Praha - Víc už švýcarské úřady nemohly Česku ulehčit zapojení do trestního řízení v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti a domoci se zmrazených miliard. V rozhovoru pro Aktuálně.cz to řekl nově pověřený vrchní pražský žalobce Stanislav Mečl.
„Švýcarská strana nás výslovně upozornila, že v případě, že se připojíme k takovému řízení, budeme mít přístup k celému trestnímu spisu, což nám ex-post umožní přesné odůvodnění našeho nároku a vyčíslení škody," popisuje švýcarské výzvy Mečl.
Až v pátek se však kabinet Petra Nečase rozhoupal k tomu, že si ve Švýcarsku najme právníky a pokusí se v této záležitosti podat žalobu. Déle než rok přitom nechávala vláda bez odezvy návrhy švýcarských úřadů, aby obě strany spojily síly a přivedly před soud bývalé manažery Mostecké uhelné společnosti v kauze privatizace dolů.
A.cz: Jak švýcarská strana oslovovala Česko, aby se připojilo k trestnímu řízení jako poškozený subjekt?
Švýcarská strana Českou republiku oslovovala několikrát přímými cestami, jak cestou právní pomoci, kterou adresovala Vrchnímu státnímu zastupitelství, tak diplomatickou cestou, která byla adresovaná českému státu. V řadě z těchto dokumentů se opakovala výzva k tomu, aby se Česká republika připojila jako poškozený subjekt k trestnímu řízení ve Švýcarsku. V březnu letošního roku se uskutečnila také návštěva švýcarských zástupců z prokuratury a policie.
A.cz: Ministr financí Kalousek říká, že jeho úřad se nemohl připojit, protože neevidoval v této kauze žádnou škodu a neměl dostatečné podklady o spáchání trestného činu. Byly to podmínky pro české připojení k švýcarskému trestnímu řízení?
Takovou podmínku si švýcarská strana nikdy nekladla, takový postup nebyl potřeba. De facto jsme byli opakovaně vyzváni, abychom si zvolili právního zástupce na území Švýcarska, který by sledoval tamní průběh řízení a mohl uplatňovat práva na náhradu předpokládané škody, kterou Česká republika mohla utrpět.
Otevřený trestní spis
A.cz: Jak Švýcaři zdůvodňovali český nárok na náhradu škody?
Švýcarská strana popsala skutek, ze kterého dovozuje, že Česká republika je poškozeným subjektem. Rovněž popsala způsob, jakým by bylo vhodné, aby Česká republika postupovala. Švýcarská strana nás výslovně upozornila, že v případě, že se připojíme k takovému řízení, budeme mít přístup k celému trestnímu spisu, což nám ex-post umožní přesné odůvodnění našeho nároku a vyčíslení škody.
A.cz: Je možné říct, že to Švýcaři české straně ve všech ohledech ulehčili?
Nedokážu si představit, že by udělali více.
A.cz: Proč Švýcaři tak stáli o české zapojení v jejich trestním řízení, zvýšilo by to jejich šance obviněné usvědčit?
Samo přihlášení se k řízení dle mého názoru není nijak způsobilé přispět k odsouzení pachatelů. Mohlo by však mít význam pro trestně právní kvalifikaci a též pro výši uloženého trestu, neboť soud zcela jistě přihlédne i k prokázané výši způsobené škody.
A.cz: V jaké fázi je vyšetřování na české straně? Poslední informace mluvily o tom, že Vrchní státní zastupitelství za vašeho předchůdce Vlastimila Rampuly čekalo na dokumenty ze Švýcarska.
Všechny tyto skutečnosti jsou předmětem vnitřního dohledu, který jsem nařídil. Budou pečlivě vyhodnoceny.