Lessymu vrátí stát přes milion. Dostal zpět auto i plat

Radek Nohl Radek Nohl
5. 12. 2013 9:55
Staronový policejní prezident přišel o 15 platů. Každý měsíc pobíral 70 tisíc.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Staronový policejní prezident Petr Lessy dostane zpět patnáct platů, o které přišel tím, že byl odvolán z funkce šéfa policie.

Lessy byl předtím, než křeslo opustil, zařazen do nejvyšší jedenácté platové třídy.

A podle toho pobíral každý měsíc s osobním ohodnocením a příplatky zhruba 70 tisíc korun. Lessy tak za 15 měsíců přišel o 1,05 milionu korun.

"Tím, že bylo zrušeno rozhodnutí o jeho propuštění, je stav, jako by propuštěn nebyl, a musí mu být vyplacen ušlý služební příjem," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Služební auto i plat

Ve středu, den poté, co ho ministr vnitra Martin Pecina vrátil zpět do čela policie, má navíc Lessy opět nárok i na veškeré výhody, které již dříve měl.

Tuzemskou policii ale dál řídí Martin Červíček. Lessyho poslal Pecina na dovolenou, než se situace se dvěma prezidenty vyřeší.

Přesto může staronový policejní prezident podle mluvčí prezidia Ivany Ježkové nyní využívat služební vozidlo s řidičem. A kromě toho i služební telefon. 

Lessy však zatím nevyloučil, že se bude soudit o další peníze. Již poté, co Městský soud v Praze vynesl pravomocný rozsudek, avizoval, že bude chtít získat peníze za nemajetkovou újmu.

"V současné době to není aktuální. Řešíme zatím jiné věci," řekl Aktuálně.cz advokát Václav Láska, který Lessyho zastupuje.

Dnes má ale opět nárok na svůj plat jako policejní prezident. Ten, jak bylo zmíněno, se pohybuje okolo 70 tisíc korun. Ježková uvedla, že i když je Lessy na dovolené, bude inkasovat plat v plné výši. Stejně jako druhý policejní prezident Martin Červíček.

Práce pro bezpečnostní agenturu

Lessy by měl mít rovněž nárok na odměny. Ty se v jeho případě například v roce 2011 pohybovaly okolo 300 tisíc korun.  

Naopak již v době, kdy nebyl v čele policie, pobíral Lessy peníze, které získal za funkci člena správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Za tento post, do něhož byl právě jako šéf policie jmenován, dostával každý měsíc zhruba šest tisíc korun. Celkově za 15 měsíců se tedy jedná o 90 tisíc korun.

Lessy před tím, než byl znovu ustaven do funkce policejního prezidenta, působil v bezpečnostní agentuře Centr Group. Deníku Aktuálně.cz potvrdil, že na tomto postu skončil. "Ukončil jsem spolupráci dohodou k 3. 12. 2013," prohlásil Lessy.

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 39 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy