Jsem šťastný, že Klaus nemusí emigrovat, říká kníže

Tereza Šídlová
27. 1. 2013 13:10
Ministr zahraničí očekává, že nový prezident bude vládě házet klacky pod nohy
Karel Schwarzenberg.
Karel Schwarzenberg. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zvolený prezident Miloš Zeman si po tvrdé kampani podle jeho soupeře Karla Schwarzenberga bude muset vzít na inauguraci obrazně řečeno čistou košili.

Neúspěšný kandidát, který v sobotu odpoledne uznal vítězství expremiéra, také očekává, že Zeman bude vládě Petra Nečase házet klacky pod nohy.

"Budeme se s tím muset nějak vypořádat," řekl v rozhovoru s novináři.

Zároveň to podle něj bude muset být tento kabinet, který bude bránit otočení směřování země směrem k Východu.

Prezident Václav Klaus komentoval výsledek volby slovy, že zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí a že je hrdý na český národ. Co tomu říkáte?

Na český národ jsem hrdý taktéž a jsem velice šťastný, že si aspoň tato slova od Václava Havla zapamatoval. A jsem šťastný za něho, že teď nebude míti potřebu emigrovat.

Pan Zeman využíval v kampani heslo STOP vládě, čekáte s ním velké spory?

Bude se pokoušet házet klacky pod nohy, výrazně do toho zasahovat, musíme se s tím také vypořádat.

Obáváte se, že by Miloš Zeman mohl otočit orientaci ČR ze Západu k Východu, nebo vlivu sponzorů, kteří mají vazby na Rusko?

Odkud přicházely prostředky v tom volebním boji, to je něco tajuplného. Podle nezávislých odhadů stála ta kampaň daleko nad třiceti miliony a nebyla ani polovina přiznaná. Doufám, že vláda bude dost silná tomu (změně orientace země na Východ - pozn. redakce) zabránit. Co bude potom, netuším.

Jak vnímáte to, že se pan Šlouf v sobotu přiznal, že pomáhal panu Zemanovi s kampaní?

To bylo známo, jenom to samozřejmě pan Zeman popíral. Byli přece spolu ve Vídni a všude.

Co jste považoval za svůj největší handicap během prezidentské volby?  Absenci rodiny?

Ne, to ne. Bylo zajisté několik handicapů, členství ve vládě mi asi nepomáhalo, velice oblíbení nejsme, poněvadž máme za sebou tu tvrdou část vládnutí, to lidi ovlivnilo. Pak se mi vytýkalo, že jsem tady nebyl, asi zapůsobilo, že jsem byl označen za cizáka. Navíc ještě dvacátého ledna Miloš Zeman prohlásil, že moji rodiče podporovali nacisty a podobné hovadiny...

Na začátku druhého kola jste říkal, že by nový prezident neměl jít Vladislavským sálem s kaňkami na svém obleku. Půjde teď po té kampani pan Zeman na inauguraci s ušpiněným oblekem?

Bezesporu si do 8. března vymění košili.

Neuvažujete o tom, že byste odešel z ČR poté, jak byla napadána vaše rodina i vy?

Já jsem byl v emigraci, to mi stačí. Neodejdu, kdyby tady čert na koze jel. Jsem tu doma, nechci už být venku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy