Zdravotníci prověřili úmrtí po očkování proti covidu, možnou souvislost má jedno

ČTK ČTK
22. 6. 2022 14:08
Pravděpodobnou souvislost s očkováním proti covidu-19 má v Česku jedno úmrtí. Uvedl to ředitel sekce registrací Státního ústavu pro kontrolu léčiv Tomáš Boráň. Šlo podle něj o trombózu a snížení počtu krevních destiček po podání vektorové vakcíny, kterými se letos už téměř neočkuje. Ústav prověřoval 174 úmrtí v časové souvislosti po očkování. V souvislosti s covidem v Česku zemřelo 40 tisíc lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Dosud ústav přijal více než 12 tisíc hlášení na nežádoucí účinky očkování proti covidu, do začátku letošního dubna také prověřoval 174 úmrtí. "Řada hlášení byla u lidí, kteří v krátké době po očkování onemocněli covidem-19 nebo měli jiná onemocnění," řekl Boráň.

Pravděpodobně přímo v souvislosti s očkováním se vyskytl jeden případ trombózy spojené s trombocytopenií, tedy snížením počtu krevních destiček, u takzvané adenovirové vakcíny. Podle Boráně je to na počet podaných dávek srovnatelné s výskytem v jiných zemích.

"Rizika onemocnění covid-19 jsou daleko vyšší," dodal. Podle dat ministerstva zemřelo 40 tisíc lidí od začátku epidemie na jaře 2020 nakažených covidem-19. Český statistický úřad uvedl, že loni v Česku zemřelo nejvíc lidí od konce druhé světové války a snížila se i doba pravděpodobného dožití.

Adenovirové vektorové vakcíny se v Česku podávaly od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson. Podle dat o podaných vakcínách jich bylo asi 887 tisíc dávek dvoudávkové AstraZenecy a 413 tisíc dávek jednodávkové Johnson & Johnson. Kvůli vyššímu výskytu trombóz u očkovaných těmito látkami v zahraničí bylo v Česku očkování omezeno na pacienty starší 60 let, zájem o ně pak výrazně klesl. V letošním roce jich bylo podáno jen 216 dávek. Celkově bylo očkováno proti covidu téměř 6,9 milionu lidí.

Běžně se trombózy vyskytují asi u 160 ze sta tisíc lidí každý rok. Riziko mohou zvyšovat i jiné léčivé přípravky, například hormonální antikoncepce. Riziko zvyšuje čtyřnásobně, ještě víc u žen s nadváhou nebo kuřaček.

Vakcína proti omikronu může být na podzim

Ústav do letošního dubna zveřejňoval údaje o nežádoucích účincích vakcín proti covidu každý měsíc. Nově je bude stejně jako u ostatních vakcíny publikovat souhrnně za celý rok vždy na začátku léta následujícího roku v informačním zpravodaji. Za rok 2021 by měl vyjít koncem června.

Z poslední na webu publikované zprávy ze začátku dubna vyplývá, že ústav pro kontrolu léčiv přijal od začátku očkování v prosinci 2020 více než 12 tisíc hlášení na nežádoucí účinky covidových vakcín, v roce 2021 jich bylo podle výroční zprávy asi 10 600. "Samotné počty nijak nevypovídají o bezpečnostním profilu léků. Smysl má jejich vyhodnocování na velkém souboru, což vykonává Evropská agentura pro léčivé přípravky," dodal Boráň.

Mezi hlášeními podle něj dominují reakce v místě aplikace vakcíny, které byly ve více než šesti tisících hlášeních, poruchy nervového systému, pod které spadají i bolesti hlavy, a poruchy svalové a kosterní soustavy, tedy i bolesti svalů a kloubů. Ty i podle výrobce patří mezi očekávatelné nežádoucí účinky. Hlášení nežádoucích účinků podle něj evropské úřady vyhodnocují každý měsíc a informace o vakcínách o ně doplňují.

Kromě stávajících vakcín upravených na omikron podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové Evropská léková agentura posuzuje i registraci vakcíny firmy Valneva, která jako první obsahuje inaktivovaný virus, a používání vakcíny od Novavaxu pro děti od 12 let. Na podzim by také podle ní mohly být k dispozici vakcíny upravené přímo na variantu omikron.

Podle Storové také na úrovni Evropské unie vznikl seznam léků, které jsou považované v souvislosti s covidem za důležité a bude hlídána jejich dostupnost a dostatečné zásoby. Jde například o monoklonální protilátky, remdesivir nebo léky s dexomethasonem. Do budoucna by podle ní mohly být podobně sledované i jiné skupiny léků, aby se nestávalo, že některé důležité pacientům chybí.

VIDEO: "Je tu světlo na konci tunelu." Jak se známí vědci i politici mýlili v konci pandemie

Jak známé osobnosti předpovídaly konec pandemie? | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Policie vede kázeňská řízení s policisty, kteří zasáhli na akci ANO v Krumlově

Ředitelství jihočeské policie vede kárná řízení s policisty, kteří zasahovali na předvolební akci hnutí ANO v Českém Krumlově. Informaci, kterou v úterý přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policejní prezident Martin Vondrášek v pátek oznámil, že od jihočeského policejního ředitele Luďka Procházky očekává opatření do dvou týdnů. V Krumlově zasáhli neuniformovaní policisté proti ženě, odvezli ji pak na služebnu.

"V souladu s pokynem policejního prezidenta zahájil jihočeský policejní ředitel kázeňská řízení a bude o nich informovat, nejdřív pana policejního prezidenta," řekl Matzner. Kolika policistů se řízení týká, neuvedl.

Kritiku části médií vyvolal zejména zákrok v Borovanech. Neuniformovaní policisté při něm zaklekli na školáka, který odnesl Babišovi reproduktor. Emoce vyvolal zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy