Soudce v Rathově kauze dostal místo u krajského soudu

ČTK ČTK
15. 1. 2014 13:40
U Krajského soudu v Praze soudce Pacovský původně působil jako stážista.
Robert Pacovský
Robert Pacovský | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soudce Robert Pacovský, který vede hlavní líčení v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD), je od letošního roku trvale přidělen ke Krajskému soudu v Praze.

Informovala o tom mluvčí instituce Zuzana Steinerová. U soudu, jenž Rathův případ projednává od loňského srpna, Pacovský původně působil jako stážista.

Podle mluvčí rozhodla o přidělení soudce ministryně spravedlnosti Marie Benešová loni v říjnu, a to s platností od 1. ledna letošního roku. Pacovského doporučila soudcovská rada, předtím soudil v Kolíně a na Okresním soudu Praha - východ. Na stáži na krajském soudu byl od dubna 2012.

Důvodem trvalého přidělení bylo podle Steinerové mimo jiné právě doporučení soudcovské rady. "Orgány rozhodovaly na základě délky praxe, odborných znalostí i osobnostních předpokladů," uvedla mluvčí.

Rath dříve působení Pacovského v případu kritizoval, soudce podle něj chtěl kvůli kauze povýšit. Steinerová to odmítá s tím, že Pacovský přišel na stáž u krajského soudu už před začátkem hlavního líčení. Policie v případu zatýkala v polovině května 2012, hlavní líčení začalo rok poté v srpnu.

Středeční Lidové noviny napsaly, že Rathovi obhájci se v tichosti snaží zjistit detaily o okolnostech Pacovského kariéry. Dotazy soudům a ministerstvu spravedlnosti údajně rozesílá pod svým jménem žena, která pracuje v advokátní kanceláři Rathova právníka Adama Černého.

Žadatelka prý na základě zákona o svobodném přístupu k informacím požaduje údaje o tom, co přesně soudce v minulosti dělal nebo kdy byl jmenován.

Žalobce v případu viní 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem coby hejtman věděl a dělil se prý o úplatky. Exposlanec obvinění odmítá.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 54 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy