Soudce v Rathově kauze dostal místo u krajského soudu

ČTK ČTK
15. 1. 2014 13:40
U Krajského soudu v Praze soudce Pacovský původně působil jako stážista.
Robert Pacovský
Robert Pacovský | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Soudce Robert Pacovský, který vede hlavní líčení v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD), je od letošního roku trvale přidělen ke Krajskému soudu v Praze.

Informovala o tom mluvčí instituce Zuzana Steinerová. U soudu, jenž Rathův případ projednává od loňského srpna, Pacovský původně působil jako stážista.

Podle mluvčí rozhodla o přidělení soudce ministryně spravedlnosti Marie Benešová loni v říjnu, a to s platností od 1. ledna letošního roku. Pacovského doporučila soudcovská rada, předtím soudil v Kolíně a na Okresním soudu Praha - východ. Na stáži na krajském soudu byl od dubna 2012.

Důvodem trvalého přidělení bylo podle Steinerové mimo jiné právě doporučení soudcovské rady. "Orgány rozhodovaly na základě délky praxe, odborných znalostí i osobnostních předpokladů," uvedla mluvčí.

Rath dříve působení Pacovského v případu kritizoval, soudce podle něj chtěl kvůli kauze povýšit. Steinerová to odmítá s tím, že Pacovský přišel na stáž u krajského soudu už před začátkem hlavního líčení. Policie v případu zatýkala v polovině května 2012, hlavní líčení začalo rok poté v srpnu.

Středeční Lidové noviny napsaly, že Rathovi obhájci se v tichosti snaží zjistit detaily o okolnostech Pacovského kariéry. Dotazy soudům a ministerstvu spravedlnosti údajně rozesílá pod svým jménem žena, která pracuje v advokátní kanceláři Rathova právníka Adama Černého.

Žadatelka prý na základě zákona o svobodném přístupu k informacím požaduje údaje o tom, co přesně soudce v minulosti dělal nebo kdy byl jmenován.

Žalobce v případu viní 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem coby hejtman věděl a dělil se prý o úplatky. Exposlanec obvinění odmítá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Na Letišti Václava Havla se museli cestující evakuovat. Technická závada, zdůvodnilo poplach letiště

Na Letišti Václava Havla ohlásili v pondělí v půl dvanácté dopoledne evakuaci Terminálu 2. Stovky lidí musely před budovu. "Byli jsme už odbavení a čekali v kavárně na let. Najednou hlásili, že máme opustit budovu," popsala pro Aktuálně.cz situaci cestující Gabriela Dvořáková. O pár minut později už však letiště uklidňovalo cestující, že nešlo o nic vážného. 

"Nejedná se o žádnou vážnou věc. Čidlo omylem spustilo evakuaci, proto došlo k částečné evakuaci Terminálu 2. Situace se už stabilizovala, lidé se vrací do terminálu. Čili byl to omyl," řekl před polednem Aktuálně.cz mluvčí letiště Roman Pacvoň.

Aktualizováno před 2 hodinami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy