Zeman podpořil Červíčka, dvojvládí nemá řešit Pecina

Domácí Domácí
5. 12. 2013 17:31
Podle Zemana by měl o jmenování nového prezidenta policie rozhodnout nový ministr.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Prezident Miloš Zeman se ve sporu o křeslo policejního prezidenta postavil na stranu Martina Červíčka.

Ve středu totiž jednoho ze současných prezidentů policie přijal na Pražském hradě a na schůzce, která se uskutečnila na Červíčkovu žádost, mu Zeman vyjádřil plnou podporu.

"Zastává názor, že o jmenování nového policejního prezidenta by měl rozhodnout až nový ministr vnitra České republiky," dodal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Ministr vnitra Martin Pecina z Bruselu vzkázal, že ve věci musí zahájit správní řízení. To, kdo v něm nakonec rozhodne, prý bude záležet na tom, jak rychle Zeman jmenuje novou vládu. Podporu Červíčkovi vyjádřili všichni krajští policejní ředitelé.

Česko má v současnosti dva policejní prezidenty, Červíčka a Petra Lessyho, který se do funkce vrátil. Jeho trestní stíhání, kvůli kterému v čele policie skončil, totiž zastavil soud a Pecina pak zrušil verdikt svého předchůdce Jana Kubiceho.

Informace z jedné strany

"Policejní prezident by měl být dlouhodobý, nikoliv prezident, který se odvolává a jmenuje každého čtvrt roku. V tomto případě si proto myslím, že to je věc, která by se měla nechat na budoucího ministra vnitra. Oproti té tiskové zprávě bych jenom dodal: i na budoucí vládu. Protože každý rozumný ministr vnitra ten svůj návrh s vládou projedná," doplnil odpoledne sám Zeman.

Pecina správní řízení odkládat nehodlá. Na nového ministra počká pouze s politickými rozhodnutími.

"Toto, obávám se, politické rozhodnutí není a já musím postupovat striktně podle služebního zákona a správního řádu," prohlásil. Správní řízení je podle něj nutné, protože situace se dvěma policejními prezidenty se nějak řešit musí.

"Třeba pan prezident ustaví novou vládu do Vánoc a to správní řízení bude nějakým způsobem ukončovat nový ministr," poznamenal Pecina. Pokud však nová vláda nevznikne do konce roku, hrozí podle ministra riziko, že ve věci dvojvládí bude muset konečné rozhodnutí přijmout on.

Ministr zdůraznil, že pokud by ve správním řízení překročil lhůty dané zákonem, sám by se vystavoval možnému postihu kvůli zanedbání povinností. S prezidentem prý o vzniklé situaci nehovořil. "Jestli u něho byl pan policejní prezident Červíček, tak pan prezident dostal informace z jedné strany," řekl.

Pokud dostane prostor, bude prý Zemana informovat o tom, "jak ta situace ve skutečnosti vypadá".

Červíček: Pecina postupuje proti mně

Červíček se v úterý odmítl dobrovolně své funkce vzdát a vyzval Pecinu, aby vzniklé dvojvládí vyřešil zákonnou cestou ve správním řízení.

Pecina ovšem podle svých slov předpokládal, že Červíček z funkce odstoupí, chce proto ve správním řízení prozkoumat, zda měl být Červíček do funkce vůbec ustaven, rozhodnout by se podle Peciny mělo během následujících týdnů.

Do doby, než se stav dvojvládí vyřeší, bude Lessy na dovolené a sbor bude řídit Červíček. Ten již dříve naznačil, že Pecina postupuje proti němu, protože odmítl ministrovy návrhy na personální změny v policii.

"Já jsem ve funkci policejního prezidenta v souladu se zákonem, pravomocným rozhodnutím," tvrdil.

Pecina ale trvá na tom, že Lessy byl očištěn, a může se tak do funkce vrátit. Deník Aktuálně.cz také již dříve upozornil na to, že z rozhodnutí městského soudu v Praze o zastavení Lessyho stíhání jednoznačně vyplývá, že policie ho vůbec neměla obvinit, a on tak neměl post vůbec opustit.

Staronový policejní prezident tak dostane v každém případě zpět patnáct platů, o které přišel, tedy asi milion korun. Lessy byl předtím, než křeslo opustil, zařazen do nejvyšší jedenácté platové třídy a díky tomu pobíral každý měsíc s osobním ohodnocením a příplatky zhruba 70 tisíc korun.

Lessy měl nechat uniknout informace

Lessyho propustil z funkce tehdejší ministr Jan Kubice loni v srpnu poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů ze zneužití pravomoci a pomluvy.

Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zcela zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Obžaloba tvrdila, že Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka.

Lessy se hájil tím, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor se ho prý na Vaňka sám telefonicky dotazoval.

S rozhodnutím soudu o zastavení Lessyho stíhání se nesmířilo Městské státní zastupitelství v Praze, které podalo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi podnět k podání dovolání.

 

Právě se děje

Další zprávy