Zeman: Ocenil jsem statečnost a práci. V každém z vyznamenaných je kus české historie

Domácí Markéta Hronová Domácí, Markéta Hronová
28. 10. 2015 21:51
Pětatřicet státních vyznamenání udělil či propůjčil prezident Miloš Zeman. Jak řekl ve slavnostním projevu ve Vladislavském sále, chtěl ocenit hrdiny a podnikatele. Do příběhu statečnosti zařadil Josefa Františka, českého stíhacího pilota z bitvy o Británii, politika Františka Kriegela, který odmítl podepsat v roce 1968 takzvané moskevské protokoly, a studenta Petra Vejvodu, který přišel o život, když zachraňoval život spolužačce při útoku šílené ženy ve škole ve Žďáru. Z podnikatelů získali medaile Dalibor Dědek, Jiří Hlavatý, Ludvík Karl a Milan Teplý.
Miloš Zeman přednáší projev ve Vladislavském sále
Miloš Zeman přednáší projev ve Vladislavském sále | Foto: ČTK

Praha – Prezident Miloš Zeman udělil či propůjčil při příležitosti státního svátku 28. října vyznamenání pětatřiceti osobnostem.

Oceněné Zeman ve slavnostním projevu rozdělil do dvou skupin: Do příběhu o statečnosti a příběhu o práci.

"V každém lidském příběhu dnes vyznamenaných osobností je kus české historie," uvedl Zeman.

Nejemotivnější okamžik celého ceremoniálu přišel, když si medaili Za statečnost z rukou Zemana převzal otec Petra Vejvody, šestnáctiletého chlapce, který zachránil život spolužačky ve škole ve Žďáru nad Sázavou, kde zaútočila psychicky nemocná žena s nožem. Sám při tom přišel o život, podlehl bodným zraněním. Vladislavský sál při předání medaile povstal.

"Chtěl bych poděkovat rodičům Petra Vejvody za to, jak ho vychovali. I když vím, že to jejich bolest nezmírní," řekl krátce před tím v projevu Zeman.

Řád bílého lva in memoriam propůjčil prezident republiky pilotovi Josefu Františkovi. Ten se zapsal jako letecké eso v bitvě o Británii ve druhé světové válce. Se sedmnácti sestřely se stal druhým nejúspěšnějším střelcem. Zahynul během hlídkového letu.

"Pokládám za velkou čest, že mohu udělit nejvyšší české vyznamenání vojenské třídy dvacetiletému letci, který zahynul koncem října 1940 v bitvě o Británii. A měl na svém kontě 17 sestřelů,“ zdůvodnil své rozhodnutí Zeman.

Řád bílého lva obdržel in memoriam i František Kriegel, jeden z hlavních představitelů pražského jara 1968. Jako jediný z československé delegace odmítl v Moskvě podepsat souhlas s intervencí vojsk Varšavské smlouvy v ČSSR.

Druhou skupinou oceněných vedle hrdinů byli čeští podnikatelé.

"Dlouho se říkalo, že nebudou schopni vzdorovat zahraničnímu tlaku. Nakonec se ukázalo, že generace baťovských podnikatelů se dokázala prosadit. Čtyři úspěšní čeští podnikatelé, které dnes vyznamenávám, neměli život lehký, protože svůj podnik museli pozdvihnout ze dna. Podařilo se jim obstát i v mezinárodní konkurenci," uvedl Zeman.

Mezi oceněnými podnikateli jsou Dalibor Dědek, Jiří Hlavatý, Ludvík Karl a Milan Teplý.

Prezident medaili Za zásluhy dal i dvěma novinářům, podle jeho slov "doyenům české novinařiny". Janu Petránkovi a Antonínu J. Liehmovi. Oba působili v Lidových novinách.

Liehm byl v roce 1968 jejich šéfredaktorem, po srpnové okupaci zůstal v zahraničí. Petránek pracoval jako redaktor Českého rozhlasu, tam ale musel skončit, protože se postavil proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Se Zemanem ho pojí shodné názory na současnou uprchlickou krizi.

Mezi vyznamenanými se opět objevilo několik přátel Miloše Zemana, kteří ho podporovali v kampani. Například zpěvák František "Ringo" Čech či herečka Jitka Frantová Pelikánová, která podle dokumentů archivu bezpečnostních složek v šedesátých letech spolupracovala s StB, což ale herečka odmítla.

Rektoři nepřišli

Stejně jako v posledních dvou letech Hrad neposlal pozvánku rektorům Masarykovy a Jihočeské univerzity, Mikuláši Bekovi a Liboru Grubhofferovi. Česká konference rektorů to považuje za nedůstojné. Rektoři se dohodli se, že na předávání státních vyznamenání nepřijde nikdo z nich.

Sešli se odpoledne na Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garriguea Masaryka, kde položili květiny. Zeman jejich bojkot komentoval slovy "alespoň uvolnili místo příbuzným vyznamenaných".

 

Právě se děje

před 39 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy