Svědek v kauze Tatra o nápravách lhal, řekl majitel Pragy

ČTK ČTK
1. 4. 2014 17:25
Vypovězení smlouvy a vyšachování Pragy ze zakázky bylo podle Ptáčka předem připravené.
Barták a Smrž u soudu (archivní foto)
Barták a Smrž u soudu (archivní foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Majitel firmy Praga Export Petr Ptáček označil za lež tvrzení bývalého předsedy dozorčí rady automobilky Tatra Williama Cabanisse o nekvalitních nápravách, kvůli kterým Tatra s Pragou ukončila smlouvu při dodávce terénních aut pro českou armádu.

Vypovězení smlouvy a vyšachování Pragy ze zakázky bylo podle Ptáčka předem připravené. Uvedl to před trestním senátem pražského městského soudu, kde vypovídal jako svědek v kauze někdejšího náměstka ministryně obrany Martina Bartáka a majitele zbrojařské firmy MPI Group Michala Smrže.

Praga v zakázce figurovala jako subdodavatel náprav, kterých měla do armádních aut podle Ptáčka celkem dodat téměř 1700. Podle dřívější výpovědi Cabanisse však nápravy praskaly, a Tatra proto smlouvu ukončila.

"Troufám si říct, že to je lež," prohlásil Ptáček. Před soudem sice připustil, že první prototypy praskaly. Důvodem ale podle něj bylo to, že měly původně unést 12 tun. Auto ale "narostlo" o další dvě tuny, a tak se musela zesílit jejich konstrukce.

Smlouva byla podle Ptáčka ukončena jen několik měsíců po jejím uzavření a novým dodavatelem náprav se stala slovenská dceřiná společnost Tatry. "Vedení Tatry tento akt připravovalo dopředu. Nás jen zneužili," mínil Ptáček. Spor obou firem pak řešil rozhodčí soud, který rozhodl ve prospěch Tatry.

Účast české firmy jako subdodavatele přitom byla podle dřívějších výpovědí předních českých politiků jedním z hlavních důvodů, proč Tatra zakázku získala bez výběrového řízení. Před soudem se v této souvislosti probíralo údajné lobbování představitelů Tatry kvůli obavám, že o zakázku kvůli "odstřižení" Pragy přijdou.

Soud bude po čtvrtku odročen

Ve středu je ke svědecké výpovědi předvolaný novinář Jan Kroupa, který se kauzou Tatra od počátku zabýval, a bývalý český velvyslanec v USA Petr Kolář. Soud bude pokračovat ještě ve čtvrtek. Pak bude odročen.

Obžaloba tvrdí, že Barták se ze své tehdejší pozice prvního náměstka ministryně obrany snažil ovlivňovat průběh zakázky při dodávce několika stovek terénních aut Tatra.

V únoru 2008 se prý při služební návštěvě USA dopustil trestného činu přijímání úplatku, když po Cabanissovi na střelnici v Centreville neúspěšně požadoval peníze. Penězi si firma měla údajně zajistit hladký průběh zakázek vypisovaných ministerstvem obrany.

Zbrojař Smrž se podle obžaloby pokusil o podvod, když se snažil vylákat z představitelů Tatry peníze tím, že před nimi předstíral vliv a kontakty na představitele českého ministerstva obrany i vlády. Oba muži vinu popírají. Obžalobu označují mimo jiné za naprostý nesmysl a účelově vystavěnou konstrukci.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V desítce ankety Sportovec roku ČR jsou tři bývalé vítězky, Krpálek chybí

Tři bývalé vítězky se dostaly do finálové desítky 62. ročníku ankety Sportovec roku ČR, kterou svými hlasy v 1. kole určili členové Klubu sportovních novinářů. Na čtvrté prvenství může dosáhnout rychlobruslařka Martina Sáblíková, ve výběru je i dvojnásobná vítězka tenistka Petra Kvitová a předloňská "královna" Ester Ledecká. Novináři vybrali do finálové desítky pět stejných sportovců jako vloni, chybí ale obhájce prvenství judista Lukáš Krpálek.

Další zprávy