Zeman jmenoval profesory. Putna bude ještě 14 dní čekat

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 6. 2013 15:09
Dekret literární historik převezme z rukou ministra školství nejspíš 25. června
Prezident Miloš Zeman a rektor UK Václav Hampl při jmenování profesorů.
Prezident Miloš Zeman a rektor UK Václav Hampl při jmenování profesorů. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval v Karolinu 65 nových profesorů, sedm z nich na ceremoniál nedorazilo. Akademik Martin C. Putna, kterého Zeman původně jmenovat odmítl, převezme dekret profesora sociální a kulturní antropologie z rukou ministra školství Petra Fialy nejspíš za dva týdny.

Zemanův postup, kdy podepsání Putnovy profesury podmínil tím, že mu dekret nebude muset předávat sám a že jmenovací pravomoc přejde v budoucnu z hlavy státu na ministra školství, vyvolal nevoli v akademické obci. Většina akademiků Zemanovo stanovisko brala jako zásah do svobody univerzit.

Kandidáty na profesorský titul navrhují vědečtí pracovníci vysokých škol.

Nedorazilo sedm profesorů

Kvůli sporu o jmenování Putny chyběl na ceremoniálu rektor českobudějovické Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který postoj prezidenta veřejně kritizoval. "Zcela jednoznačně, nekompromisně nesouhlasím s postupem prezidenta," uvedl v České televizi.

Sedm budoucích profesorů uvedlo jako omluvu služební cestu nebo dovolenou.

Proti této informaci se však jeden z omluvených - David Storch z Přírodovědecké fakulty UK - ohradil. "Není to pravda, přinejmenším já a profesorka Pavla Doležalová z 1. lékařské fakulty UK - ale možná i jiní, o nichž nevím - jsme jako důvod neúčasti explicitně uvedli nesouhlas s postupem pana prezidenta," řekl pro Aktuálně.cz Storch.

"Vím, že ministerstvo šíří informaci, že důvodem omluv byly jen cesty nebo dovolené, ale tím lže buď ministerstvo, nebo někdo, kdo informaci o omluvách na ministerstvo doručil," dodal.

Téma nejmenování Putny se nenápadně objevilo také během samotného jmenování.

"Možná že je letos pozornost na jmenování profesorů směřována více než dříve. Jmenování nebo nejmenování se stalo předmětem diskuse, jejíž podstata ale sahá hlouběji. Vrací se k tomu, jaké mají být funkce, úkoly a postavení profesora na vysoké škole," naznačil spor ve svém projevu ministr Fiala.

Právě poslední měsíce podle Fialy ukázaly na to, že na ustavení a funkci profesora existuje několik odlišných názorů.

"Proto musí být základním principem, jímž svoje názory na profesory obhajujeme, hluboký respekt k tradici a autonomii vysokých škol a akademickým svobodám. Díky tomu mohou plnit své funkce a pozvedat vzdělání naší společnosti," dodal Fiala.

Podle něho mají profesoři tři hlavní úkoly. Mají být excelentními vědci, vynikajícími pedagogy a na veřejnosti viditelnými intelektuály, kteří zkvalitní veřejný prostor.

Není totiž podle Fialy možné, aby veřejnou debatu v zemi, která má tolik profesorů, opanovaly "povrchní názory, rychlá řešení, momentální nálady a dojmy".

Zeman: Profesor má být moudrý a vitální

Svůj pohled v projevu zmínil i prezident. "Základním kritériem pro profesory je to, do jaké míry se jim podaří vštípit svým studentům hluboký zájem o vědní obor, zda najdou důstojné pokračovatele, byť by hlásali odborné názory odlišné od svých učitelů," vysvětlil Zeman.

Podle něho by měl správný profesor oplývat životní moudrostí a vitalitou. "Pokud ji profesor nemá, pak nikdy nemůže dlouhodobě inspirovat své studenty," uzavřel.

Sám Putna už nechtěl celou situaci příliš komentovat, je pro něj prý uzavřená. "Na nějakou reflexi je ještě čas," řekl a nevyloučil, že by se celým případem v budoucnu zabýval i po vědecké stránce.

Zemanovi vadil literární historik Putna údajně kvůli svému vystupování na veřejnosti. Prezident zmínil například Putnův transparent "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž přišel na průvod homosexuálů Prague Pride.

Bývalý předseda konzervativního hnutí D.O.S.T. a úředník na ministerstvu školství Ladislav Bátora vyvolal před dvěma lety pozornost svým nesouhlasem s přehlídkou homosexuálů. Putna by měl dekret dostat také v Karolinu, předběžně se prý s ministrem školství Petrem Fialou dohodli na datu 25. června.

V úterý bylo jmenováno 22 nových profesorů z Univerzity Karlovy. Po šesti nových profesorech má brněnské VUT a olomoucká Univerzita Palackého, pět profesorů má Masarykova univerzita a po čtyřech například Česká zemědělská univerzita a Vysoká škola chemicko-technologická.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy