Žalobce chce pro Bartáka v kauze Tatra nepodmíněný trest

Aktualizováno 13. 5. 2014 15:41
Do vězení chce státní zástupce poslat i zbrojaře Smrže.
Barták (vlevo) a Smrž u soudu (archivní foto).
Barták (vlevo) a Smrž u soudu (archivní foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Státní zástupce navrhl pro exministra obrany Martina Bartáka za údajnou korupci při nákupu armádních vozů Tatra nepodmíněný trest v horní třetině sazby, která činí dva až osm let.

Druhý obviněný, zbrojař Michal Smrž, by si měl podle žalobce odpykat pět nebo šest let.

Bartáka se v úterý zastala jeho někdejší nadřízená na ministerstvu obrany Vlasta Parkanová. U pražského městského soudu popřela, že by armádní zakázku ovlivňoval.

Barták je obžalován z přijímání úplatku, Smrž z pokusu o podvod. Oba vinu odmítají, rozsudek vyslechnou ve středu dopoledne. Žalobce Dušan Táborský věří, že by oba muži měli zaplatit přiměřenou pokutu. Pro Bartáka navíc požaduje i desetiletý trest zákazu činnosti ve vedoucích funkcích státní správy.

Podle žalobce chtěli muži od představitelů Tatry úplatky za vyřešení problémů se zatěžkávacími zkouškami, které měla firma při dodávce několika stovek terénních aut.

"Od počátku bylo zjevné personální propojení obou obžalovaných," upozornil Táborský s tím, že v minulosti byli na společné dovolené na Mauriciu.

"Nejsme tu od toho, abychom stíhali jenom v uvozovkách prosté lidi. My chceme, aby všichni pachatelé trestných činů byli po zásluze potrestáni," prohlásil.

Barták se podle Táborského snažil ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany Parkanové ovlivňovat průběh zakázky.

V únoru 2008 prý při návštěvě USA, kam odjel jako člen delegace tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), neúspěšně požadoval po předsedovi dozorčí rady automobilky Tatra Williamu Cabanissovi úplatek ve výši pěti milionů dolarů (přes 80 milionů korun). Penězi si firma měla zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany.

Někdejší velvyslanec USA v Česku Cabaniss i bývalý manažer automobilky Duncan Sellars před soudem již dříve uvedli, že Barták si Cabanissovi řekl o úplatek. Jejich výpovědi jsou podle Táborského přímými usvědčujícími důkazy.

Setkání s premiérem za 100 milionů

Majitel zbrojařské firmy MPI Group Smrž se údajně zase snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Sliboval prý například zajištění osobního setkání s premiérem, a to nejprve za 100 milionů korun, později za 20 milionů.

Tehdejší šéf Tatry Ronald Adams si jednu ze schůzek se Smržem nahrál. Nahrávka, která však není příliš zřetelná, patří ke klíčovým důkazům v kauze.

Parkanová připustila, že na ministerstvu obrany bylo "velmi náročné orientovat se ve všech peripetiích". Do funkce nastoupila až poté, co smlouvu o nákupu tatrovek podepsal její předchůdce Jiří Šedivý. "Vstoupila jsem do vlaku, který již byl notně rozjetý," konstatovala.

Uvedla, že proti ní byl v souvislosti s tatrovkami rozpoután "mediální humbuk", který připisuje tomu, že byla ženou a navíc představitelkou pouze malé politické strany. Z vlády ani z bezpečnostního výboru prý na ni ale kvůli zakázce nikdo jmenovitě netlačil a to se týká i jejího tehdejšího náměstka Bartáka.

"Nemám jedinou vzpomínku na to, že by se pan Barták v tomto směru nějak profiloval," řekla. Bartáka popsala jako "člověka s vysokou inteligencí a vysokým pracovním nasazením".

 

Právě se děje

Další zprávy