Závodník Koloc a rozsudek? Po dnešku opět v nedohlednu

Jiří Máslo, spolupracovník Aktuálně.cz
18. 1. 2008 10:48
Případ je před soudy 15 let. Dnes znovu odročen

Hradec Králové - Kdyby bývalý automobilový závodník Martin Koloc přišel tento týden ke Krajskému soudu v Hradci Králové, musel by čelit další svědecké výpovědi ve svůj neprospěch.

Ale také by dnes na vlastní uši slyšel, že rozsudku ve své kauze se v dohledné době opět nedočká. A to ani přesto, že je stará už celých patnáct let. Soud totiž jednání odročil na půlku března.

Koloc žije v zahraničí, ale v Česku čelí obvinění, že spolu s manažery gumárenského podniku Rubena Náchod připravil v letech 1991 až 1993 Rubenu téměř o 200 milionů korun.

Svědek Otto Klempíř před soudem tvrdil, že obchody, které Koloc dělal, byly fiktivní a podpisy na smlouvách falešné. Otto Klempíř byl na počátku 90. let zaměstnancem firmy I.M.C Export Import a ta rovněž patřila Kolocovi.

Klempíř tam pracoval jako prokurista a na smlouvách mezi I.M.C Export Import a Rubenou byly jeho podpisy. "Ty smlouvy jsem nikdy neviděl a podpisy na nich jsou sice podobné, ale nejsou moje," uvedl u soudu Klempíř.

Potvrdil tak názor obžaloby, že Martin Koloc uzavíral s a.s. Rubena Náchod fiktivní obchody. Firmu tak celkově připravil o 187 milionů a o vyvedení dalších 127 milionů korun se ve spolupráci s manažery Rubeny,  neúspěšně pokusil.

Rubena tunelování přežila

  • Rubena a.s. je zavedeným výrobcem a dodavatelem gumárenských výrobků
  • Produkce se uplatňují na českém i zahraničním trhu
  • Mezi známé výrobky patří například vaky sloužící k zachycení znečištěné vody na hladině řek i  protipovodňové stěny
  • Do sortimentu firmy patří tradičně duše i pláště k bicyklům

Kolocovy Emiráty a Seychely

Martin Koloc už před lety odcestoval za hranice a soudu se vyhýbá. Nejprve uprchl na neznámé místo a tam se skrýval před trestním stíháním.

Po čase se ozval a e-mailem oznámil, že se nachází ve Spojených arabských emirátech. Nakonec dopisem soudu sdělil, že  odcestoval do Seychelské republiky.

Jednání se však neúčastní. Podle dopisu mu v tom brání jeho zdravotní stav.

"Koloc jako zástupce neexistující společnosti A.G. Commerce s.r.o. podepisoval smlouvy, ve kterých sliboval odbornou pomoc při privatizaci Rubeny. Podílel se také na fiktivním nákupu a prodeji zařízení, které pocházelo z majetku Rubeny," uvedla státní zástupkyně Ilona Kufčáková.

Ani po patnácti letech soudy za vykrádání majetku Rubeny nikoho nepotrestaly. O osudu čtveřice manažerů, kteří jsou podezřelí, že společně s Kolocem firmu tunelovali, už jednou v jiném procesu Krajský soud v Hradci Králové rozhodl.

Manažery Rubeny tehdy poslal na 4 až 6 a půl roku vězení. Vrchní soud v Praze však rozsudek zrušil a nařídil nové jednání. To začalo loni v říjnu. Konec je však v nedohlednu.

"Čekáme na vypracování znaleckých posudků, které by měly ověřit pravost podpisů na smlouvách. Existuje podezření, že podpisy jsou falešné, smlouvy neplatné a obchody tím pádem fiktivní," uvedla státní zástupkyně Ilona Kufčáková.

 

Právě se děje

Další zprávy