Zaměřte se na rodiny, ale nepoužívejte je k volebnímu boji, vzkazují biskupové politikům

ČTK ČTK
25. 1. 2017 19:54
Čeští biskupové stojí o to, aby se v nadcházejícím volebním roce zaměřila pozornost na rodinu, nikoli však jako na nástroj politického boje. Uvedla to Česká biskupská konference v prohlášení na podporu Národního pochodu pro život, který chce snížit počet potratů. Prohlášení je také reakcí na koncepci rodinné politiky ministryně Michaely Marksové. Tu kritizovali například lidovci, podle nichž znevýhodňuje matky na mateřské a diskriminuje studující matky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Holecová

Praha - Čeští a moravští biskupové by rádi v nadcházejícím volebním roce zaměřili pozornost politiků k rodině jako zdroji hodnot, ne jako nástroji volebního boje. Vyslovili podporu dubnovému Národnímu pochodu pro život, jehož cílem je snížit počet potratů. Česká biskupská konference (ČBK) v úterním prohlášení uvedla, že podpora pochodu je i reakcí na koncepci rodinné politiky představenou ministerstvem práce a sociálních věcí.

"Stojíme o to, aby v nadcházejícím volebním roce, pozornost politiků byla upřena na rodinu nikoli jako na nástroj volebního boje, ale jako na místo, kde se formují nejdůležitější hodnoty, na nichž člověk staví celý svůj další život," uvedli biskupové. Mezi nástroji, kterými může společnost ovlivnit kvalitu života rodiny, jmenovali daňový a důchodový systém, prostředí přátelské rodinám s malými dětmi a podporu manželství jako nejvyšší formy závazku.

Koncepce rodinné politiky, kterou loni představila ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), rozdělila vládní sociální demokraty a KDU-ČSL. Podle autorů koncepce se rodina mění, tvoří ji jednotlivci, bezdětné páry i dvojice manželské, nesezdané či registrované s dětmi a také samotní rodiče s potomky. Podle ministerstva práce by stát měl lidem zajistit podmínky, aby chtěli mít děti. Lidovci koncepci kritizují, o podobě rodiny mají jiné představy. Tvrdí také, že koncepce znevýhodňuje matky na mateřské a diskriminuje matky, které studují.

Biskupové v prohlášení uvedli, že základní věci lidského života jsou vlastně jednoduché. "Narodíme se svým rodičům, přijímáme od nich lásku, péči a perspektivu. Učíme se, co je skutečně cenné a budujeme svůj život v naději, že tyto hodnoty budeme moci předat budoucím generacím," napsali. "Nechceme na tuto prostou lidskou zkušenost zapomínat. Svět by se stal nepřehledným místem k životu a místo smyslu by nabízel chaos v tom, kdo jsme a kam směřujeme," doplnili.

Národní pochod pro život je letos naplánovaný na 22. dubna. Centrem Prahy odpůrci potratů projdou posedmnácté. Loni se akce podle organizátorů zúčastnilo víc než 4000 lidí. V roce 2015 bylo v Česku uměle ukončeno téměř 21 000 těhotenství.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy