Exšéf Tatry Adams chce od ČR milionové odškodné za stíhání

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2014 14:34
Obžaloba z podplácení v souvislosti se zakázkami pro českou armádu podle něj negativně ovlivnila jeho osobní i profesní pověst.
Ronald Adams
Ronald Adams | Foto: ČTK

Praha - Někdejší ředitel automobilky Tatra Ronald Adams žádá za své trestní stíhání od České republiky odškodné ve výši pěti milionů korun.

Obžaloba z podplácení v souvislosti se zakázkami pro českou armádu podle něj negativně ovlivnila jeho osobní i profesní pověst.

Peníze chce Adams následně poukázat neziskovým organizacím, které bojují proti korupci ve státní správě, sdělila agentura Bison & Rose, jež ho zastupuje.

Někdejší předseda představenstva a generální ředitel kopřivnické automobilky Adams byl z podplácení obviněn v srpnu 2012. Vyšetřovatelé tvrdili, že na brněnském veletrhu v roce 2009 nabídl tehdejšímu náměstkovi ministerstva obrany Martinu Bartákovi úplatek za to, že úřad v budoucnu zadá Tatře další armádní zakázky. Soud však Adamse loni pravomocně zprostil viny.

"Soud jasně řekl, že ani policie, ani státní zástupce nebyli s to přesně určit, jakého skutku jsem se měl podle nich dopustit a jak k němu mělo dojít. Je nepochybné, že v takovém případě nemělo státní zastupitelství žádnou žalobu podávat. Veškeré ústrky a omezení, jimž jsem byl během vyšetřování, zadržení a soudního projednávání vystaven, včetně masivní publicity v českých i zahraničních médiích, tedy byly zbytečné a neoprávněné," uvedl Adams.

Američan tvrdí, že se jeho trestní stíhání a obžaloba opíraly "výhradně o nevěrohodná svědectví již trestně stíhaných osob". Jeho zadržení, stíhání i soudní řízení bylo podle něj založené na ryze účelovém trestním oznámení. Z korupce Adamse obvinil právě Barták.

Ministerstvo ještě žádost neobdrželo

Ředitel tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Miroslav Konvalina uvedl, že úřad zatím Adamsovu žádost neobdržel. Jestliže ministerstvo do šesti měsíců od uplatnění nároku plně nevyhoví Adamsovu požadavku, bude se Adams moci obrátit na soud a vymáhat finanční satisfakci žalobou na Českou republiku.

Úřad obvykle žádostem o náhradu škody či nemajetkové újmy vyhovuje v případech, kdy lze nárok považovat za nesporný. Pokud je potřeba provádět dokazování nebo složitější právní hodnocení, nechává rozhodnutí na soudu.

Adams figuruje jako svědek v kauze nákupu tatrovek pro českou armádu, v níž je Barták společně se zbrojařem Michalem Smržem obžalován z pokusu o podvod.

Exšéf Tatry letos v lednu u pražského městského soudu uvedl, že mu Smrž nabídl v roce 2008 za sto milionů korun pomoc s touto armádní zakázkou. Mimo jiné mu prý sliboval zajištění osobního setkání s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem (ODS).

 

Právě se děje

Další zprávy