Zeman: Můžu získat ještě 40 % hlasů. Bude to jako v USA

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
14. 1. 2013 11:42
Rozhovor s Milošem Zemanem o kampani před rozhodujícím kolem prezidentské volby
Rozhodnout může i těch 40 procent lidí, kteří v 1. kole nevolili, je přesvědčen Zeman.
Rozhodnout může i těch 40 procent lidí, kteří v 1. kole nevolili, je přesvědčen Zeman. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Strategie Miloše Zemana před druhým kolem prezidentské volby je jasná. Expremiér chce polarizovat duel na hraně "pravice, nebo levice" a předvést Karla Schwarzenberga jako kandidáta pravice a sebe jako levicového kandidáta hájícího zájmy "těch chudších".

Schwarzenbergova taktika se zatím jeví opačně: Tyto škatulky jsou překonané a já se ucházím i o levicové voliče.

"Protože česká společnost je výrazně polarizována a na jejím vrcholku jsou lidé, kteří ke svému majetku přišli nepoctivým způsobem, tak ten, který bude volit reprezentanta této vrstvy, bude volit i ty, kteří nepředstavují v této zemi baťovské, ale spíše kožené podnikatele," neváhá ale přitvrdit Miloš Zeman.

Celkově se v nadcházejících dvou týdnech hodlá soustředit hlavně na televizní a rozhlasové debaty. "Jsou účinnější než cokoli jiného," řekl Zeman v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Výsledek je velice těsný, dělí vás pouhé 41 653 hlasy. O jaké voliče se teď budete ucházet, pokud Karel Schwarzenberg už řekl, že je tu i pro levicového voliče?

Zeman: Já si myslím, že Karel Schwarzenberg je klasický pravicový politik, což dokázal svými postoji v Nečasově vládě. Ale samozřejmě, budu se ucházet o hlasy každého občana s tím, že si uvědomuju, že kromě hlasů těch kandidátů, kteří neprošli do druhého kola, je tady ještě čtyřicet procent těch, kteří vůbec nehlasovali. Myslím, že i tato skupina může volbu výrazně ovlivnit.

A.cz: Myslíte, že ve váš prospěch?

To nejsem schopen posoudit, ale já bych si nesmírně přál, aby občané byli aktivní, a budu se je snažit přesvědčit, aby šli k volebním urnám.

 

A.cz: ČSSD už vyzvala své příznivce, aby volili vás. Vidíte to jako ruku na usmířenou?

Zcela určitě ano a vážím si toho.

A.cz: Čekáte ale, že vás budou volit i příznivci Jiřího Dienstbiera, který se i vůči vám vymezoval během kampaně?

Kdyby mě nevolili, mají v podstatě jen dvě zbývající možnosti: buď volit Karla Schwarzenberga, a pak by nebyli sociální demokraté, anebo nejít k volbám vůbec a pak by dali nepřímo hlas Karlu Schwarzenbergovi právě proto, že by k volbám nešli.

Podpásovky to nebudou, slíbili jsme si to

A.cz: Karel Schwarzenberg už vás označil za politika minulosti, vy jeho zase za politika, který zvedl ruku pro sociální škrty nebo církevní restituce. Bude takto vypadat kampaň příštích čtrnácti dnů?

Oba dva už jsme prohlásili, že nebudeme používat podpásové osobní útoky, ale že nám oběma půjde o věcnou výměnu argumentů. Oba máme na některé věci rozdílné názory, ale oba ty názory máme. A je vždycky příjemnější utkávat se s politikem, který má názor, byť odlišný, než s politikem, který názory nemá.

Televizní debaty - základ mé strategie.
Televizní debaty - základ mé strategie. | Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Hned po volbě v sobotu jste si vzal k ruce Malého prince a prohlásil jste, že Karel Schwarzenberg je zodpovědný za růži, kterou k sobě připoutal - za Miroslava Kalouska. Není ale vaší růží Miroslav Šlouf?

Není, protože zatímco Miroslav Kalousek je ministr financí, a tedy velmi aktivní politik, tak Miroslav Šlouf je důchodce v brdských lesích.

A.cz: Ale spolupracoval s vámi léta...

Asi tak, jako Marián Čalfa spolupracoval s Václavem Havlem.

A.cz: Odstřihl jste Miroslava Šloufa záměrně před touto volbou?

My jsme asi před půl rokem, ne-li déle, oba prohlásili, že Miroslav Šlouf se mnou na Hrad nepůjde, já jsem navíc konstatoval, že i svoji konzultační firmu přepustil svému synovi a v penzijním věku se věnuje svým pěti vnoučkům.

Klausova Weigla bych si opravdu ponechal

A.cz: Kdo by s vámi odešel na Hrad jako nejbližší spolupracovníci?

Už jsem řekl, že bych si vzal tajemníka a šoféra, že bych vyhodil po incidentu v Chrastavě ochranku a že by samozřejmě nebyli na Hradě pánové Jakl a Hájek. Ale jinak profesionální úřednický aparát by zůstal. Tam by neměli být politici, tam by měli být úředníci.

A.cz: Kancléře Weigla byste si tedy nechal?

Ano, pokládám ho za schopného profesionála.

A.cz: Jakou strategii nasadíte pro druhé kolo? Kampaň bude muset být během dvou týdnů rychlá a intenzivní...

Základem strategie budou patrně televizní a rozhlasové debaty a myslím, že bychom oba byli nevěrohodní, kdybychom teď říkali něco úplně jiného, než jsme říkali půl roku předtím.

Pokud jde tedy o mou strategii, já budu v duchu onoho Exupéryho přirovnání zdůrazňovat, že Karla Schwarzenberga mají volit ti, kdo souhlasí s církevními restitucemi, s důchodovou reformou, sociálními škrty.

"Schwarzenberg měl perfektně načasovanou kampaň"

A.cz: Dobrá, argumenty se asi lišit nebudou, ale bude třeba přesvědčit voliče kandidátů, kteří propadli v prvním kole, a ty nerozhodnuté. Jak to budete dělat?

Když se předpokládalo, že se mnou ve druhém kole bude Jan Fischer, nevymezoval jsem se primárně proti Karlu Schwarzenbergovi, ale proti Janu Fischerovi. Takže teď použiji jiné argumenty a ty jsem vám právě řekl.

A.cz: Jak si vysvětlujete raketový start Karla Schwarzenberga, kterého průzkumy nijak nefavorizovaly?

Ano, zpravidla mu dávaly jen sedm, osm nebo devět procent. Já si to vysvětluji perfektně načasovanou kampaní, která gradovala až do posledních dnů těsně před volbami, a vy jistě víte, že tak možná dvacet procent voličů se rozhoduje až těsně před volbami. A právě ti byli nejvíce touto kampaní zasaženi.

A.cz: Zkusíte něco podobného pro druhé kolo?

Já myslím, že se Karel Schwarzenberg zjevil - a ještě se bude zjevovat - zejména na televizních obrazovkách, a po vzoru amerických prezidentských diskusí se domnívám, že tyto diskuse, které sledují tu půl milionu, někdy milion diváků, jsou účinnější než cokoli jiného.

Foto: Vojtěch Marek

A.cz: Už jste řekl, že byste častěji chodil na schůze vlády, do Parlamentu. Takže víc neformálního ovlivňování politiky?

Jestliže ústava umožňuje prezidentovi chodit na schůze vlády nebo naopak si zvát ministry a premiéra a stejně tak vystupovat v obou komorách Parlamentu, tak bych na rozdíl od dvou předchozích českých prezidentů tohoto práva využíval tam, kdy by šlo o projednávání důležitých zákonů. Je to skoro účinnější postup, než kdybych bez připomínek pak zákon vetoval.

A.cz: Kdybyste měl říct: Volte mě a ne Schwarzenberga, protože...

Protože v každé demokratické zemi vždy volíte mezi pravicí a levicí, mezi zájmy těch bohatších a těch chudších. A protože česká společnost je výrazně polarizována a na jejím vrcholku jsou lidé, kteří ke svému majetku přišli nepoctivým způsobem, tak ten, který bude volit reprezentanta této vrstvy, bude volit i ty, kteří nepředstavují v této zemi "baťovské", ale spíše "kožené" podnikatele.

A.cz: Nevznikla ale řada těchto problémů i v důsledku opoziční smlouvy, kterou s Václavem Klausem tolik hájíte?

Uveďte mi alespoň jeden korupční skandál, který vznikl v důsledku opoziční smlouvy. Nevzpomínáte si na jediný. Pavel Rychetský ve své knize píše, že si nevzpomíná na nějaké velké korupční skandály. Toto je klišé.

 

Právě se děje

Další zprávy