Žalobu na Klause jsme neměli zastavit, píše soudkyně ÚS

Tomáš Fránek
28. 3. 2013 17:10
Ústavní soudkyně Ivana Janů jako jediná nesouhlasila se zastavením projednávání žaloby
Ivana Janů, soudkyně Ústavního soudu
Ivana Janů, soudkyně Ústavního soudu | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ústavní soudkyně Ivana Janů, která jako jediná nesouhlasila se zastavením projednávání žaloby z velezrady na Václava Klause, je přesvědčena, že soud svým verdiktem nepřispěl k posílení demokracie v Česku.

A ústavní soudci se podle soudkyně Janů zřekli možnosti odstranit pochybnosti o některých krocích exprezidenta.

"Ústavní soud svým postupem nechal u vysoko postaveného ústavního činitele, kterým prezident je, Senátem vznesená obvinění, veřejností chápaná jako závažná, bez věcného posouzení. Z tohoto důvodu rozhodně nepřispěl k posílení důvěry veřejnosti v právní stát a dospělost demokracie," uvedla Janů ve svém odlišném stanovisku, které dnes zveřejnila.

Měli jsme rozhodnout

Ústavní soudci ve čtvrtek rozhodli, že se žalobou na Klause zabývat nebudou. A to proto, že Klausův mandát krátce po podání žaloby vypršel.

"Primárním účelem toho řízení je v podstatě odstranění z funkce prezidenta, který poškozuje zájmy státu a právního státu, což neplatí v případě, kdy uplynulo funkční období bývalého prezidenta," uvedl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Podle Janů ale projednání žaloby nic nebránilo: Zákon umožňoval v řízení pokračovat. Soudci podle ní měli žalobu projednat a rozhodnout o jednotlivých bodech, ve kterých měl Klaus podle senátorů porušit ústavu.

Rozhodnutí Ústavního soudu - ať už jakékoliv - podle Janů mohlo stanovit mantinely pro další podobné žaloby.

"Tvrdím, že nejen možnost uložit trest, ale i samotný výrok o tom, že prezident se dopustil velezrady, má zásadní ústavněprávní význam. Většinový názor nijak nereflektuje tu skutečnost, že uložení sankce byť 'jen' v podobě ztráty způsobilosti nabýt prezidentský úřad je současně významným signálem pro společnost, že jakékoli protiprávní jednání, a to i v případě prezidenta republiky, nezůstane bez odezvy, což významně posiluje důvěru občanů ve fungování demokratických institucí," uvedla Janů.

"Docházím k závěru, že důvody k zastavení řízení nejsou dány a ústavní žaloba měla být věcně projednána," napsala dále s tím, že to nic nevypovídá o jejím přesvědčení ohledně toho, zda žaloba měla být vůbec podána.

Co napsal soudce Balík

Odlišné stanovisko pouze k odůvodnění zveřejnil i soudce Stanislav Balík.

Z jeho vyjádření jasně vyplývá, že nenašel žádné důvody, proč by měl být Klaus vůbec souzen.

"Kdo jsou poškození? Oni, kteří prezidenta vítávali chlebem a solí? Ti, kteří mu podle průzkumů dlouhodobě v mnoha desítkách procent vyjadřovali důvěru? Oni, kteří jeho jménem zaštiťovali své akce? Ti, kteří žádali o autogram do jeho knih?" uvedl Balík.

Senátoři v ústavní žalobě vyčítali Klausovi novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus navzdory pravomocnému verdiktu nijak nerozhodl.

Dále senátorům vadilo to, že Klaus nepodepsal doplněk Lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny a že v posledních měsících nenavrhoval další kandidáty na ústavní soudce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy