Zakleknutí školáka na Babišově mítinku bylo kázeňským přestupkem. Trest ale nepadl

ČTK ČTK
7. 11. 2022 12:30
Jako kázeňský přestupek vyhodnotila jihočeská policie zákrok policistů proti školákovi v Borovanech na Českobudějovicku při mítinku předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Neuniformovaní a neoznačení policisté tehdy v létě zaklekli školáka, který chtěl odnést Babišovi reproduktor. Trest však nedostali.
Zákrok policistů proti školákovi vyhodnotila policie jako kázeňský přestupek.
Zákrok policistů proti školákovi vyhodnotila policie jako kázeňský přestupek. | Foto: Milan Jaroš/Respekt

"Od uložení kázeňského trestu bylo upuštěno, neboť samotné projednání přestupku postačuje k nápravě policistů. Přihlédnuto bylo i ke skutečnosti, že policisté byli vystaveni značnému mediálnímu tlaku, který zasáhl i do jejich soukromého života," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner pro Českou televizi.

Zákrok policie a použití donucovacích prostředků proti školákovi v Borovanech posuzovala i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle ní byl zákrok policistů v dané situaci oprávněný, přiměřený a v souladu s právními předpisy. Matzner uvedl, že GIBS posuzuje trestněprávní rovinu, kázeňské řízení pak vedla jihočeská policie.

Zákrok vyvolal kritiku veřejnosti. Policisté uvedli, že mladík vypadal starší a na první pohled netrpěl žádnými zdravotními problémy. Až po zákroku matka chlapce uvedla, že je mu 15 let a trpí poruchou autistického spektra.

Veřejnost kritizovala i zásah rovněž neuniformovaných policistů proti ženě v Českém Krumlově, kterou odvezli v neoznačeném autě na služebnu. Zákrok řešil úřad vnitřní kontroly policejního prezidia, podle policejního prezidenta Martina Vondráška dospěl k závěru, že použití donucovacích prostředků proti ženě a její omezení na svobodě bylo oprávněné.

Policie ale podle něj na shromáždění v Českém Krumlově nezvládla koordinaci hlídek, velitelé porušili taktiku i některé interní akty řízení. Policisté na mítinku také chybovali, když při snaze oddělit znesvářené strany při hrozícím fyzickém střetu na mítinku neprokázali příslušnost k policii. Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů následně dostali školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních.

VIDEO: Babišův slogan je jako reklama na projímadlo. Smířlivý nevydrží, přijdou hnojomety, říká Hussar

Andrej Babiš je teď nepřirozeně naroubován do pozice hodného důchodce, který obráží republiku, míní politický marketér Jakub Hussar. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy