Praha - Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek zkritizoval své spolustraníky, kteří veřejně vyjádřili podporu Miloši Zemanovi v jeho kandidatuře na prezidenta místo stranického kandidáta Jiřího Dienstbiera.
Podle něj nemají v sociální demokracii co dělat a měli by z ní odejít. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas, deníku Aktuálně.cz následně svá slova potvrdil.
Podle Zaorálka je totiž situace, kdy ČSSD má jednoho kandidáta a její představitelé vystupují na podporu jiného, absurdní.
"Nemíním to trpět. Není možné se podílet na kampani někoho jiného než vlastního kandidáta, někoho, kdo je evidentně náš soupeř," řekl Aktuálně.cz.
Ostrá slova jednoho ze skalních Dienstbierových příznivců přichází v době, kdy ČSSD licituje o hlasy komunistických voličů.
KSČM, která nepostavila vlastního kandidáta, totiž zvažuje, koho v přímé volbě podpoří. Rozhoduje se právě mezi Milošem Zemanem a Jiřím Dienstbierem. V případě Jiřího Dienstbiera pak chce po socialistech záruky, že je skutečným jediným kandidátem českých socialistů.
V poslední době se totiž ve prospěch Miloše Zemana vyjádřila například místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová nebo čestný předseda socialistů Valtr Komárek.
"Ať změní svůj názor, nebo ať vyvodí osobní závěry," míní Zaorálek. Podle něj se pak téma objeví na nejbližším jednání politického grémia ČSSD.
Podle Marie Benešové ji ovšem nemá Zaorálek co vyhánět z ČSSD, zejména když díky němu byl zvolen v roce 2003 pravicový prezident - Václav Klaus.
Část sociálnědemokratických poslanců totiž hlasovala v rozporu s vnitrostranickým referendem, které vybralo jako stranického kandidáta právě Miloše Zemana. "Sami nedodrželi usnesení strany. Je to přitom prapříčina všeho," připomíná Benešová.
Zeman a Dienstbier na slovíčko u KSČM, podívejte se na fotky:
Podle informací Aktuálně.cz ovšem nejde v případě Marie Benešové a spol. o ojedinělé hlasy a Zeman má ve straně stále vysokou podporu.
Na kampaň mu přispěl například moravskoslezský senátor a exhejtman Jaroslav Palas. Stojí za ním i některé regiony, pro které je Dienstbier nepřijatelný buď kvůli vnitrostranickým střetům, nebo pro nedostatek politických zkušeností.