Putnu podpořil první rektor. Nepřijde na jmenování

Jakub Novák
25. 5. 2013 13:00
Podle Libora Grubhoffera je Zemanovo řešení výrazem nepřijatelné diskriminace

Praha - Na slavnostní obřad jmenování profesorů, který proběhne 11. června v pražském Karolinu, nepřijde rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Rozhodl se tak projevit svůj nesouhlas s postupem prezidenta Miloše Zemana, který odmítal udělit titul Martinu C. Putnovi.

"Řešení, se kterým přišel prezident Zeman, je opět výrazem nepřijatelné diskriminace kolegy Martina C. Putny, a proto se tentokrát nebudu moci slavnostního předávání jmenovacích profesorských dekretů v Karolinu zúčastnit," řekl pro Aktuálně.cz Grubhoffer.

Slavnostního ceremoniálu se nezúčastní ani další jihočeský rektor. Důvod nepřítomnosti Marka Vochozky z Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích je však čistě technický - v den konání této akce bude podle svých slov mimo republiku.

Ostatní šéfové vysokých škol, které Aktuálně.cz oslovilo, zatím se svou účastí (v případě, že nebudou jinak pracovně vytíženi) z loajality ke jmenovaným profesorům počítají, váhají nebo ji podmiňují dostatkem času.

"Samozřejmě že se zúčastním, máme tam totiž nové profesory z naší univerzity. A myslím si, že mluvit o ´zabránění´ účasti je dosti silné vyjádření. Zainteresovaní pánové se podle mne domluvili na jiné formě předání dekretu a to považuji za podstatné," uvedl v této souvislosti rektor Vysokého učení technického Karel Rais.

"Vzhledem k tomu, že se situace změnila, tak nevidím zásadní důvod se nezúčastnit. Nicméně předpokládám, že se na toto téma budeme ještě bavit v rámci setkání pléna České konference rektorů, která se bude konat šestého června. Pokud dojdeme k jinému závěru, tak je budu respektovat," říká rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.

Pohledem Ludvíka Hradilka: Putna profesorem bude

Svoji účast bude zvažovat také rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. "Nejsem tím nadšen, ale v tuto chvíli jsme se nedobrali společného řešení. Za této situace se mohu zúčastnit jmenování našich profesorů z loajality k nim. Budu zvažovat svou účast, případně pošlu prorektora," říká.

Navzdory vzniklé situaci by však chtěl, aby se Martinu C. Putnovi dostalo stejných poct jako ostatním profesorům.

"Má pozornost se nyní soustředí na pana docenta Putnu. Budeme hledat způsob, jak dodat jeho jmenování příslušnou vážnost. Bude to záviset zejména na jeho dohodě s rektorem Hamplem, ale osobně jsem v tomto ohledu připraven podniknout, co bude v mých silách," dodává Bek.

"Výhra" akademických svobod?

"Jsem si jist, že Univerzita Karlova může ve staroslavném Karolinu nabídnout velmi důstojné a noblesní prostředí k tomu, aby v červnu mohlo předání profesorského dekretu z rukou pana profesora Fialy proběhnout," napsal ve svém prohlášení po schůzce s prezidentem rektor Univerzity Karlovy a "hostitel" celé ceremonie Václav Hampl.

Otázkou je, zda je vůbec reálné za podmínky, že všichni přistoupí na pravidla daná prezidentem Zemanem, o důstojném přístupu k Putnově jmenování uvažovat.

Na loajalitu ke jmenovaným profesorům se odvolává také rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

"Jakkoliv zásadně nesouhlasím s postupem prezidenta Zemana a ani se souhlasným stanoviskem ministra Fialy k vyčlenění doc. Putny z účasti na jmenování, vlastního aktu bych se asi zúčastnil - pokud bych nebyl v zahraničí - a to z důvodu úcty k ostatním jmenovaným," říká.

Rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch svoji účast také nevylučuje, pravděpodobně však místo sebe pošle některého z prorektorů.

"Pozvánku k účasti na slavnostním ceremoniálu jmenování nových profesorů jsem dostal. S ohledem ke svému časovému vytížení nyní nemohu říct, zda se předávání profesorských jmenovacích dekretů zúčastním osobně, nebo mě zastoupí některý z prorektorů, což je běžná praxe," tvrdí Melzoch.

Svoji účast vážně zvažuje jeho kolega, rektor Univerzity Hradec Králové Josef Hynek.

"Svoji účast zvažuji, protože mám i jiné povinnosti. Ze včerejšího prohlášení pana prezidenta mi zatím není zřejmé, zda ´ostatním´ nově jmenovaným profesorům bude předávat dekrety on, nebo zda to bude všem předávat pan ministr," konstatuje Hynek.

Co říkáte na "řešení" celé situace se jmenováním Martina C. Putny profesorem? Jde skutečně o „uspokojivé řešení", jak ve svém prohlášení píše rektor Hampl? Diskutujte na mé facebookové stránce!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Režisér Lars von Trier má Parkinsonovu nemoc, momentálně dokončuje seriál

Přední dánský režisér Lars von Trier, známý filmy Prolomit vlny, Tanec v temnotách nebo Antikrist, trpí Parkinsonovou chorobou. V pondělí večer to oznámila produkční společnost Zentropa, kterou roku 1992 spoluzakládal.

Dle jejího vyjádření je šestašedesátiletý umělec zatím v dobrém stavu, podstupuje léčbu a dokončuje třetí řadu seriálu Království. První dvě série odehrávající se na neurochirurgickém oddělení kodaňské nemocnice uvedl v 90. letech minulého století, tu třetí nestihl natočit kvůli úmrtí představitele jedné z hlavních rolí. Představí ji až tento měsíc na Benátském filmovém festivalu. Pokud se jeho stav nezhorší, koncem roku k třetí řadě ságy poskytne "omezený" počet rozhovorů, dodala produkční společnost.

Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, ve filmové branži jím trpí například herci Alan Alda a Michael J. Fox a zemřel na něj Ian Holm.

Zdroj: Variety.com
Další zprávy