díky přeběhlíkům z Věcí veřejných.

"Kde je jasná většina vlády, prezident musí sklopit uši," prohlásil Miloš Zeman a vzápětí dodal, že právě toto není případ Nečasovy vlády.

Znovu také vytáhl svůj už předvolební argument: "Levicový přímo volený prezident by měl být logicky oponentem pravicové vlády a kritizovat ji."

Už se tak naplňuje názor politologa Tomáše Lebedy, který na základě předvolebních debat a předvolební agitace odhadl pro deník Insider, že Zemanův výkon prezidentské funkce bude "aktivnější", než by bylo pojetí Karla Schwarzenberga.

Předsedou NKÚ Libor Michálek?

Přestože se Miloš Zeman vyhýbal tomu, aby jmenoval nějaká jména pro různé funkce, na dotaz na předsedu Nejvyššího kontrolního úřadu, který už řadu měsíců chybí, zmínil jako "možného" nástupce senátora Libora Michálka, známého z kauzy nahrávek o údajně chystaném vyvádění peněz z fondu životního prostředí do stranické pokladny ODS.

Kvůli kauze rezignoval tehdejší ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS).

Miloš Zeman ale dodal, že s Michálkem o tom ještě nemluvil.

Zeman také prohlásil, že by se o možných kandidátech do čela NKÚ poradil i s "protikorupčním fondem Karla Janečka".

Druhým jménem bylo jméno Jana Fischera, který zprvu před 1. kolem volby říkal, že nejblíže je mu Karel Schwarzenberg, před 2. kolem ale překvapivě podpořil Miloše Zemana.

Zeman teď o něm mluvil jako o "schopném statistikovi", který by se mohl vrátit do čela Českého statistického úřadu, třeba v případě, "že by se současná předsedkyně rozhodla odejít" z funkce.

Kauza Britské listy

Moderátor se vrátil k poslední předvolební debatě a k výroku o údajné podpoře Berndta Posselta Karlu Schwarzenbergovi, proti kterému se internetový server Britské listy ohradily.

Miloš Zeman v sobotu vysvětloval, že si jen popletl německý sudetoněmecký landsmanšaft s rakouským. Podstata výroku se podle něj nezměnila.

Opět hned v průběhu debaty v ČT Britské listy i tento "opravený" Zemanův výrok dementovaly.

"Miloš Zeman znovu popletl informaci z Britských listů. Podporu Karlu Schwarzenbergovi nevyslovil ´mluvčí rakouského landsmanšaftu´, jak v rozhovoru s Moravcem uvedl Zeman, ale poslanec rakouské lidové strany ÖVP a jejího mluvčího pro otázky ´vyhnání´ Michael Hammer," uvedly - i s tímto zvýrazněním - Britské listy.

Média na tapetě

Média to schytala hned na začátku debaty, zvláště ta, která - stejně jako Aktuálně.cz - vyslovila názor na oba kandidáty a jednoho z nich doporučila.

Nově zvolený prezident je označil za neobjektivní. Právě i působení médií připisuje svůj úspěch.

Nový prezident České republiky obrazem:

"Česká média vedla tak vlezlou, tak manipulativní, tak nechutnou mediální masáž," prohlásil Zeman, že díky ní podle něj zvítězil on a ne Karel Schwarzenberg.

Ostatně i debata se nesla v podobném duchu. Miloš Zeman si nenechal příliš skákat do řeči a vždy se snažil doříct to, co chtěl. Své promluvy prokládal slovy "při vašem vzdělání", "rád bych odpověděl na vaši druhou otázku" ve chvíli, kdy se už moderátor ptal na něco jiného, či "to je právě schizofrenie českých novinářů".

 

Právě se děje

Další zprávy