Megalomanský a nadbytečný. Zaorálek zrušil projekt portálu Czechiana za 450 milionů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 2. 2020 17:13
Ministr kultury Lubomír Zaorálek zruší projekt portálu Czechiana, který měl stát 449,5 milionu korun. Na zastavení projektu bez postihů a právních důsledků zbývalo podle něj jen pár dnů. Portál měl umožnit přístup k obrazovým, textovým, audiovizuálním a zvukovým materiálům, které jsou součástí kulturního dědictví. Podle ministra byl ale projekt megalomanský a nadbytečný.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Jakub Plíhal

Portál měl stát 449,5 milionu korun, z toho 160 milionů mělo jít ze státního rozpočtu, zbytek z evropských fondů. Podle Zaorálka zbývalo na zastavení bez postihů a právních důsledků jen několik dnů. 

Ještě letos v lednu přitom ministerstvo potvrdilo, že se připravuje podpis smlouvy s vítězem veřejné zakázky a portál se s ročním zpožděním spustí letos v říjnu. Tento týden projekt znovu připomněly Hospodářské noviny, které napsaly, že se nejméně o rok zpozdí a bude hotový v říjnu 2021. 

Projekt se připravoval několik let, loni byl schválen jako prioritní v rámci vládního programu Digitální Česko. Tendr na vybudování portálu vypsalo ministerstvo loni v dubnu v době, kdy úřad vedl Zaorálkův předchůdce a spolustraník z ČSSD Antonín Staněk.

Ministerstvo tehdy uvádělo, že zpřístupněny pro uživatele budou fotografie, obrazy, mapy, knihy, archivní materiály, filmy, záznamy televizního a rozhlasového vysílání i hudba. Podklady do systému měly dodávat Národní památkový ústav, Národní muzeum, Národní knihovna, Národní galerie, Národní filmový archiv a Moravská zemská knihovna.

Technicky však měl portál Czechiana pouze přesměrovávat požadavky na vyhledání konkrétního díla na instituce, odkud materiály pocházejí. Měl navázat na projekt Evropské komise Europeana, v němž by měla být v budoucnu přístupná všechna volně šiřitelná kulturní díla unijních zemí. Aktuálně v něm zájemci najdou přes 58 milionů uměleckých děl, artefaktů, knih, videí a zvuků z celé Evropy.

Zaorálek chce audit

Obálky s nabídkami se otevíraly loni v říjnu a vítězem zakázky za 269 milionů korun bez DPH byla Společnost pro národní informační kulturní portál Czechiana Tempest a jako společník družstvo Czech It Cluster. 

Czechiana byla podle Zaorálka největší IT zakázka, která se na ministerstvu kultury připravovala. "Celá věc byla spravována velmi podivným způsobem, budeme provádět audit," uvedl ministr. Projekt označil za černou díru. Zatím za něj ministerstvo nic nezaplatilo. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová uvedla, že ministerstvo chce mít přehled i o IT zakázkách v jednotlivých příspěvkových organizacích. "Nicméně to monitorujeme průběžně," doplnila.

Na dotaz, zda mohou následovat kvůli projektu Czechiana personální postihy, ministr uvedl, že to záleží na výsledku auditu. Připomněl, že už v roce 2017 upozornilo ministerstvo vnitra resort kultury na to, že projekt Czechiana vykazuje disproporce mezi náklady a efekty, a žádalo, aby ministerstvo zvážilo, zda peníze jsou odpovídající. "Ministerstvo kultury tehdy reagovalo tak, že to nemůže učinit, protože to není s čím porovnat," řekl nyní Zaorálek.

Uvedl, že české instituce jsou schopny i bez projektu Czechiana dodávat do Europeany potřebné informace. Peníze, které měly jít do portálu Czechiana, podle něj účelněji využijí jednotlivé české instituce.

Zaorálek na ministerstvo nastoupil před půl rokem. Dnes zmínil, že personální změny mu umožnily zorientovat se i v ekonomických souvislostech jednotlivých projektů. Věc podle něj nesouvisí s výzvou premiéra Andreje Babiše (ANO), aby resorty zkontrolovaly své IT zakázky. Uvedl, že v rámci změn, které v úřadě provádí, se projektová kancelář, která byla podle něj nestandardně přímo pod ministrem, přesune do gesce náměstka pro ekonomiku.

Některá ministerstva měla v posledních týdnech kvůli IT systémům problémy. Ministerstvo dopravy řešilo předražený systém na elektronické dálniční známky, na ministerstvu práce a sociálních věcí kvůli zadávacímu řízení zasahovala tento týden policie a obvinila dva lidi - jedním z nich je náměstek ministryně Jany Maláčové (ČSSD). Kvůli zakázce na systém k elektronickým dálničním známkám skončil v lednu ve vládě ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

 

Právě se děje

Další zprávy