Zelení nemusí platit půl milionu textaři Katapultu, soud jim přikázal se omluvit

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 10. 2015 17:33
Zelení se musí omluvit textaři skupiny Katapult Ladislavu Vostárkovi za to, že použili jeho slogan "A co děti? Mají si kde hrát" v předvolební kampani v roce 2010. Zveřejnit ji musí v Blesku. Soud se ale musí znovu zabývat nárokem na odškodnění, původně Vostárkovi přiznal půl milionu, podle zelených je ale částka nepřiměřená.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Strana zelených se musí omluvit textaři skupiny Katapult Ladislavu Vostárkovi za užití sloganu "A co děti? Mají si kde hrát?" v předvolební kampani z roku 2010.

Omluvu musí zveřejnit v celostátním deníku Blesk. Rozhodl o tom odvolací pražský vrchní soud.

Prvoinstanční soud se má ale podle verdiktu znovu zabývat nárokem Vostárka na finanční odškodnění.

Nepřiměřené odškodnění

Odvolací senát tak částečně zrušil loňský rozsudek Městského soudu v Praze, který Vostárkovi přiřkl částku 500 tisíc korun.

V tomto bodu tak vyhověl odvolání zelených, kteří tvrdili, že je výše odškodnění nepřiměřená a důvod jejího udělení nepřezkoumatelný.

Soudy se ale shodly na tom, že zelení používali slogan neoprávněně. Odvolací senát pak neuznal argument strany, že ho použila především v kampani v Ústeckém kraji, a omluva by tak měla zaznít v regionální mutaci některého jiného deníku. Podle předsedy senátu Jiřího Čurdy však zelení použili text i v celostátním měřítku.

Text z písně Až se v pět let staré kampani objevil například na internetu, v novinách, na autech či zazněl na některých předvolebních mítincích.

Právník a někdejší textař Vostárek tvrdil, že ho použití sloganu v kampani zelených výrazně poškodilo na pověsti. Jako advokát totiž zastupuje klienty z oblasti průmyslu, tedy opačnou zájmovou skupinu než ekology.

Vostárek ve středu doplnil, že by měl být verdikt i sankcí pro politickou stranu. "Chtěli využít všeobecnou známost textu ke svým finančním zájmům," prohlásil. Politici by si podle něho neměli dělat, co chtějí.

Podobné případy už soud řešil

Pražský městský soud řešil dva podobné případy v minulosti. V prvním vysoudil textař Jan Krůta na firmě Modrý anděl 150 tisíc korun za neoprávněné užití sloganu "Říkal si hurikán" na záchodcích restaurací.

Režisérka Marie Poledňáková pak ve druhém získala 20 tisíc korun za užití názvu filmu S tebou mě baví svět v reklamě na oděvy ve vestibulu metra.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy